Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:54, 21.11.2024 r.

Biegły rewident zajmuje się nie tylko audytem

Ewa Sowińska, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wyjaśnia, jak poza badaniem sprawozdania finansowego biegły rewident może wesprzeć firmę. Ekspert wyjaśnia, że dobrą praktyką pracy audytora z badaną firmą jest jak najszersza wymiana informacji na temat różnych pól działalności firmy. To sprzyja wykorzystaniu wiedzy biegłego rewidenta, jakiej nabywa obsługując także inne firmy. - Gdy firma myśli o poprawie swojego działania, powinna wykorzystać czas biegłego rewidenta spędzony podczas badania oraz jego sugestie. To jest bardziej opłacalne, niż angażowanie w celach optymalizacji zupełnie nowego doradcy, który i tak musiałby przeprowadzić w firmie swój mniejszy lub większy audyt. To oszczędza nie tylko pieniądze ale przede wszystkim czas osób po stronie badanej firmy - dodaje Ewa Sowińska.   I wyjaśnia, że biegły współpracuje na przykład przy przejściu z raportowania wg polskich zasad rachunkowości na standardy międzynarodowe. Asystuje przy wycenach i wdraża zasady kontroli wewnętrznej - szczególnie te które zabezpieczają przed nadużyciami w firmie. Sprawdza też, czy w firmie są przestrzegane ustalone zasady, które ustrzegą jej organy i pracowników przed odpowiedzialnością, a także ochronią samą firmę przed odpowiedzialnością wobec klientów. Są to tzw. usługi compliance. Inna ważna usługa, którą świadczy biegły rewident to due dilligence. Chodzi m.in. o sprawdzenie adekwatności ceny sprzedaży, zidentyfikowanie ryzyk związanych ze sprzedażą a także zasobów nieodzwierciedlonych w jej sprawozdaniach finansowych. - Naszą wartością jest świeże spojrzenie na funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa

Rzeczpospolita

23 marca 2016

Ewa Sowińska, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wyjaśnia, jak poza badaniem sprawozdania finansowego biegły rewident może wesprzeć firmę. Ekspert wyjaśnia, że dobrą praktyką pracy audytora z badaną firmą jest jak najszersza wymiana informacji na temat różnych pól działalności firmy. To sprzyja wykorzystaniu wiedzy biegłego rewidenta, jakiej nabywa obsługując także inne firmy. - Gdy firma myśli o poprawie swojego działania, powinna wykorzystać czas biegłego rewidenta spędzony podczas badania oraz jego sugestie. To jest bardziej opłacalne, niż angażowanie w celach optymalizacji zupełnie nowego doradcy, który i tak musiałby przeprowadzić w firmie swój mniejszy lub większy audyt. To oszczędza nie tylko pieniądze ale przede wszystkim czas osób po stronie badanej firmy - dodaje Ewa Sowińska.

 

I wyjaśnia, że biegły współpracuje na przykład przy przejściu z raportowania wg polskich zasad rachunkowości na standardy międzynarodowe. Asystuje przy wycenach i wdraża zasady kontroli wewnętrznej - szczególnie te które zabezpieczają przed nadużyciami w firmie. Sprawdza też, czy w firmie są przestrzegane ustalone zasady, które ustrzegą jej organy i pracowników przed odpowiedzialnością, a także ochronią samą firmę przed odpowiedzialnością wobec klientów. Są to tzw. usługi compliance. Inna ważna usługa, którą świadczy biegły rewident to due dilligence. Chodzi m.in. o sprawdzenie adekwatności ceny sprzedaży, zidentyfikowanie ryzyk związanych ze sprzedażą a także zasobów nieodzwierciedlonych w jej sprawozdaniach finansowych. - Naszą wartością jest świeże spojrzenie na funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. Czasem może się bowiem okazać, że dotychczasowy właściciel zbyt nisko wyceniał swoje aktywa - dodaje na zakończenie ekspert.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl