Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:15, 21.11.2024 r.

Audytorzy będą walczyć o łagodniejszą reformę

Resort finansów zaproponował bardziej restrykcyjne zmiany na rynku audytorskim, niż wymagają unijna dyrektywa i rozporządzenie. Podczas gdy unijny ustawodawca skupił się na doregulowaniu rynku badań jednostek zainteresowania publicznego, krajowy regulator proponuje, aby reformę rozszerzyć również na inne podmioty podlegające obowiązkowemu badaniu.   Takim założeniom Ministerstwa Finansów sprzeciwia się większość środowiska biegłych rewidentów. Eksperci zauważają, że odbiegają one od podejścia większości państw członkowskich. - Funkcjonowanie JZP oraz innych podmiotów to dwa różne światy. Nie można więc wszystkich firm traktować tak samo - wyjaśnia Tomasz Konieczny, partner w dziale audytu PwC. Podobnego zdania jest Krzysztof Maksymik z BDO, który uważa, że - skracanie okresów rotacji, a także rozciągnięcie obowiązku rotacji na wszystkie badania ustawowe nie jest najszczęśliwszym pomysłem i warto go przemyśleć na etapie tworzenia projektu ustawy.   Eksperci krytycznie odnoszą się też do propozycji zaostrzenia kar i wprowadzenia listy usług zakazanych, których firma audytorska nie mogłaby świadczyć na rzecz badanej jednostki. - W porównaniu do opcji unijnej, biała lista ogranicza możliwość świadczenia usług przez biegłych, a przedsiębiorcom ograniczy wybór firm audytorskich, które mogłyby się podjąć badania sprawozdań finansowych - tłumaczy Monika Bartoszewicz, partner i szef działu audytu ogólnego KPMG.   Zdaniem ekspertów nie ma uzasadnienia także obniżenie limitu wynagrodzeń za usługi odmienne od badania oraz wzrost opłaty z tytułu nadzoru.   Środowisko zastanawia się też, jak ostatecznie będzie wyglądał system nadzoru nad firmami audytorskimi. Pojawiają się opinię, że w dualnym systemie nadzoru ważne będzie, aby oba organy stosowały podobne kryteria oceny

Dziennik Gazeta Prawna

25 sierpnia 2015

Resort finansów zaproponował bardziej restrykcyjne zmiany na rynku audytorskim, niż wymagają unijna dyrektywa i rozporządzenie. Podczas gdy unijny ustawodawca skupił się na doregulowaniu rynku badań jednostek zainteresowania publicznego, krajowy regulator proponuje, aby reformę rozszerzyć również na inne podmioty podlegające obowiązkowemu badaniu.

 

Takim założeniom Ministerstwa Finansów sprzeciwia się większość środowiska biegłych rewidentów. Eksperci zauważają, że odbiegają one od podejścia większości państw członkowskich. - Funkcjonowanie JZP oraz innych podmiotów to dwa różne światy. Nie można więc wszystkich firm traktować tak samo - wyjaśnia Tomasz Konieczny, partner w dziale audytu PwC. Podobnego zdania jest Krzysztof Maksymik z BDO, który uważa, że - skracanie okresów rotacji, a także rozciągnięcie obowiązku rotacji na wszystkie badania ustawowe nie jest najszczęśliwszym pomysłem i warto go przemyśleć na etapie tworzenia projektu ustawy.

 

Eksperci krytycznie odnoszą się też do propozycji zaostrzenia kar i wprowadzenia listy usług zakazanych, których firma audytorska nie mogłaby świadczyć na rzecz badanej jednostki. - W porównaniu do opcji unijnej, biała lista ogranicza możliwość świadczenia usług przez biegłych, a przedsiębiorcom ograniczy wybór firm audytorskich, które mogłyby się podjąć badania sprawozdań finansowych - tłumaczy Monika Bartoszewicz, partner i szef działu audytu ogólnego KPMG.

 

Zdaniem ekspertów nie ma uzasadnienia także obniżenie limitu wynagrodzeń za usługi odmienne od badania oraz wzrost opłaty z tytułu nadzoru.

 

Środowisko zastanawia się też, jak ostatecznie będzie wyglądał system nadzoru nad firmami audytorskimi. Pojawiają się opinię, że w dualnym systemie nadzoru ważne będzie, aby oba organy stosowały podobne kryteria oceny. - Miejmy nadzieję, że tak będzie, skoro i tak ostateczną odpowiedzialność za nadzór nad kontrolami realizowanymi przez KKN ponosić ma KNA - dodaje Bartoszewicz.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl