© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 07:36, 21.11.2024 r.
Przedsiębiorcy szukają podpowiedzi, jak dobrze przygotować raport niefinansowy, a biegli rewidenci, jak go sprawdzić, pisze „Dziennik Gazeta Prawna” w artykule poświęconym przygotowaniom do stworzenia krajowego standardu atestacji raportów niefinansowych.
5 listopada Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła wraz z poprawkami rządowy projekt nowelizacji ustawy, który zakłada m.in. rozszerzenie zakresu podmiotów, które będą miały obowiązek składania sprawozdawań na temat zrównoważonego rozwoju.
Jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny już rozpocząć prace związane z zamknięciem roku, przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” i zwraca uwagę, że dotyczy to szczególnie tych podmiotów, których sprawozdania finansowe muszą być badane przez biegłego rewidenta.
Serwis Onet informuje o wejściu w życie ustawy o ochronie sygnalistów i podkreśla, że dzięki niej osoby zgłaszające nieprawidłowości w kontekście związanym z pracą zyskają ochronę przed działaniami odwetowymi, np. zwolnieniem z pracy.
Wiceprezeska Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych zwraca uwagę na braki w legislacji, które będą wpływać na raportowanie zrównoważonego rozwoju.
Stosowanie KSB w praktyce prowadzi do istotnych napięć pomiędzy kierownikiem jednostki a osobą, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, czy też innymi osobami z ramienia badanej firmy a biegłym rewidentem odpowiedzialnym za badanie, pisze Małgorzata Ślebzak, zastępca prezesa Regionalnej Rady PIBR w Poznaniu.
Serwis prawny Infor.pl omawia wyczerpująco ustawę o ochronie sygnalistów, podpisaną niedawno przez prezydenta i opublikowaną 24 czerwca.
Gazeta sprawdziła, jak samorządy zawodowe, w tym biegłych rewidentów i doradców podatkowych, oceniają używanie żeńskich wariantów nazwy zawodu.
Serwis wyborcza.biz przedstawia skutki wejścia w życie dyrektywy dot. sprawozdawczości niefinansowej oraz stan przygotowań firm i legislacji.
Serwis informacyjny prawo.pl wskazuje, że zgodnie z nowelizowanymi przepisami, firmy będą musiały podać w swoich raportach informacje o podejmowanych działaniach w zakresie łagodzenia negatywnego wpływu ich działalności np. na środowisko.
Trudne otoczenie rynkowe uderza w biznes i stanowi wyzwanie dla biegłych rewidentów, o czym pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta wymienia elementy, na które powinni zwrócić uwagę audytorzy badający sprawozdania finansowe.
Odbudowanie zniszczonej samorządności oraz godności zawodu biegłego rewidenta są priorytetami prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, o których mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”
W XXIII edycji corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej” PwC utrzymało pozycję lidera, ale walka o czołowe miejsca była wyjątkowo zacięta - pisze dziennik.
Serwis rp.pl podsumował Okrągły Stół Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej, który odbył się w ramach ESG & Sustainability Forum Go to the Future 2024
W ramach cyklu „Akademia Parkietu” opublikowany został artykuł dotyczący kwestii potwierdzania z audytorem prawidłowości badania podwójnej istotności.
O wyzwaniach w raportach za 2023 r., czekających na spółki objęte wymogami dyrektywy NFRD, pisze dr Mirosław Kachniewski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.
Prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego w wywiadzie przedstawia priorytety Agencji i mówi o wyzwaniach stojących przed branżą audytu.
Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które nałożą obowiązek ujawniania podatków płaconych przed duże firmy w innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Na łamach „Rachunkowości” nr 1/2024 biegły rewident dr Grzegorz Skałecki przedstawił temat stosowania profesjonalnego osądu w wycenie bilansowej.
Z prekonsultacji prowadzonych przez Ministerstwo Finansów wynika, że opinie na temat potrzeby uregulowania zawodu księgowego i zakresu czynności, które miałyby podlegać prawnemu unormowaniu, są bardzo rozbieżne.
Na łamach „Pulsu Biznesu” szef Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego odcina się od polityki, zapowiada realizację misji Agencji i współpracę z branżą.
Na badania sprawozdań finansowych za 2023 rok będą miały wpływ zmiany wynikające z wprowadzenia zmienionego standardu o numerze 315 „Identyfikacja i oszacowanie ryzyk istotnego zniekształcenia”.
Maleje liczba firm audytorskich badających spółki giełdowe, spada udział najmniejszych i największych audytorów, a średni rosną w siłę.
W minionym roku w Dzienniku Ustaw ukazały się 2824 pozycje, co stanowi jeden z najwyższych wyników w historii.
Rynek kapitałowy boryka się z luką pokoleniową. Brakuje młodych osób zainteresowanych pracą maklera papierów wartościowych i doradcy inwestycyjnego.
Polska ma poważne zaległości we wdrażaniu unijnego prawa, alarmuje dziennik „Rzeczpospolita”. Zaległości dotyczą m.in. przepisów o sygnalistach.
Ministerstwo Cyfryzacji wycofuje się z kontrowersyjnych zmian w ustawie o biegłych rewidentach
Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń „DGP”, pomysł stworzenia centralnego rejestru akt z badań sprawozdań finansowych i z innych usług, nie będzie procedowany w tej kadencji parlamentu.
Kolejne organizacje apelują o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach i wskazują na wady proponowanych rozwiązań, o czym informuje serwis Onet.pl
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego krytykuje próby ograniczania tajemnicy zawodowej. Jak pisze „Rzeczpospolita”, samorządy zwracają uwagę, że takie rozwiązanie prowadzić będzie do naruszenia tajemnicy zawodowej
Projekt ustawy o e-administracji naruszy wszystkie tajemnice i będzie katastrofą dla firm, alarmuje redakcja Onet.pl
Zastępca redaktora naczelnego „Rzeczypospolitej” apeluje do rządzących o wzięcie pod uwagę interesów przedsiębiorców i poprawienie sposobu tworzenia legislacji.
Doklejanie nowelizacji jednych ustaw do innych to plaga ostatnich lat, stwierdza dziennikarz „Rzeczypospolitej” w artykule poświęconym coraz powszechniejszej praktyce legislacyjnej.
„Nasza praca służy przejrzystości biznesu, ale jej wyniki nie powinny być używane w taki sposób, by stwarzać zagrożenie dla interesów firm – powiedziała Joanna Chwaścikowska-Karwacka, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, w obszernym wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita”
„Rzeczpospolita” zauważa, że aby spełnić nowe wymogi informacyjne proponowane przez rząd, biegli rewidenci powinni na rok zamknąć firmy i poświęcić się skanowaniu dokumentów.
Dziennik Gazeta Prawna pisze o zagrożeniach dla bezpieczeństwa obrotu w Polsce, związanych ze stworzeniem rejestru najbardziej poufnych danych organizacji i przedsiębiorstw, wskazanych w stanowisku opublikowanym przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.
Do Sejmu trafiła ustawa wprowadzająca e-inwigilację przedsiębiorców, informuje „Rzeczpospolita”. Rząd zapowiedział złagodzenie przepisów za pomocą autopoprawki.
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiedział modyfikacje w projekcie ustawy o e-administracji. Minister proponuje, aby akta z usług audytorskich zbierał samorząd biegłych rewidentów, a nie Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Dostęp do tych informacji byłby uzależniony od zgody sądu. Wejście w życie zmian ma zostać odsunięte w czasie.
Ministerstwo Cyfryzacji chce zmodyfikować zapisy zawarte w ustawie przewidującej cyfryzację urzędów państwowych. Resort proponuje, aby raporty biegłych rewidentów były gromadzone przez PIBR, a przepisy regulujące nowe obowiązki miałyby wejść w życie z opóźnieniem.
Rządowy projekt ustawy o elektronizacji urzędów publicznych został skrytykowany przez Radę Przedsiębiorczości.
Na antenie radia TOK FM Piotr Witek, członek KRBR, wyjaśniał zagrożenia związane z projektem nowelizacji niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.
„Rzeczpospolita” informuje o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy, wskutek której powstanie baza informacji o sytuacji ekonomicznej dużych firm i organizacji społecznych. Gazeta przytacza także głos przedsiębiorców, którzy alarmują, że to zbyt daleko idąca ingerencja w tajemnice handlowe firm. Do projektowanych zapisów odnosi się też w specjalnym komentarzu pt. „Rząd niszczy zawód audytora” redaktor naczelny Bogusław Chrabota.
Audytorzy obawiają się skutków wprowadzenia w życie zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Przewidują one obowiązek digitalizowania akt z prowadzonych badań i innych usług oraz przesyłanie ich do PANA.
Rzeczpospolita alarmuje, że w projekcie ustawy o cyfryzacji urzędów państwowych znajdują się zapisy, które pozwolą na masowe pozyskiwanie i gromadzenie strategicznych informacji o działalności dużych przedsiębiorstw. Będzie to możliwe dzięki zmuszeniu biegłych rewidentów do przekazywania raportów z badania firm.
Spada liczba audytorów wykonujących ponad 50 usług rocznie, maleje również liczba badań przypadających na jednego rewidenta w największych spółkach audytorskich.
„DGP” opisuje nieprawidłowości związane z badaniami sprawozdań finansowych spółek akcyjnych.
Grupa senatorów przygotowała nowy projekt zmian w ustawie, który nie będzie już przewidywał zakazu łączenia doradztwa podatkowego z wszelkimi usługami atestacyjnymi i pokrewnymi wykonywanymi przez biegłych.
Daleko idącym uproszczeniem, a nawet nadużyciem jest obwinianie audytorów o głośne upadki firm – mówi w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej” prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
W ostatnich latach w życie weszły liczne zmiany prawne, mające istotny wpływ na rynek audytu. Jak ostrzega gazeta, na horyzoncie widać już kolejne zmiany.
PwC zwycięzcą XXII edycji corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej". Na drugim miejscu uplasowały się wspólnie EY oraz KPMG. Trzecią pozycję obroniła firma Deloitte Audyt.
Liczba firm badających sprawozdania finansowe spółek giełdowych w ciągu ostatnich 10 lat zmalała o ponad połowę. Z rynku wypadają przede wszystkim mali audytorzy, rośnie natomiast pozycja firm średniej wielkości.
Na łamach „Dziennika Gazeta Prawna” przedstawione zostały opinie instytucji nadzorujących rynek finansowy na temat senatorskiego projektu nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Grupa senatorów wystąpiła z inicjatywą ustawy, której efektem będą m.in. ograniczenia nałożone na biegłych rewidentów w zakresie doradztwa podatkowego. Z propozycją zmian w ustawie nie zgadza się samorząd biegłych rewidentów.
Ogrom problemów, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy w związku z wojną w Ukrainie, znalazł odzwierciedlenie w obowiązkach sprawozdawczych związanych w końcem roku – pisze „Rzeczpospolita” w artykule będącym analizą implikacji wojennych koniecznych do ujęcia w poszczególnych częściach sprawozdania finansowego.
Rozwiązania zastosowane w dyrektywie CSRD i skutki jej wejścia w życie są tematem rozmowy w „Parkiecie”.
W rozmowie z „DGP” prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wyjaśnia, jak wyglądały działania samorządu związane z wdrożeniem nowych standardów.
Uczestnicy kolejnej debaty odbywającej się w ramach Okrągłego Stołu Kompasu ESG zastanawiali się nad kwestią tego, kto i jak powinien przygotowywać raporty ESG.
W internetowych wydaniach dzienników „Rzeczpospolita” oraz „Parkiet” ukazała się relacja z XXIII Dorocznej Konferencji Audytingu.
Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju powoduje, że nie będziemy jak dotąd koncentrować się na przeszłości, ale zaczniemy patrzeć w przyszłość – powiedziała w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej” Monika Kaczorek, zastępczyni prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Informacja o końcu naszej profesji jest, delikatnie mówiąc, przedwczesna – powiedziała w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
O sądowym rozstrzygnięciu sprawy PCZ oraz trwającym procesie w sprawie Getback pisze Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”
W „Dzienniku Gazecie Prawnej” z dnia 24 maja 2022 r. przeczytać można o dwóch zauważalnych trendach w branży audytu: zmniejszającej się liczbie biegłych rewidentów prowadzących działalność jednoosobowo oraz zmniejszającym się zainteresowaniu firm z tzw. wielkiej czwórki przeprowadzaniem badań sprawozdań finansowych funduszy inwestycyjnych niebędących jednostkami zainteresowania publicznego.
Jak wynika z raportu PANA, przeanalizowanego przez „DGP”, zmniejsza się liczba biegłych rewidentów świadczących po kilkaset usług rocznie
O wyzwaniach branży biegłych rewidentów związanych z pozyskiwaniem młodych talentów, badaniu sprawozdań w czasach dużej niepewności, a także cenach usług audytorskich rozmawiała Barbara Misterska-Dragan, Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z redakcją „Rzeczpospolitej”. Wywiad ukazał się w dodatku poświęconym XXI edycji Rankingu Audytorów „Rzeczpospolitej”.
O wyzwaniach i aktualnej sytuacji w branży biegłych rewidentów oraz specyfice badania jednostek zainteresowania publicznego opowiada Barbara Misterska-Dragan, Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w wywiadzie dla „Parkietu. Gazety Giełdy i Inwestorów”, towarzyszącym publikacji najnowszego rankingu audytorów spółek giełdowych.
Ranking Audytorów „Rzeczypospolitej” już po raz XXI przedstawia listę największych firm audytorskich w Polsce.
„Dziennik Gazeta Prawna” podkreśla, że chociaż badane przez biegłych rewidentów sprawozdania dotyczą roku 2021, to muszą oni także poświęcić dużo uwagi temu, jak na sytuację badanej organizacji wpłynie wojna w Ukrainie oraz związane z nią zagrożenia o charakterze cybernetycznym.
W kwietniowym wydaniu magazynu „Rachunkowość” opublikowany został artykuł „Znakowanie raportów w formacie ESEF – wnioski z przeglądu pierwszych sprawozdań finansowych emitentów giełdowych”.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów rozmawiała z „Parkietem” o tym, jak odzwierciedlić w sprawozdaniach finansowych wojnę w Ukrainie.
„Parkiet” w artykule z 2 kwietnia przyjrzał się wpływowi wojny w Ukrainie na sprawozdania finansowe oraz podejściu do ich badania przez biegłych rewidentów.
Uchwalone przez Sejm przepisy uregulują relacje prawne w grupie spółek oraz wzmocnią pozycję rad nadzorczych.
Branża audytu odczuwa skutki wojny na Ukrainie: z Rosji wycofały się firmy tzw. Wielkiej Czwórki, a na polskich biegłych rewidentów czeka wyzwanie odpowiedniego uwzględnienia skutków wojny w badaniu sprawozdania finansowego.
Jak wynika z ankiety dla „DGP”, biura rachunkowe obawiają się błędów, które mogłyby skutkować pozwami cywilnymi niezadowolonych klientów oraz przekonują, że brakuje im czasu i mocy przerobowych, by sprostać nowym przepisom podatkowym.
„DGP” analizuje zmiany w przepisach, dzięki którym możliwe będzie podpisywanie sprawozdań finansowych nawet przez jednego członka zarządu, jeżeli od pozostałych zostaną uzyskane stosowane oświadczenia
Zdaniem dziennika rosnący rynek raportowania ESG jest szansą na poszerzenie oferty firm audytorskich i doradczych.
„Rzeczpospolita” podsumowała główne tematy XXII Dorocznej Konferencji Audytingu
Rządowy projekt przewiduje znaczne ułatwienia w zakresie składania pod rocznym sprawozdaniem finansowym podpisów członków zarządu
Dane ESG, uważane za wyznacznik zrównoważonego rozwoju, są coraz bardziej doceniane przez firmy, zauważa „Rzeczpospolita”
„Dziennik Gazeta Prawna” analizuje wyniki raportu przygotowanego przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego.
Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wydłużenie konsultacji dotyczących projektu ustawy podatkowej stanowiącej element programu Polski Ład
Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt ustawy dotyczący szeregu przepisów obowiązujących na rynku finansowym,
Katalog instytucji obowiązanych zostanie wkrótce rozszerzony m.in. o małe biura rachunkowe nieprowadzące usługowo ksiąg rachunkowych.
Najwyższe wynagrodzenia za badanie sprawozdań finansowych pobiera 11 największych firm audytorskich, a w szczególności wielka czwórka, zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”
Generalnie biegli rewidenci dobrze wykonują swoje obowiązki. Jeśli pojawiają się błędy, to w znacznej części przypadków nie są one poważne -takie, które wypaczałyby obraz sytuacji finansowej badanego podmiotu.
Audytorzy znacznie częściej zgłaszają uwagi do sprawozdań finansowych badanych spółek giełdowych.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego chce utrzymać możliwość kontroli zdalnych wprowadzoną w czasie pandemii.
Kontroler finansowy musi pozostać niezależny i obiektywny w stosunku do badanej spółki - powiedział w wywiadzie dla PAP prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego Marcin Obroniecki.
W dodatku „Doradca firmy” do „Rzeczpospolitej” o obowiązkach biegłych rewidentów i ich współpracy z klientami mówi Monika Kaczorek, zastępca prezesa KRBR.
Już po raz dwudziesty redakcja „Rzeczpospolitej” przygotowała Ranking Audytorów, przedstawiający sytuację w polskim audycie oraz sylwetki jego najważniejszych uczestników.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w rozmowie z „Parkietem” podsumowuje wpływ pandemii na biegłych rewidentów oraz opowiada, jakie trendy widać w branży audytu i jakie wyzwania na tę branżę czekają.
Ministerstwo Finansów przedłużyło termin na sporządzenie raportów jednostkowych za 2020 r., ale nie zrobiło tego dla sprawozdań skonsolidowanych, co sprawiło problemy grupom kapitałowym.
O wsparciu samorządu dla biegłych rewidentów w zakresie sporządzania sprawozdań z badania sprawozdań finansowych mówi kierownik działu realizacji zadań nadzoru w biurze PIBR.
„Parkiet” alarmuje, że emitenci nie wiedzą, jakie raporty za 2020 r. mają przygotowywać
DGP opublikował rozmowę z wiceprezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego na temat uruchomienia Systemu Rejestracji i Ewidencji Firm Audytorskich (STREFA).
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w wywiadzie opowiada o wyzwaniach stojących przed branżą audytu i o tym, jak PIBR realizuje swoje cele.
Od stycznia emitenci mają raportować w nowym formacie ESEF, a czekanie na ewentualne przełożenie tego obowiązku jest bardzo ryzykowne.
Nie możemy być ani zbyt optymistyczni, ani przesadnie krytyczni w ocenie możliwości kontynuacji działalności badanych jednostek – przestrzega w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Andrzej Karpiak, sekretarz Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego wskazała kluczowe obszary, na które powinni zwrócić uwagę audytorzy przy badaniach sprawozdań finansowych za 2020 r.
Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wyjaśnia w rozmowie z „DGP”, dlaczego wynagrodzenia za usługi audytorskie rosną i nadal powinny rosnąć.
Zgodnie z opublikowanymi projektami rozporządzeń ministra finansów, firmy audytorskie będą przekazywać PANA informacje na temat świadczonych usług, a egzaminy na biegłego rewidenta będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
O przebiegu kontroli zdalnych i ich efektach mówi dyrektor departamentu kontroli w Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Jak informuje „Parkiet”, Przedstawiciele rynku finansowego alarmują, że czas przeznaczony na testy formatu ESEF jest za krótki
W wywiadzie dla „DGP” Jarosław Dac przestrzega, że Wirtualne uczestnictwo biegłego rewidenta w spisie z natury może być bardzo ryzykowne, szczególnie w nowych podmiotach, z którymi audytor dopiero zaczął współpracę.
Przedstawicielka Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego poinformowała podczas XXI Dorocznej Konferencji Audytingu, jak przebiega proces kontroli zdalnych prowadzonych prze Agencję.
Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował obszerną relację z XXI Dorocznej Konferencji Audytingu.
Wiceprezes KRBR w obszernym wywiadzie opowiadała o zmianach, które w branży audytowej wymusiła bądź przyspieszyła pandemia koronawirusa
Gazeta przypomina, że firmy powinny w najbliższym czasie dokonać wyboru biegłego rewidenta oraz że przedsiębiorstwo powinno umożliwić biegłemu udział w inwentaryzacji.
W wywiadzie dla „Dziennik Gazeta Prawna” dr Agnieszka Baklarz, Dyrektor Departamentu Kontroli w Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, ostrzega audytorów przed popadaniem w rutynę.
Prezes KRBR Barbara Misterska-Dragan komentuje dla „Gazeta Giełdy Parkiet” wyzwania spowodowane przez pandemię oraz kondycję branży
Serwis ksiegowosc.infor.pl opisuje sankcje karne, grożące księgowym oraz biegłym rewidentom, którzy nienależycie wywiązują się ze swoich obowiązków
Resort finansów potwierdził, że usługi atestacyjne i pokrewne mogą być wykonywane zgodnie ze standardami innymi niż krajowe
Sektor bankowy chce z nadzorem i audytorami uzgodnić, jak księgować rezerwy związane z wakacjami kredytowymi.
W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” prezes PANA opowiada, jak będą wyglądały kontrole zdalne.
Gazeta opisuje konsekwencje przesunięcia terminów składania sprawozdań.
Musimy być jeszcze ostrożniejsi, bardziej wnikliwi i sceptyczni – ocenia prezes KRBR w rozmowie z „Parkietem”
Gazeta przedstawiła coroczne zestawienie firm audytowych, podsumowanie 2019 oraz postulaty branży
Biegły rewident w „Rz” opisuje, jak uwzględnić wpływ epidemii koronawirusa na sprawozdania finansowe za 2019.
Gazeta opisuje wytyczne PIBR dotyczące uwzględniania wpływu epidemii na badane organizacje
Serwis ksiegowosc.infor.pl udostępnił treść Alertu Specjalnego przygotowanego przez PIBR
Gazeta powołuje się na Alert Specjalny PIBR i informuje, że audytorzy powinni ustalić, jaki będzie wpływ epidemii na badane sprawozdanie.
Jak pisze „Rz”, w obliczu epidemii COVID-19 biegli rewidenci postulują między innymi odroczenie terminów na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań finansowych.
Jak pisze „DGP”, w obliczu epidemii koronawirusa, kilka samorządów branżowych, w tym PIBR, zaapelowało do premiera RP o zmiany w przepisach.
Z dniem 1.01.2020 r., wraz z powołaniem Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA), zakończyła się misja KKN w zakresie nadzoru usług wykonywanych przez biegłych rewidentów.
W Rzeczypospolitej i Prawo.pl Barbara Misterska-Dragan mówi o etyce w zawodzie biegłego rewidenta i nadchodzącej konferencji
W wypowiedzi dla Rzeczypospolitej Barbara Misterska-Dragan omawia plan przygotowania platformy wsparcia dla biegłych rewidentów.
Patronat "Rzeczpospolitej": Organizowana przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów dwudziesta edycja Dorocznej Konferencji Audytingu skierowana jest do wszystkich osób zawodowo zajmujących się audytem i usługami pokrewnymi.
Dziennik Parkiet przybliża temat wzrostu cen za usługi audytorskie.
W artykule opublikowanym w serwisie Prawo.pl Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, biegły rewident Piotr Witek komentuje wpływ wyroku TSUE na sytuację finansową banków.
W najnowszym numerze Polish Market ukazał się wywiad z Prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Barbarą Misterską-Dragan.
Giełdowy dziennik przygląda się problemom wynikającym z restrykcyjnych warunków niezależności audytora.
Miesięcznik „Rachunkowość” opublikował obszerny artykuł Barbary Misterskiej-Dragan, prezes KRBR.
Zmiany w nadzorze audytowym komentuje prezes Barbara Misterska-Dragan.
Podczas sejmowych prac nad nowelizacją ustawy o biegłych rewidentach poluzowano wymogi dla osób, które będą prowadzić kontrole w firmach audytorskich.
Podczas dyskusji na warszawskiej giełdzie rozmawiano o wyzwaniach etycznych po obu stronach relacji audytor-klient.
"Rzeczpospolita" zamieściła obszerny wywiad z Barbarą Misterską-Dragan, nową prezes KRBR.
Dziennik Gazeta Prawna opublikował wywiad z Barbarą Misterską-Dragan, nową prezes KRBR.
Justyna Adamczyk, pełnomocnik Ministra Finansów ds. organizacji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, przedstawia swoje spojrzenie na reformę nadzoru audytowego.
„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
To, że brakuje audytorów SKOK-ów czy banków spółdzielczych, to nie jest kwestia deficytu biegłych rewidentów, tylko nadregulacji i kultury strachu przed regulatorem – wyjaśnia Krzysztof Burnos w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
Branża usług audytorskich w ostatnich latach mocno się zmieniła, a na horyzoncie są kolejne roszady – mówili uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.
Za brak podpisu pod sprawozdaniem finansowym mogą grozić wysokie kary – grzywna lub dwa lata więzienia. W wypowiedzi dla „Dziennika Gazety Prawnej” prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów podkreśla jednak, że trudno wyobrazić sobie ich nakładanie za samo tylko spóźnienie ze strony członka zarządu.
Dziennik Gazeta Prawna opublikował artykuł Barbary Misterskiej-Dragan, wiceprezes KRBR, poświęcony projektowanej nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
DGP ostrzega, że w razie wejścia w życie planowanej nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach przez pół roku nie będzie planowych kontroli badań sprawozdań finansowych innych podmiotów niż jednostki zainteresowania publicznego.
Dziennik Gazeta Prawna publikuje wywiad z Krzysztofem Burnosem, prezesem KRBR, poświęcony kryptowalutom w sprawozdaniach finansowych.
Dziennik Gazeta Prawna alarmuje, że KRS nie przyjmuje dokumentów sprawozdawczych opatrzonych kwalifikowanym podpisem umieszczanym wewnątrz nich.
„Rzeczpospolita” pisze o problemie dostępu do e-sprawozdań.
Rzeczpospolita opublikowała zapis debaty, w której wzięli udział przedstawiciele KRBR i KKN, MF oraz instytucji i organizacji będących interesariuszami audytu.
DGP opublikowała zapis debaty pomiędzy przedstawicielami PIBR, Ministerstwa Finansów i interesariuszy audytu.
„Parkiet” opublikował artykuł poświęcony zmianom, jakie na rynku audytorskim wywołała nowa ustawa o biegłych rewidentach. Aż 160 spółek giełdowych musiało zmienić audytora.
Mamy nadzieję, że uwagi zgłoszone przez Rządowe Centrum Legislacji nieco zastopują tempo prac nad nowelizacją – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Ministerialne plany zmniejszenia kompetencji samorządu krytykuje nawet Rządowe Centrum Legislacji, donosi Rzeczpospolita.
„Rzeczpospolita” opublikowała wywiad z Krzysztofem Burnosem, prezesem KRBR, poświęcony projektowi nowelizacji uobr.
Krzysztof Burnos komentuje w Dzienniku Gazecie Prawnej projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
Barbara Misterska-Dragan komentuje dla Rzeczpospolitej projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach.
„Rzeczpospolita” podsumowuje rok obowiązywania nowej ustawy o biegłych rewidentach.
Minister Teresa Czerwińska, prezes GPW Marek Dietl, prezes KRBR Krzysztof Burnos i inni eksperci dyskutowali w redakcji DGP o rządowej strategii rynku kapitałowego.
DGP przypomina, że jednostki z rokiem obrotowym innym niż kalendarzowy zastosują nowe przepisy ustawy o rachunkowości już po 1 października 2018 r.
Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, niektóre wydziały sądów rejestrowych odmawiają przyjęcia rocznych raportów składanych za pośrednictwem portalu Ministerstwa Sprawiedliwości PDI. Odmowy dotyczą również wniosków składanych za pośrednictwem systemu S24.
Kasa Krajowa SKOK przegrywa z Mateuszem Szczurkiem w Sądzie Apelacyjnym. Sąd odrzucił apelację ws. naruszenia dóbr pięciu kas SKOK przez byłego ministra finansów, który trzy lata temu porównał część SKOKÓW piramid finansowych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Krzysztof Burnos: dokręcanie regulacji odstrasza mniejsze firmy audytorskie z rynku badań JZP. Nie ma potrzeby nowej instytucji, obecny nadzór publiczny został skonstruowany prawidłowo i jest wystarczający.
Za nadzór nad badaniem sprawozdania finansowego spółki za 2017 r. odpowiada KNA – zauważa „Dziennik Gazeta Prawna” w komentarzu do wywiadu z K. Burnosem. Był to jednak rok przejściowy dla systemu kontroli biegłych rewidentów i firm audytorskich.
Minister finansów Teresa Czerwińska w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” mówi o projekcie zmian w systemie podatkowym – między innymi o wprowadzeniu exit tax czy obowiązku raportowania schematów podatków.
„Rzeczpospolita” pisze o ujawnianiu optymalizacji przez biegłych rewidentów.
Rzeczpospolita: szykuje się rewolucja w składaniu sprawozdań finansowych.
15 lipca minął termin na złożenie do Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdania finansowego za 2017 r. Kto w imieniu spółki tego nie zrobił, musi się liczyć z grzywną.
Dziennik Gazeta Prawna pisze o sposobach, które przedsiębiorcy wdrażają, by otrzymywać zapłatę na rachunek bieżący raczej niż konto VAT.
Doradca nie będzie informować skarbówki o optymalizacjach, jeśli klient nie zwolni go z tajemnicy zawodowej. W takiej sytuacji podatnik będzie musiał zrobić to sam.
„Puls Biznesu” publikuje krótki wywiad z Krzysztofem Burnosem, prezesem PIBR, w którym tłumaczy on, dlaczego ze strony samorządu biegłych rewidentów nie należy oczekiwać rozliczania działań audytora spółki GetBack.
Bezpieczeństwo inwestorów wymaga wprowadzenia nowych przepisów – mówi cytowany przez Puls Biznesu Marcin Pachucki, wiceprzewodniczący KNF.
W artykule gazeta stawia tezę, że systematycznie rośnie zapotrzebowanie na usługi doradców podatkowych. Przy okazji Parkiert głosami ekspertów środowiska doradców podatkowych wraca do dyskusji nad rozdziałem usług doradczych i badania audytorskiego.
Serwis Wolters Kluwer zamieścił wywiad z Pawłem Gruzą, wiceministrem finansów.
„Rzeczpospolita” opublikowała wywiad z prof. Adamem Mariańskim, prezesem Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
„Parkiet” podsumowuje rok od wejścia w życie nowej ustawy o biegłych rewidentach. Już widać, że ich skutki są diametralnie inne niż zakładał ustawodawca, a poszkodowane są m.in. spółki giełdowe, które za audyt płacą dużo więcej.
Unijny fiskus chce wiedzieć o tegorocznych schematach optymalizacyjnych. Doradcy podatkowi, radcy prawni i adwokaci prześlą raporty o nich w sierpniu 2020 r.
Jeśli organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie musi przekazywać swojego sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego, także w formie elektronicznej.
KNA sprawdzi, dlaczego problemów spółki GetBack nie dostrzegli wcześniej biegli rewidenci.
W „Dzienniku Gazecie Prawnej” ukazał się wywiad z Krzysztofem Burnosem, prezesem PIBR, na temat luki budżetowej i sposobów jej likwidacji.
Niezależnie od sektora duże i średnie firmy będą musiały stworzyć wewnętrzne mechanizmy zgłaszania oraz reagowania na nieprawidłowości.
Opinie doradców podatkowych to usługi prawne. Można je odliczać od przychodu bez żadnych limitów, podobnie jak usługi księgowe i audytu finansowego – napisało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach opublikowanych na stronie resortu.
Złożenie rocznych sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym nie jest proste dla zarządów z cudzoziemcami
Resort finansów zapowiada zmiany w opodatkowaniu kryptowalut. Przede wszystkim chce likwidacji PCC i na razie apeluje o nieskładnie deklaracji.
Skoro państwo nie chce wziąć na siebie obowiązku kształcenia, niech przynajmniej nie zabiera środków firmom audytorskim na ten cel – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes BDO Andre Helin.
Podczas debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” audytorzy ostro skrytykowali nową ustawę o biegłych rewidentach.
W „Parkiecie” i „Rzeczpospolitej” ukazał się wywiad z Krzysztofem Burnosem.
„Rzeczpospolita” podsumowuje Ranking Audytorów 2018.
Nowatorskie rozwiązania technologiczne niosą dla audytu wiele szans, ale i wyzwania.
Uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” ostro krytykowali zmienione przepisy ustawy o biegłych rewidentach.
„Gazeta Prawna” przygląda się badaniom nad źródłami zaległości budżetowych z tytułu VAT w latach 2008-2015.
Ustalanie zysku i wartości umowy przy zamianie jednej kryptowaluty na drugą może być wręcz niemożliwe. Same urzędy skarbowe nie wiedzą, jak to zrobić.
Krajowa Administracja Skarbowa wezwała giełdy kryptowalut i wirtualne kantory do przekazania całych baz danych oraz informacji o kontach i adresach portfeli kryptowalut.
Według ekspertów w ciągu najbliższych kilku lat duża część pracy analitycznej będzie wykonywana przez sztuczną inteligencje. Pracę księgowego, audytora, a nawet prawników w dużej części zastąpi specjalne oprogramowanie.
Zastosowanie zasady kraju trzeciego wobec Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii Europejskiej może doprowadzić do zachwiania sektora finansowego na Starym Kontynencie.
DGP: bałagan w przepisach regulujących pracę biegłych rewidentów utrudni przedsiębiorcom dostęp do kapitału.
Dotychczasowe uchwały wprowadzające m.in. standardy badań straciły ważność 21 marca 2018 r.
Kilka tygodni przed sezonem publikacji raportów przedstawicielki audytorów, biznesu, rządu oraz organizacji pozarządowych podczas debaty „Rzeczpospolitej" „Raportowanie niefinansowe – nowe regulacje w pierwszej praktyce" dyskutowały o oczekiwaniach oraz doświadczeniach związanych z nowymi obowiązkami
Nowe prawo o rewidentach uderzyło rykoszetem w firmy, na które nie powinno mieć wpływu — odcięło im dostęp do rynku kapitałowego.
Są obawy, że biegłymi rewidentami zostaną osoby bez doświadczenia. Ministerstwo Finansów przekonuje, że trzeba otworzyć zawód na młodych ludzi.
Od 15 marca bilans i rachunek zysków i strat trzeba będzie przekazywać do KRS wyłącznie elektronicznie. Dokumenty za 2017 r. będą mogły mieć formę skanów. Za rok dopuszczalne będą już tylko pliki JPK.
Parkiet przygląda się sytuacji na rynku pół roku po wejściu w życie nowej ustawy o biegłych rewidentach.
Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF, wyjaśnia decyzję o zgłoszeniu do prokuratury jednej z giełd kryptowalut.
Samorząd biegłych rewidentów ma trzy pomysły na certyfikat uczciwości podatnika.
Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości: umowy z biegłym rewidentem nie musi podpisywać cały skład wieloosobowego zarządu.
Zdaniem większości podmiotów biorących udział w konsultacjach w sprawie raportowania optymalizacji podatkowych fiskus powinien się dowiadywać o planowanych schematach obchodzących prawo, ale w ściśle określonych granicach.
MF być może już za rok chce wdrożyć system horizontal monitoring compliance.
Dziennik Gazeta Prawna opublikował zapis debaty na temat zakończonych właśnie konsultacji dotyczących raportowania optymalizacji podatkowych.
Resort finansów otwiera dyskusję o dobrowolnym audycie podatkowym w zamian za ułatwienia dla firm.
Rzeczpospolita opublikowała relację z debaty „Smart CSR: Od społecznie odpowiedzialnych działań do współodpowiedzialności biznesu w zrównoważonym rozwoju”, która towarzyszyła wręczeniu wyróżnień dla Liderów odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. W kapitule konkursu zasiadała między innymi Ewa Sowińska, wiceprezes PIBR.
Audytor skreślony z listy na własne życzenie może na nią powrócić w ciągu 10 lat.
Jeśli sąd rejestrowy z urzędu nie uruchomi postępowania o rozwiązanie podmiotu, wesprze go prokurator
Resort pracuje nad częściowym uregulowaniem kryptowalut.
Wśród zawodów najbardziej zagrożonych bezrobociem technologicznym są te związane z finansami i bankowością.
Niedostosowanie się do nowego prawa będzie kosztowne.
Przychody ze sprzedaży bitcoinów należy rozliczyć według skali podatkowej.
Doradcy podatkowi i biegli rewidenci oceniają pomysły MF dotyczące zgłaszania optymalizacji.
Wzrost wynagrodzeń członków rad nadzorczych jest nieunikniony. Zasiadanie w nich staje się pełnoprawnym zawodem – mówi Dorota Snarska-Kuman z Deloitte.
Wiele państw z jednej strony potępia szkodliwą konkurencję podatkową, a z drugiej korzysta z takich rozwiązań – komentuję sprawę Paradise Papers dr Karolina Tetłak, prawniczka z Uniwersytetu Warszawskiego.
DGP donosi o wyroku za niezgłoszenie agresywnej oszczędności podatkowej.
Nowe narzędzie wystawi faktury, zarejestruje je, wygeneruje JPK_VAT i prześle plik do bazy MF.
Dyrektor departamentu systemu podatkowego mówi m.in. o zgłaszaniu optymalizacji.
Aktualizacja NIP-2 także dla otwierania i zamykania lokat o charakterze rachunku bankowego
Doradcy podatkowi sugerują, jak uniknąć nowych zasad rozliczeń VAT
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie obowiązku ujawniania schematów podatkowych.
Rzeczpospolita po XVIII Dorocznej Konferencji Audytingu: W dzisiejszych realiach prawnych i ekonomicznych biegli rewidenci powinni znaleźć nowe obszary działalności.
Artur Żwak, partner zarządzający dziełem audytu EY, w Parkiecie o zmianach na rynku audytu po wejściu w życie ustawy o biegłych rewidentach.
Skrócona rotacja oraz rozdział doradztwa i audytu w badanych podmiotach – to tylko niektóre zmiany, z którymi muszą się mierzyć biegli rewidenci od 21 czerwca. Co o zmianach myślą rynek i branża?
DGP: W ogłoszeniach dotyczących przetargów na badanie sprawozdania za 2017 r. spółki zamieszczają nieprawidłowe wymogi, które muszą być zmienione.
Rzeczpospolita przypomina, że już 21 października mija termin dostosowania rad nadzorczych i komitetów audytu do wymogów nowej ustawy. Nie wszyscy przedstawiciele tych organów sobie poradzą.
Polska Izba Biegłych Rewidentów opublikowała formularz, który pomoże audytorom przejść w stan spoczynku.
Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad wprowadzeniem obowiązku raportowania schematów optymalizacyjnych. Nowy obowiązek miałby dotyczyć wszystkich, którzy wymyślają i sprzedają schematy podatkowe. Audytorzy będą musieli zwracać uwagę na zastosowaną optymalizację w trakcie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw.
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania pozwala urzędnikom fiskusa kwestionować rozwiązania, które uznają za sztuczne i których głównym celem są oszczędności podatkowe.
Gościem Parkiet TV był Artur Żwak, partner zarządzający działem audytu EY. Ekspert wyjaśniał, co nowa ustawa o biegłych rewidentach zmienia w zasadach funkcjonowania komitetów audytu w spółkach.
Gazeta wyjaśnia, jakie zmiany w wyborze firmy audytorskiej wprowadziła nowa ustawa o biegłych rewidentach.
Gazeta podpowiada, jak zaplanować czynności inwentaryzacyjne, aby sprawnie ustalić stan majątku firmy.
Andrzej S. Nartowski zwraca uwagę na budzący wątpliwości artykuł 133 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
„Rzeczpospolita” przypomina o zasadach, jakie należy stosować przy wyborze firmy audytorskiej do badania sprawozdania finansowego.
Jednostki zainteresowania publicznego mają czas do 21 października na dostosowanie się do nowych przepisów dotyczących rad nadzorczych i komitetów audytu.
Gazeta przypomina, że zgodnie z wymogami znowelizowanej w czerwcu ustawy o biegłych rewidentach, zarządy firm podlegających audytowi powinny przedłużyć umowy z audytorami, jeśli były zawarte tylko na rok. Według nowej ustawy minimalny okres umowy z audytorem to dwa lata.
Nowa ustawa o biegłych rewidentach wprowadza zmiany w zakresie składu komitetu audytu oraz jego zadań. Członkowie komitetu audytu będą też ponosić odpowiedzialność za naruszenie przepisów.
Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w sprawie klasyfikowania usługi badania sprawozdania o wypłacalności i kondycji finansowej.
Bitcoin jest coraz częściej wykorzystywany w transakcjach handlowych, a w konsekwencji również ujmowany przez jego użytkowników w ewidencji księgowej i podatkowej. Jednak ocena skutków posiadania kryptowaluty w obecnym stanie prawnym powoduje liczne wątpliwości.
Krzysztof Burnos, prezes PIBR, wyjaśnia nowe zasady zawierania umów z firmą audytorską.
Gazeta wyjaśnia podstawowe zasady zawierania współpracy z firmą audytorską na badanie sprawozdania finansowego za 2017 rok.
20 września 2017 roku odbyła się konferencja Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych poświęcona tematowi nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
W najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o CIT Ministerstwo Finansów wprowadza po raz pierwszy minimalny pułap przychodów, od którego obowiązywać będzie jawność danych podatkowych.
„Rzeczpospolita” przypomina przedsiębiorcom o obowiązku składania do NBP sprawozdań o transakcjach zagranicznych. Cytowany w tekście Henryk Dąbrowski, członek KRBR, zauważa, że wielu zwłaszcza mniejszych przedsiębiorców nie wie o tej regulacji, narażając się na ryzyko dużych kar finansowych.
Rząd zaczyna prawny proces ograniczania tajemnicy skarbowej. „Rzeczpospolita” przywołuje sceptyczne i negatywne opinie samorządów zawodowych.
„Reczpospolita” pisze o nieprawidłowych dokumentach w przetargach na badanie sprawozdań finansowych. Sprawę komentuje Barbara Misterska-Dragan, zastępca prezesa KRBR.
„Rzeczpospolita” informuje o resortowych planach zmian w ustawie o doradztwie podatkowym.
Skarbówka ujawni dane firm oraz osób fizycznych, które zalegają z zapłatą co najmniej 5 tys. zł podatku – informuje „Rzeczpospolita”.
Gazeta Wyborcza komentuje prace nad wprowadzeniem limitu wydatków na usługi doradcze, badawcze czy reklamowe.
Sejm odbiera rzeczoznawcom majątkowym prawo ustalania standardów zawodowych.
Polska ratyfikuje Konwencję Wielostronną OECD przeciw unikaniu opodatkowania.
Felietonista „Gazety Wyborczej” o idei, by największe przedsiębiorstwa w Polsce ujawniały swoje przychody i zapłacone podatki.
Powstaje mechanizm, który posłuży do wychwytywania firm unikających płacenia CIT.
Interia.pl i Gazeta Bankowa piszą o długofalowej strategii Ministerstwa Finansów, zmierzającej do „uszczelnienia CIT”.
Znany operator komórkowy Play wchodzi na warszawską giełdę i przestrzega inwestorów przed swoimi problemami z urzędem skarbowym. Liczy się z tym, że fiskus może zakwestionować amortyzację znaków towarowych.
Ministerstwo infrastruktury i budownictwa zamierza ustalać standardy dla rzeczoznawców majątkowych. To przykład urzędniczej zachłanności – komentuje środowisko.
Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną zapowiada dalszą poprawę ściągalności danin.
Nowa ustawa audytorska może spowodować, że z wielkiej czwórki zostaną do wyboru dwie firmy. Krzysztof Burnos, prezes KRBR, wskazuje w „Rzeczpospolitej” także inne wątpliwości związane z interpretacją nowych przepisów.
Parlament Europejski chce, aby firmy międzynarodowe o obrotach powyżej 750 mln euro ujawniały, ile odprowadzają podatków i w jakich krajach. Ujawnienia danych chce też polski resort finansów.
W redakcji „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” odbyła się debata na temat nowej ustawy o biegłych rewidentach.
Jak informuje DGP, resort finansów pracuje nad rozwiązaniami przeciwdziałającymi agresywnej optymalizacji podatkowej. Obejmą one także krajowe transakcje. Projekt jest już zaawansowany i niebawem zostanie przekazany do uzgodnień.
Kto może, albo nie powołuje rad nadzorczych, albo marginalizuje ich działania. Skoro więc rady się nie przyjęły, dlaczego mają się przyjąć działające w ich ramach komitety audytu? – komentuje znowelizowane zasady funkcjonowania komitetów audytu w JZP biegły rewident Piotr Rybicki.
Honoraria za podobne usługi w zakresie badania sprawozdań finansowych wahają się od 3 tys. do 50 tys. zł. Sytuacja ma się diametralnie zmienić po wejściu w życie nowej ustawy.
W serwisie parkiet.com ukazał się wywiad z Ewą Sowińską, zastępcą prezesa KRBR, poświęcony sprawozdawczości niefinansowej.
Duże międzynarodowe korporacje muszą się przygotować na nowe obowiązki związane z raportowaniem rozliczeń podatkowych. Ułatwią one fiskusowi walkę z agresywną optymalizacją podatkową – mówiono we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
Resort ujawnia schematy agresywnej optymalizacji i przypomina, że ich wdrożenie może mieć wpływ na zapisy ujęte w księgach rachunkowych. Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przyznaje, że audytorzy badający sprawozdania finansowe przyglądają się nietypowym transakcjom a w swojej pracy wykorzystują ostrzeżenia MF.
– Przeprowadzający rewizję finansową zawsze muszą zwrócić uwagę na istotne nietypowe transakcje, ponieważ wiążą się one ze znaczącym ryzykiem zniekształcenia sprawozdania finansowego – podkreśla w rozmowie z DGP Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Wzmocnienie obiektywizmu i niezależności firm audytorskich oraz biegłych rewidentów a także ograniczanie konfliktu interesów między biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi, a firmami badanymi – taki ma być skutek ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda – podaje PAP a za nią serwisy informacyjne.
Usługi doradcze dla jednostek zainteresowania publicznego nie będą już mogły być łączone z podatkowymi – taki rozdział wprowadza nowa ustawa o biegłych rewidentach. Prezes KRBR komentuje zmiany.
Dyrektywa 2014/95/UE ws. ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy wprowadziła dwa rodzaje nowych obowiązków sprawozdawczych. Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Wiesław Janczyk, opisuje obecny stan przygotowań do ich implementacji.
Ustawa o biegłych rewidentach przysporzy średnim i małym spółkom nie lada problemów. Już teraz powinny zacząć dostosowywać swój biznes do nowych wymogów.
Już za chwile wejdą w życie przepisy, które istotnie zmienią życie emitentów. Gościem Andrzeja Steca w poniedziałkowym Parkiet TV była Ewa Jakubczyk-Cały, partner zarządzający PKF Consult.
Komisja Europejska kończy prace nad przepisami, które mają dawać formalną podstawę do ostrzeżeń przed agresywnym planowaniem podatkowym. Ma też plany wobec nieetycznych doradców.
Przy okazji obchodów IV Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności ogłoszono laureatów drugiej edycji nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes". W sektorze pozabiznesowym nagrodzono Ewę Sowińską, zastępcę prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów – czytamy w Rzeczpospolitej.
11 maja Sejm uchwalił nową ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Nowe regulacje przewidują m.in. krótszy okres rotacji firm audytorskich w badaniu jednostek zainteresowania publicznego, ograniczenia w usługach doradczych innych niż rewizja finansowa oraz surowe kary dla biegłych – czytamy w Rzeczpospolitej.
Wnp.pl: Niepewność polityczna i gospodarcza sprawiają, że inwestorzy znacznie ostrożniej podchodzą do inwestycji. Uczestnicy panelu "Warunki inwestowania – debata przedsiębiorców" w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego udzielili wielu wskazówek, jak działać w trudnych czasach. Jednym z ekspertów był Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
– Księgowych i biegłych rewidentów łączy działanie w interesie publicznym – powiedział Krzysztof Burnos, prezes KRBR, na debacie z okazji obchodów 60-lecia działalności warszawskiego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce – czytamy w Rzeczpospolitej.
Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. M.in. złagodził regulacje zakazujące biegłym rewidentom świadczenia dla swoich klientów usług wykraczających poza rewizję finansową – informuje PAP a za nim czołowe serwisy informacyjne.
Sejm przyjął 11 maja 2017 roku ustawę o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Dostosowuje ona polski system prawny do przepisów unijnych z zakresu audytu i sprawozdań finansowych – czytamy w serwisie e-prawnik.
14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdą w życie przepisy nowej ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, którą 11 maja 2017 roku ostatecznie uchwalił Sejm. Ustawa wprowadza zmiany w regulacji rynku audytorskiego i biegłych rewidentów – czytamy na infor.pl.
Po ponad dwóch latach prac Sejm przyjął nową ustawę o biegłych rewidentach. Najważniejsze zmiany to wprowadzenie okresu rotacji firm badających sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego oraz rozwiązania dotyczące ograniczeń w świadczeniu usług dla tego sektora – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Posłowie zaakceptowali poprawki senatorów do nowej ustawy o biegłych rewidentach. Będą oni mogli świadczyć usługi atestacyjne na rzecz audytowanych podmiotów – informuje Rzeczpospolita.
Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Resort finansów zapewnia w komunikacie przekazanym PAP, że nowe rozwiązania umożliwią wejście na rynek badań JZP nowym firmom audytorskim.
Zdaniem ekspertów o ponad jedną trzecią mogą wzrosnąć ceny za badanie sprawozdań finansowych. Audytorzy twierdzą, że już można zaobserwować wzrost cen w przetargach. To skutek zmian w ustawie o biegłych rewidentach – czytamy w Parkiecie
– Spółki z większościowym udziałem w JZP nie będą mogły wyznaczać do organów wybierających audytora swoich prawników. Będą musieli być bardziej niezależni – mówił Krzysztof Burnos, prezes KRBR, w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.
Macieja Samcik, dziennikarza Gazety Wyborczej i bloger ekonomicznego zapowiada wzmożone kontrole skarbowe, których celem będzie karanie przedsiębiorców stosujących ryzykowne strategie podatkowe
W przyszłym tygodniu parlament zakończy prace nad ustawą zabraniającą firmom audytorskim świadczenia usług doradztwa podatkowego – czytamy w Pulsie Biznesu.
Senat zdecydował, że badający sprawozdania finansowe jednostek zainteresowania publicznego będą mogli im świadczyć usługi atestacyjne – czytamy w DGP. Na pytanie, czy wyłączenie usług atestacyjnych z katalogu usług zakazanych może zagrozić niezależności biegłych rewidentów odpowiedzieli Krzysztof Burnos, prezes KRBR oraz Andrzej Puncewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
– Senatorowie nie ulegli lobbingowi doradców podatkowych, wzięli natomiast pod uwagę interes przedsiębiorców i opinię biegłych rewidentów – komentuje decyzję senatu w Parkiecie Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
Senat opowiedział się w czwartek za złagodzeniem regulacji zakazującej biegłym rewidentom świadczenia dla swoich klientów usług wykraczających poza rewizję finansową. Będą oni mogli świadczyć dla swoich klientów m.in. tzw. usługi atestacyjne – informuje PAP.
Biegłym rewidentom udało się wywalczyć w Senacie większą swobodę świadczenia dodatkowych usług na rzecz badanych firm – czytamy w Rzeczpospolitej.
Znamy wyniki XVI Rankingu Audytorów. Gazeta Rzeczpospolita wyłoniła najlepszych audytorów a dziennik Parkiet najlepszych audytorów spółek giełdowych. Ranking to też co roku okazja do omówienia bieżących tematów na rynku audytorskim.
Rząd miał możliwość skorzystania z łagodniejszych reguł umożliwiających rozwój branży audytorskiej, ale wybrał najbardziej rygorystyczne przepisy, które prawdopodobnie po kilku latach i tak zostaną zmienione – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Andre Helin, prezes BDO.
Błędem firmy jest postrzeganie biegłego rewidenta jako kontrolera. Wystarczy skuteczna komunikacja i partnerskie zasady, aby badanie sprawozdania przyniosło korzyści a nie było tylko wypełnieniem obowiązku – czytamy w Rzeczpospolitej.
Jest szansa na przywrócenie audytorom możliwości świadczenia usług atestacyjnych na rzecz badanych jednostek zaufania publicznego – czytamy w Rzeczpospolitej.
Rzeczpospolita oraz Parkiet opublikowały obszerną rozmową z Krzysztofem Burnosem, prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przy okazji publikacji wyników XVI Rankingu Audytorów. Prezes samorządu mówi m.in. o wyzwaniach dla zawodu, trendach cenowych na rynku badań oraz spadającym zainteresowaniu wykonywaniem profesji. Ekspert komentuje także zmiany wynikające z prac nad nową ustawą o biegłych rewidentach.
– Biegli rewidenci wciąż jeszcze walczą o odstępstwa od niemal pewnej już reguły, że firmy badające sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego nie będą mogły świadczyć im żadnych innych usług – czytamy w DGP.
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem poprawek legislacyjnych do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym – informują wp.pl i wyborcza.biz.
W parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. W założeniu nowe przepisy mają na celu wdrożenie regulacji unijnych, określających nowe zasady wykonywania audytu. Według resortu finansów ustawa ma ponadto służyć wzmocnieniu obiektywizmu i niezależności firm audytorskich oraz biegłych rewidentów oraz prowadzić do ograniczania konfliktu interesów między biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi a firmami badanymi – czytamy w serwisie infor.pl.
W Senacie trwają prace nad ustawą o biegłych rewidentach. Projekt zakłada, że firmy, które będą weryfikować sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego, nie będą mogły świadczyć im żadnych usług, za wyjątkiem usług zdefiniowanych jako czynności rewizji finansowej. Do pomysłu krytycznie odnosi się Konfederacja Lewiatan – czytamy w CEO Magazyn Polska.
Audytorzy nie będą doradzać firmom, w których badają sprawozdania finansowe. Taki zakaz to jedno z postanowień nowej ustawy regulującej rynek audytorski i działalność biegłych rewidentów oraz ich samorządu – informuje Rzeczpospolita.
– Biała lista usług dozwolonych, pięcioletni okres rotacji i ograniczenia w podzlecaniu usług. To kształt przepisów przyjętych w zeszłym tygodniu przez Sejm. Na tak restrykcyjne regulacje nie zdecydował się żaden z krajów europejskich. Pytanie więc, czy to genialne posunięcie polskiego rządu, czy rozwiązanie, które doprowadzi do załamania rynku audytorskiego? – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Poseł Artur Soboń przedstawił 5 kwietnia br. w Sejmie na posiedzeniu plenarnym rządowy projekt ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym – donosi serwis podatki Wolters Kluwer.
Firmy, które będą badać sprawozdania JZP nie będą mogły świadczyć żadnych innych usług, również o charakterze doradczym – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Firmy audytorskie nie będą mogły świadczyć bankom i spółkom giełdowym żadnych usług poza rewizją finansową. Więcej zarobią doradcy podatkowi – donosi Puls Biznesu. – Została podjęta nie do końca przemyślana decyzja polityczna, która będzie miała negatywny wpływ na firmy i gospodarkę – ostrzegał Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych miała we wtorek decydować w sprawie zatwierdzenia sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o biegłych rewidentach. Audytorzy nadal mają nadzieję na złagodzenie ostatniej propozycji, dotyczącej całkowitego zakazu świadczenia innych usług niż audytorskie w badanych JZP – donosi Rzeczpospolita.
Firma audytorska nie będzie mogła swojemu klientowi JZP świadczyć jednocześnie usług doradczych i audytorskich – przewiduje poprawka wprowadzona we wtorek do projektu ustawy o biegłych rewidentach przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. Zdaniem Krzysztofa Burnosa, prezesa KRBR propozycja rządu idzie w złym kierunku – informuje PAP a za nim inne serwisy ekonomiczne.
Nowa ustawa nie będzie ograniczać możliwości korzystania z zewnętrznych usług IT czy prawnych przez firmy audytorskie – uspokaja Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP i obawy KIBR.
– Jako były prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie uważam wspólnie ze środowiskiem biegłych rewidentów, że forsowane od kilku tygodni propozycje zbyt restrykcyjnych regulacji będą bardzo złe dla polskich spółek i polskiej giełdy, a przez to dla wszystkich Polaków – mówił Gazecie Polskiej Codziennie Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP.
Sejmowa komisja finansów może przyjąć niekorzystny dla firm audytorskich i biegłych rewidentów rządowy pomysł na przyszłość rynku konsultingowego – czytamy w Pulsie Biznesu.
W projekcie ustawy o biegłych rewidentach są niejasności wynikające m.in. z zakazu podwykonawstwa. Mogą one uniemożliwiać skorzystanie z pomocy zewnętrznych ekspertów - mówią rewidenci. Według resortu finansów projektowane przepisy nie regulują tych kwestii - informuje PAP a za nią czołowe portale ekonomiczne.
Nowa ustawa o biegłych rewidentach znacznie zwiększy koszty audytu – przewiduje prezes KRBR, Krzysztof Burnos. To efekt zakazu świadczenia usług dodatkowych na rzecz badanej jednostki.
Pracodawcy RP apelują o kompromis w zapisach projektu ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Za nami pierwsze czytanie. Teraz, po pracach w specjalnej podkomisji, projekt trafi do sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która zmierzy się ze spornymi propozycjami – mówi w „Gazecie Finansowej” Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP.
Chcąc rozwijać prawdziwe innowacje, a nie tylko nowe produkty, trzeba odejść od oportunistycznej gry rynkowej na rzecz gry relacyjnej, która pomaga tworzyć wartość w biznesie – tak „Rzeczpospolita” podsumowuje seminarium „Firma-idea. Realne wyzwania, niematerialne wartości” zorganizowane w ramach Open Eyes Economy Summit 2017. W roli moderatora na wydarzeniu wystąpiła Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR i członek Rady Programowej OEES.
Rząd w błyskawicznym tempie zaakceptował autopoprawkę zakazującą łączenia usług doradczych i audytorskich. Od środy do piątku ustawą będzie zajmować się sejmowa komisja. Krzysztof Burnos twierdzi, że w ten sposób odcięto przedsiębiorców od wiedzy audytora – donosi Parkiet.
Rada Ministrów przyjęła zakaz łączenia usług audytorskich z konsultingiem. Stracą inwestorzy i cała gospodarka – alarmują eksperci. Krzysztof Burnos podkreśla z kolei, że tak restrykcyjne przepisy są wbrew ideom reformy audytu, polskim przedsiębiorcom i organizacjom rynkowym – donosi „Puls Biznesu”.
Firmy, które będą weryfikować sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego, np. banków czy spółek giełdowych, nie będą mogły im również doradzać. Tak zadecydował rząd. Zdaniem Krzysztofa Burnosa, prezesa KRBR, to zbędna i szkodliwa nadregulacja – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Audytor badający banki czy spółki giełdowe nie będzie mógł im świadczyć żadnych dodatkowych usług. Prezes KRBR, Krzysztof Burnos, zauważa, że może to doprowadzić do tego, że wiele firm audytorskich zrezygnuje ze świadczenia usług w zakresie rewizji finansowej na rzecz bardziej dochodowego doradztwa – pisze „Rzeczpospolita”.
Minister finansów przedstawi dziś Radzie Ministrów autopoprawkę zakazującą łączenia usług audytorskich z doradztwem – czytamy w Pulsie Biznesu.
– Myli się ten, kto myśli, że nowa ustawa o biegłych rewidentach i rynku audytorskim dotyczy tylko małej grupy zainteresowanych. Konsekwencje forsowanych od kilku tygodni propozycji mogą się okazać katastrofalne, zarówno dla polskiej giełdy, całego rynku kapitałowego, jak i polskich przedsiębiorców, a więc dla wszystkich Polaków – mówi w Gazecie Polskiej Codziennie Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP.
Nieoczekiwanie Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby firmy, które będą badały sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego, nie mogły im świadczyć dodatkowo żadnych innych usług – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Jeśli posłowie uwierzą lobby doradców i zostaną przekonani, że działają w interesie państwa i niezależności rewidentów, zadecydują za przedsiębiorców, kto ma im doradzać – ostrzega w felietonie na łamach „Rzeczpospolitej” Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
O podejściu polskich firm do zarządzania wiekiem oraz o wyzwaniach i korzyściach płynących z różnorodności pokoleniowej w firmach dyskutowali eksperci i praktycy uczestniczący w debacie „Rzeczpospolitej”. Wśród nich znalazła się również Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR.
Zakaz podwykonawstwa usług audytorskich może dotknąć połowy biegłych rewidentów i sparaliżować rynek – ostrzegają eksperci na łamach „Rzeczpospolitej”.
Obowiązkowa publikacja danych niefinansowych przez ok. 300 dużych firm w Polsce dla wielu z nich będzie stanowić spore wyzwanie, które jednak może też przynieść wiele korzyści, i to nie tylko wizerunkowych. O tych wyzwaniach i korzyściach rozmawiali podczas debaty „Rzeczpospolitej” przedstawiciele administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Uczestniczyła w niej również Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR.
Wiosna przyszłego roku będzie pierwszym sprawdzianem tego, jak działa w praktyce nowy obowiązek, który na część dużych firm nałożyła Dyrektywa 2014/95/UE w sprawie ujawniania informacji niefinansowych. Wtedy wraz ze sprawozdaniami finansowymi za 2017 r., będą one musiał już przygotować poszerzoną wersję danych niefinansowych – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.
Pracodawcy RP apelują o kompromis w zapisach projektu ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Za nami pierwsze czytanie. Teraz projekt trafi do sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która zmierzy się ze spornymi propozycjami – czytamy na inforrb.pl.
Niedługo rozpocznie się drugie czytanie ustawy o biegłych rewidentach. Może zostać ustalony ostateczny kształt projektu. Swoje propozycje właśnie zaprezentowali Pracodawcy RP. Dotyczą one m.in. pięcioletniej rotacji. Do propozycji kompromisu odniósł w artykule Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
– Nowe przepisy wprowadzają bardzo drastyczne ograniczenia i spowodują ogromny wzrost cen audytu – powiedział Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP w #RZECZoPRAWIE Anny Wojdy.
Obligatoryjność wspólnego badania może przełożyć się na ponad 20-proc. wzrost cen – przestrzegają przedstawiciele branży audytorskiej. Pozostanie ono możliwością czy stanie się obowiązkiem? – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Parkietu”.
Serwis GB.pl przeprowadził wywiad z Arturem Soboniem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, w trakcie którego poruszano m.in. kwestie nowej ustawy o biegłych rewidentach.
Wyboru firmy audytorskiej nie będzie można uzależniać od tego, czy np. jest obecna w wielu krajach – pisze „Rzeczpospolita”.
Dotychczasowe prace nad nową ustawą o biegłych rewidentach wskazują, że Polska chce wprowadzić najbardziej rygorystyczne zasady z całej Unii Europejskiej dla działania firm audytorskich. To nielogiczne. Polska ma dobre tradycje w działaniach rynku audytorskiego i żadnego skandalu finansowego z udziałem biegłych rewidentów. To tak jakbyśmy budowali więzienia, nie mając przestępców – czytamy na wprost.pl.
Odbyły się trzy kolejne posiedzenia podkomisji sejmowej powołanej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o biegłych rewidentach. W toku prac pojawiły się pierwsze decyzje dotyczące najważniejszych tematów – donosi portal podatki.abc.com.pl.
W czwartek w siedzibie GPW odbyła się debata zorganizowana przez firmę audytową BDO, której patronował „Parkiet”. Tematem rozmowy były wyzwania i zagrożenia wobec członków zarządów oraz rad nadzorczych w obliczu ostatnich zmian w prawie, czyli wprowadzenia rozporządzenia MAR oraz projektu nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach.
EY opublikowało raport, według którego w najbliższych miesiącach 3 spośród 5 najważniejszych źródeł ryzyka będzie związanych ze zmieniającą się sytuacją geopolityczną – donosi wiele serwisów, między innymi branden.pl, karierawfinansach.pl czy też wirtualnemedia.pl.
Zasiadanie w radzie nadzorczej to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim potężna odpowiedzialność. Jednak „na kokosy” nie można liczyć – czytamy na stronie rp.pl.
W przypadku wprowadzenia zakazu wykonywania usług dodatkowych przez audytora dla spółek badanych, restrykcyjność takich regulacji będzie krokiem w niedobrym kierunku – twierdzą eksperci ze średniej wielkości firm audytorskich – czytamy w rp.pl.
Biegli rewidenci wciąż będą mogli obliczać PIT, CIT i VAT, tyle że w ramach usług doradztwa podatkowego – pisze serwis gazetaprawna.pl.
Audyt przestaje być już kołem zamachowym dla firm audytorskich – mówi prezes PKF Consult, Ewa Jakubczyk-Cały w #PROSTOzPARKIETU.
Raczej nie będzie całkowitego zakazu świadczenia innych usług w audytowanych podmiotach. Jednak branżę mocno niepokoi najkrótszy w UE okres rotacji – donosi „Parkiet”.
Pięć lat ma wynosić okres rotacji w branży audytorskiej. To najbardziej restrykcyjna propozycja w całej Unii Europejskiej – czytamy w Parkiecie.
Biegli rewidenci wciąż będą mogli obliczać PIT, CIT, VAT, tyle że w ramach usług doradztwa podatkowego – czytamy w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.
Firma audytorska badająca jednostkę zainteresowania publicznego nie będzie mogła świadczyć jej również usług w zakresie wyceny ani obliczyć dla niej podatku dochodowego i VAT.
Zmiana audytora co pięć lat będzie większym obciążeniem dla jednostki zamawiającej badanie, niż pozostawienie przez 10 lat tej samej pary audytorów wykonujących badanie wspólne – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.
– O tym, kto ma wygrać w rynkowej konkurencji, chcą dziś decydować politycy i urzędnicy. Żegnamy wolny rynek. Nadeszły czasy konkurencji centralnie sterowanej – możemy przeczytać w „Polityce”.
Serwis parkiet.com przeprowadził wywiad z Michałem Gwizdą, partnerem w Crido Taxand. Tematem rozmowy była nowa ustawa o biegłych rewidentach.
- Szykuje się rewolucja na rynku usług audytorskich. Dlaczego trzeba zmienić ustawę o biegłych rewidentach i firmach audytorskich?
Od wtorku do czwartku odbędą się kolejne posiedzenia podkomisji sejmowej w sprawie zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Problemem jest pomysł wprowadzenia całkowitego zakazu świadczenia usług doradczych w audytowanych podmiotach. – pisze „Parkiet” i zauważa, że każda ze stron ma swoje zdanie na ten temat.
W tym tygodniu kolejne posiedzenie sejmowej podkomisji. Głos zabrała Komisja Nadzoru Finansowego – pisze „Rzeczpospolita”.
W tym tygodniu w Sejmie odbędą się kolejne posiedzenia podkomisji w sprawie zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Głos w sprawie zabrała Komisja Nadzoru Finansowego – donosi parkiet.com oraz „Rzeczpospolita”.
Warszawa ma dwa miesiące na odpowiedź i nadrobienie zaległości. W przeciwnym razie Bruksela skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości – donosi IAR, cytowany przez takie serwisy jak rp.pl czy polskieradio.pl.
Podwójne badanie mogłoby zdemonopolizować rynek – twierdzą mniejsze firmy audytorskie. – pisze w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolita”.
Gościem Mateusza Rzemka w programie #RZECZoPRAWIE była Barbara Misterska-Dragan, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Rozmawiali między innymi o tym, czy firmy audytorskie będą mogły jednocześnie badać i doradzać przedsiębiorcom.
Procedowany w Sejmie projekt ustawy o biegłych rewidentach zakłada wprowadzenie na rynek polski badania wspólnego. To tylko pozornie mała branżowa zmiana. Jej wprowadzenie całkowicie odmieni oblicze rynku finansowego w Polsce – napisała w „Rzeczpospolitej” Monika Kaczorek, Partner w grupie audytorsko-doradczej Mazars.
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów udostępniła przewodnik po stosowaniu Międzynarodowych Standardów Badania. Celem opracowania jest wsparcie biegłych rewidentów w badaniu sprawozdań finansowych według nowych standardów zawodowych, a także tworzenie nowej, dobre praktyki audytu – pisze portal podatki.abc.com.pl.
Podwójne badanie bilansu wyrównałoby szanse mniejszych i większych firm – twierdzi samorząd biegłych rewidentów – donosi „Rzeczpospolita”.
Ewentualne rozdzielenie usług audytu i doradztwa będzie ważone głosem Sejmu i Senatu – powiedział w czwartek wiceminister finansów Wiesław Janczyk podczas posiedzenia podkomisji zajmującej się projektem ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym – podała Polska Agencja Prasowa.
Podwójne badanie bilansu wyrównałoby szanse mniejszych i większych firm – twierdzi samorząd biegłych rewidentów – czytamy na portalu rp.pl.
Zamiast powietrze do oligopolu wielkiej czwórki posłowie mogą wpuścić – świadomie lub nie – trujący gaz, który osłabi polskie firmy. A przedsiębiorcy sami potrafią decydować, kto im lepiej doradzi – pisze w „Rzeczpospolitej” Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Wprowadzenie zakazu świadczenia przez firmy audytorskie usług innych niż badanie będzie stanowić barierę dla rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw – przekonuje w rozmowie z Superbiz Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP.
W czwartek odbędzie się kolejne posiedzenie podkomisji sejmowej, która pracuje nad nową ustawą o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Najprawdopodobniej podkomisja zajmie się kluczowymi dla branży kwestiami, czyli m.in. ewentualnym rozdzieleniem usług audytorskich od doradczych – czytamy w „Parkiecie”.
Prace nad ustawą o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym nabierają rozpędu. W czwartek podkomisja może się zając regulacjami, które budzą największe emocje – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Podkomisja zajmująca się projektem ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym na wtorkowym posiedzeniu nie zajęła się problemem ewentualnego rozdzielenia usług audytorskich od doradczych – czytamy w serwisach, które powołują się na Polską Agencję Prasową.
Andrzej Pałasz z „Parkietu” przeprowadził rozmowę z prezesem BDO, Andre Helinem. Rozmowa dotyczyła ustawy o biegłych rewidentach.
Miało być lepiej, skuteczniej i bez błędów. Reforma wywołała prawdziwą wojnę w środowisku audytorów i doradców podatkowych. W mediach padają już nawet porównania do słynnej afery Rywina. Za zamieszanie mogą zapłacić ostatecznie klienci m.in. banków, firm inwestycyjnych i funduszy oszczędnościowych – czytamy na stronie money.pl.
Krzysztof Burnos, prezes KIBR, zajął stanowisko ws. listu 25 firm doradczych i kancelarii do przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej, która pracuje nad nową ustawą o biegłych rewidentach – pisze na swojej stronie „Rzeczpospolita”.
Biegli rewidencie konsekwentnie opowiadają się za możliwością ograniczonego łączenia doradztwa z badaniem firm – twierdzi „Rzeczpospolita”.
– Łączenie usług audytorskich i doradczych rodzi ryzyko konfliktu interesów, dlatego należy je rozdzielić – proponuje 25 polskich firm doradczych. Zmianie takiej sprzeciwiają się biegli rewidenci; ich zdaniem uderzyłaby ona przede wszystkim w małe polskie firmy audytorskie – czytamy na stronie Pulsu Biznesu.
Nadmierne ograniczenie w pracy audytorów mogą wpłynąć na wzrost cen ich usług – podaje „Rzeczpospolita” i organizuje debatę z udziałem m.in. Artura Sobonia, Krzysztofa Burnosa, Marka Zielińskiego i Tomasza Grunwalda.
Przedstawiciele 25 firm doradczych sądzą, że w ostatniej chwili może dojść do niekorzystnych zmian w projekcie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Napisali w tej sprawie list otwarty do przewodniczącego sejmowej podkomisji finansów publicznych – donosi Gazeta Polska Codziennie.
Zmiany w regulacjach na rynku audytorskim to efekt wdrożenia europejskich norm zwiększających przejrzystość badania sprawozdań finansowych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
„Dziennik Gazeta Prawna” przeprowadził konfrontację z udziałem Moniki Kaczorek, biegłego rewidenta i partnera w grupie audytorsko-doradcze Mazars, oraz Marcina Domagały – biegłego rewidenta i partnera ds. regulacyjnych w KPMG w Polsce.
Wynegocjowano przez 2 lata bardzo dobry dokument i rząd sam w ostatnim momencie otworzył zupełnie niepotrzebną dyskusję – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców RP.
Usługi dodatkowe przeprowadzane przez firmy audytorskie nie są zagrożeniem dla jakości sprawozdań spółek publicznych, a pomysł wprowadzenia audytu przeprowadzonego przez dwie firmy nie przełoży się na poprawę funkcjonowania rynku kapitałowego – podkreślają przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego.
W Sejmie toczą się prace nad nową ustawą o biegłych rewidentach. Jednym z zagadnień dyskutowanych przy okazji prac nad ustawą jest wprowadzenie całkowitego zakazu świadczenia usług doradztwa podatkowego przez audytora i spółki doradcze powiązane z audytorem – czytamy w felietonie Tomasza Grunwalda, przedstawiciela KPMG, w „Rzeczpospolitej”.
Na portalu naTemat.pl pojawił się artykuł Krzysztofa Przybyła, prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego i organizatora konkursu „Teraz Polska”, w którym zauważa że „nader częstą praktyką jest powoływanie się na unijne przepisy przy forsowaniu własnych pomysłów” odnośnie ustawy o biegłych rewidentach.
Jednym z postulatów zgłoszonych do procedowanej w Sejmie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym jest wprowadzenie w Polsce badania wspólnego. Byłaby to zmiana fundamentalna, pozytywnie odmieniająca oblicze rynku finansowego.
Spółki giełdowe, banki i jednostki zainteresowania publicznego będą musiały zmieniać audytora nie później niż po 5 latach – zakłada rządowy projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach. Część ekspertów uważa, że będzie to szkodliwe zarówno dla przedsiębiorców, jak i małych firm audytorskich.
Przepisy o biegłych rewidentach mogą uderzyć w interesy polskich spółek – mówi Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawcy RP, członek Komisji Nadzoru Audytowego przy Ministerstwie Finansów.
W piątkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Anny Wojdy był Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Barbara Misterska-Dragan, wzięła udział w czwartkowym programie Telewizji Republika „Ekonomia Raport”. Poruszony został temat ustawy o biegłych rewidentach oraz najważniejsze problemy z nim związane.
Trwa legislacyjna batalia o wielkie pieniądze między tzw. wielką czwórką audytorów a resztą branży. Na razie posłowie przychylniej zerkają w stronę gigantów.
Posłowie PiS wbrew rządowi chcą zmienić zasady audytu w Kasie Krajowej. W trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji, pracującej nad projektem ustawy regulującej działalność biegłych rewidentów, zgłosili poprawkę, która wyłącza Kasę Krajową z kategorii jednostek zainteresowania publicznego.
Sejm proceduje projekt ustawy o biegłych rewidentach, która ma pozytywnie wpłynąć na jakość audytu. W toku prac pojawiły się jednak propozycje, które mogą zaszkodzić rewidentom i rynkowi – przestrzega Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.
Sejm proceduje projekt ustawy o biegłych rewidentach, która ma pozytywnie wpłynąć na jakość audytów. W toku prac nad nowymi przepisami pojawiły się jednak propozycje, które mogą zaszkodzić rewidentom i rynkowi – przestrzega Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.
W Sejmie trwają intensywne prace nad nową ustawą, która ma regulować rynek audytu w Polsce. Jest to ustawa o biegłych ale tak naprawdę to jedna z najważniejszych ustaw dla rynku kapitałowego i inwestorów, bo ma zapewnić wysoką jakość informacji na rynku.
Kasa Krajowa SKOK ma być wyłączona z obowiązku audytu – to propozycja posłów PiS.
Biegły rewident to zawód zaufania publicznego, bardzo istotny z punktu widzenia państwa. Badając sprawozdania finansowe sprawdza, czy firma prawdziwie i rzetelnie przedstawia swoją sytuację majątkową i wyniki finansowe, a są to informacje kluczowe nie tylko dla akcjonariuszy, ale również partnerów danego podmiotu – czytamy w dzisiejszy Forbesie.
- Zmiana ustawy o biegłych rewidentach stała się w ostatnich tygodniach nadzwyczaj modnym tematem. Od kwietnia 2014 ciężko było nim zainteresować media, jednak teraz stał się bardzo chwytliwy. Najprawdopodobniej z powodu spektakularnej szarży regulacyjnej, która sama w sobie zasługuje na analizę, niezależnie od merytoryki – czytamy w felietonie Mirosława Kachniewskiego, prezesa SEG.
W Sejmie trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o biegłych rewidentach. Nowe przepisy pomogą poprawić nadzór nad firmami i instytucjami ważnymi dla gospodarki narodowej. Tymczasem ze strony zagranicznych firm doradztwa podatkowego słychać podszepty, żeby ograniczyć kompetencje polskich biegłych.
Skrócona rotacja, całkowity zakaz świadczenia innych usług oraz wspólne badanie – te propozycje podzieliły biegłych rewidentów.
W środę odbędzie się posiedzenie podkomisji Sejmu, która będzie dyskutować o kształcie ustawy o biegłych rewidentach. Propozycje, które pojawiły się w ostatnim czasie zapalą lont pod rynkiem kapitałowym, lub doprowadzą do wzrostu jakości badań i ograniczenie koncentracji rynku.
Sejmowa podkomisja finansów ma dziś kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Jego celem jest przede wszystkim poprawa jakości pracy audytorów, wzmocnienie niezależności i obiektywizmu biegłych rewidentów oraz firm audytorskich, a także zwiększenie konkurencyjności.
Na środę zaplanowano posiedzenie sejmowej podkomisji, która będzie dyskutować o kształcie ustawy o biegłych rewidentach. Propozycje, które pojawiły się w ostatnim czasie, budzą gorące emocje.
Rządowy projekt ustawy o biegłych rewidentach zakłada, że firmy audytorskie trzeba będzie zmieniać nie później niż po 5 latach.
Eksperci zauważają, że propozycje reformy audytu mogą spowodować wzrost cen usług.
– Projekt ustawy o biegłych rewidentach powinien uwzględniać oficjalne zalecenia Unii Europejskiej. Przez dwa lata organizowano konsultacje społeczne pomiędzy zainteresowanymi stronami, do których należą instytucje państwowe, rewidenci, firmy audytorskie, przedsiębiorcy itp. W ten sposób powstał optymalny i spójny dokument. Ale Komitet Stały Rady Ministrów wywalił te ustalenia do kosza – pisze w felietonie Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.
Sejmowa podkomisja rozpoczęła prace nad projektem nowej ustawy o biegłych rewidentach. Celem reformy jest większa niezależność firm audytorskich. Zdaniem Krzysztofa Burnosa, prezesa KRBR, usługi doradztwa podatkowego czy wyceny przedsiębiorstw przez firmę audytorską na rzecz badanego podmiotu nie oznaczają nierzetelności w badaniu. Przypomina też, że działalność audytorów podlega państwowemu nadzorowi.
Jednostki, które są zobowiązane poddać sprawozdanie finansowe badaniu przez biegłego rewidenta w 2017 roku, zostały określone w art. 64 ustawy o rachunkowości.
Krzysztof Burnos, prezes KRBR, w obszernym wywiadzie wyjaśnia, co się zmieni w nadzorze nad zawodem biegłego rewidenta.
Pojawił się pomysł, żeby przedsiębiorstwa w Polsce ujawniały w sprawozdaniach finansowych informacje na temat prowadzonej polityki podatkowej. Ministerstwo jest na „tak". Na posiedzeniach FEE i IFAC trwają dyskusje nad wprowadzeniem obowiązku ujawniania prowadzonej przez firmy polityki podatkowej w ich sprawozdaniach. Teraz takiego powszechnego obowiązku nie ma i biegły rewident nawet nie może odnieść się do tej kwestii. – Tymczasem często agresywne polityki podatkowe stanowią ryzyko, którego inwestorzy oraz kredytodawcy nie akceptują – mówi Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wprowadzenie obowiązku ujawnienia informacji podatkowych rozważa m.in. Dania. Wprowadziła je już Wielka Brytania. Wymaga od dużych przedsiębiorstw ujawniania przyjętych strategii podatkowych. – Muszą pokazywać nie tylko, ile podatku płacą w poszczególnych krajach, ale też jaka jest ich polityka wobec niejasnych regulacji podatkowych oraz kiedy korzystają z doradców – mówi Burnos. I dodaje, że nie można zakazać firmom optymalizacji zgodnej z prawem, ale jeśli bazuje ona na lukach w przepisach i nie jest zgodna z tzw
Gościem programu Anny Wojdy #RZECZoPRAWIE była Ewa Sowińska, zastępca prezesa Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Od stycznia 2017 roku firmy będą musiały przygotowywać sprawozdanie dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu. – Firmy będą musiały raportować, jak zarządzają zasobami ludzkimi, czy przestrzegają praw człowieka, czy zapobiegają korupcji, czy dbają o środowisko, jak dbają o łańcuch dostaw. To informacje dające wyobrażenie o DNA firmy, o tym, jak w rzeczywistości funkcjonuje. Takie dane są niezwykle ważne przy podejmowaniu decyzji przez inwestorów, klientów, kontrahentów, bo odpowiadają na pytanie, czy firma koncentruje się na tym, by jak najszybciej i jak najtaniej osiągnąć zysk, czy uwzględnia też potrzeby otoczenia i nie łanie jego praw. Zysk nie jest już jedynym kryterium pokazania zdrowej, odpowiedzialnej firmy
Ewa Sowińska, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, o tym jak raporty o społecznej odpowiedzialności biznesu zwiększają wiarygodność firmy wobec kontrahentów. Sejm pracuje nad nałożeniem na spółki giełdowe, banki, ubezpieczycieli i duże firmy obowiązku uwzględniania w raportach z działalności danych niefinansowych. Mają one dotyczyć m.in. działalności firmy w sferze społecznej, pracowniczej, jej wpływu na środowisko naturalne czy, poszanowania praw człowieka. – Każdy nowy obowiązek sprawozdawczy może budzić wątpliwości przedsiębiorców, ale w tym przypadku raport o społecznej odpowiedzialności firmy może jej przynieść sporo korzyści. Zresztą wiele firm już dziś sporządza takie raporty dobrowolnie – wyjaśnia Ewa Sowińska. O tym, czy daną firmę wybierze jej kontrahent do dłuższej współpracy, decyduje nie tylko chęć szybkiego zysku, ale też to, czy ma ona długofalowe plany rozwoju. – Jeśli w tych oraz innych aspektach zobowiązane do raportowania o CSR firmy przedstawią swoją politykę odpowiedzialnego biznesu, może to być przykładem także dla mniejszych firm
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.