Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 19:06, 30.12.2024 r.

Biegły rewident zbada społeczną odpowiedzialność biznesu

Ewa Sowińska, biegły rewident, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, mówi o raportowaniu danych niefinansowych i roli biegłych rewidentów w ich weryfikowaniu. Temat jest ważny, bo w 2017 roku wchodzi w życie dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie obowiązku raportowania danych niefinansowych. Nowe przepisy zakładają, że obowiązek obejmie spółki giełdowe, których wielkość zatrudnienia przekracza 500 osób, a suma bilansowa jest powyżej 20 mln euro lub osiągane przychody netto przekraczają 40 mln euro. Szacuje się że obowiązkiem tym Polsce objętych będzie około 250–300 firm.   - W raportach trzeba będzie zaprezentować między innymi dane związane z kapitałem ludzkim czy oddziaływaniem firmy na środowisko - wyjaśnia Ewa Sowińska. To istotne, bo dostępność tego typu informacji jest coraz ważniejsza dla akcjonariuszy. W coraz większym stopniu na wycenę spółek wpływ mają aktywa niematerialne. Obecnie o wartości rynkowej firmy w 80 procentach decydują aktywa niematerialne, a informacje o nich dostarczają głównie dane niefinansowe. - Jesteśmy gotowi nie tylko do badania czy weryfikowania tych danych

Rzeczpospolita

30 marca 2016

Ewa Sowińska, biegły rewident, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, mówi o raportowaniu danych niefinansowych i roli biegłych rewidentów w ich weryfikowaniu. Temat jest ważny, bo w 2017 roku wchodzi w życie dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie obowiązku raportowania danych niefinansowych. Nowe przepisy zakładają, że obowiązek obejmie spółki giełdowe, których wielkość zatrudnienia przekracza 500 osób, a suma bilansowa jest powyżej 20 mln euro lub osiągane przychody netto przekraczają 40 mln euro. Szacuje się że obowiązkiem tym Polsce objętych będzie około 250–300 firm.

 

- W raportach trzeba będzie zaprezentować między innymi dane związane z kapitałem ludzkim czy oddziaływaniem firmy na środowisko - wyjaśnia Ewa Sowińska. To istotne, bo dostępność tego typu informacji jest coraz ważniejsza dla akcjonariuszy. W coraz większym stopniu na wycenę spółek wpływ mają aktywa niematerialne. Obecnie o wartości rynkowej firmy w 80 procentach decydują aktywa niematerialne, a informacje o nich dostarczają głównie dane niefinansowe. - Jesteśmy gotowi nie tylko do badania czy weryfikowania tych danych. Możemy też wesprzeć firmy w przygotowaniach do raportowania, a także w przygotowaniu samego raportu - mówi Ewa Sowińska i dodaje, że Krajowa Izba Biegłych Rewidentów wciąż inwestuje w wiedzę i kompetencje biegłych rewidentów z zakresu CSR, organizuje szkolenia, i spotkania poświęcone temu tematowi.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl