Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 18:10, 21.12.2024 r.

MF łagodzi reformę rynku audytorskiego

Ministerstwo Finansów upubliczniło nowy projekt założeń do zmian w ustawie. Resort m.in. zrezygnował z wprowadzenia białej listy usług dozwolonych, w jej miejsce ma się pojawić czarna lista czynności zakazanych dla badań JZP. Dla badań nie-JZP wartość usług dozwolonych z zakresu wyceny i doradztwa podatkowego nie będzie mogła przekraczać 70 proc. wynagrodzenia za badanie. Prezes KRBR Krzysztof Burnos negatywnie ocenił ograniczenie dla firm badających nie-JZP, jego zdaniem małe firmy oczekują od audytora kompleksowej usługi, a nie tylko badania.   Ministerstwo zmniejszyło też proponowaną maksymalną wysokość kary dla osób fizycznych z 4 do 1 mln złotych. Ale to wciąż za wysoka kara zdaniem prezesa KRBR. - Tak wysokie kary nie są nakładane na członków innych samorządów - wyjaśnił.   W projekcie pozostała propozycja skrócenia okresu rotacji kluczowego biegłego rewidenta z obecnych 5 na 4 lata. Ale ustalono inne zasady dla badań nie-JZP - tam kluczowy biegły rewident będzie musiał zmienić się po 7 latach. W projekcie pozostał natomiast obowiązek rotacji firmy audytorskiej co osiem lat. Nie zmieniono też propozycji wysokości opłat z tytułu nadzoru - te mają wynosić nawet 7 proc. przychodów uzyskanych z rewizji finansowej JZP. To zdaniem Krzysztofa Burnosa zbyt wysoka kwota.   Prezes KRBR dobrze ocenił natomiast wycofanie się resortu z propozycji zmian dotyczących postępowania dyscyplinarnego. W nowym projekcie nie ma zapisu o likwidacji krajowego rzecznika dyscyplinarnego i Krajowego Sądu Dyscyplinarnego oraz zapisu o zmianie procedury rozpatrywania spraw. Poprzedni projekt zakładał rozpatrywanie spraw na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego

Dziennik Gazeta Prawna

18 listopada 2015

Ministerstwo Finansów upubliczniło nowy projekt założeń do zmian w ustawie. Resort m.in. zrezygnował z wprowadzenia białej listy usług dozwolonych, w jej miejsce ma się pojawić czarna lista czynności zakazanych dla badań JZP. Dla badań nie-JZP wartość usług dozwolonych z zakresu wyceny i doradztwa podatkowego nie będzie mogła przekraczać 70 proc. wynagrodzenia za badanie. Prezes KRBR Krzysztof Burnos negatywnie ocenił ograniczenie dla firm badających nie-JZP, jego zdaniem małe firmy oczekują od audytora kompleksowej usługi, a nie tylko badania.

 

Ministerstwo zmniejszyło też proponowaną maksymalną wysokość kary dla osób fizycznych z 4 do 1 mln złotych. Ale to wciąż za wysoka kara zdaniem prezesa KRBR. - Tak wysokie kary nie są nakładane na członków innych samorządów - wyjaśnił.

 

W projekcie pozostała propozycja skrócenia okresu rotacji kluczowego biegłego rewidenta z obecnych 5 na 4 lata. Ale ustalono inne zasady dla badań nie-JZP - tam kluczowy biegły rewident będzie musiał zmienić się po 7 latach. W projekcie pozostał natomiast obowiązek rotacji firmy audytorskiej co osiem lat. Nie zmieniono też propozycji wysokości opłat z tytułu nadzoru - te mają wynosić nawet 7 proc. przychodów uzyskanych z rewizji finansowej JZP. To zdaniem Krzysztofa Burnosa zbyt wysoka kwota.

 

Prezes KRBR dobrze ocenił natomiast wycofanie się resortu z propozycji zmian dotyczących postępowania dyscyplinarnego. W nowym projekcie nie ma zapisu o likwidacji krajowego rzecznika dyscyplinarnego i Krajowego Sądu Dyscyplinarnego oraz zapisu o zmianie procedury rozpatrywania spraw. Poprzedni projekt zakładał rozpatrywanie spraw na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego. To zdaniem Krzysztofa Burnosa zmniejszyłoby możliwość obrony biegłych rewidentów.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl