Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:02, 21.11.2024 r.

Audyt i podatki oddzielnie. To koniec nadużyć

Usługi doradcze dla jednostek zainteresowania publicznego nie będą już mogły być łączone z podatkowymi – taki rozdział wprowadza nowa ustawa o biegłych rewidentach. Prezes KRBR komentuje zmiany.

PAP

5 czerwca 2017

– To, że biegły rewident badający sprawozdanie finansowe nie może wykonać usługi, której efekt jest w tym sprawozdaniu finansowym, to była rzecz naturalna. W ustawie zmienia się fakt, że w odniesieniu do przedsiębiorstw systemowych jakimi są banki, ubezpieczyciele i spółki giełdowe, audytor nie będzie mógł wykonać pewnych dodatkowych usług, które z natury rzeczy nigdy nie powodowały utraty niezależności. Na przykład nie będzie mógł przeprowadzić szkolenia z zakresu podatków czy księgowości dla pracowników tej firmy. Nie będzie mógł pomóc tej firmie w interpretacji prawa podatkowego. To dotyczy wąskiego wycinku rynku jednostek JZP, czyli jednostek zainteresowania publicznego – mówi Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Zdaniem Krzysztofa Burnosa należy się spodziewać wzrostu cen usług audytorskich. Ekspert zwraca także uwagę, że ustawa wprowadza szerszy zakres odpowiedzialności członków rad nadzorczych i komitetów audytu. – Audytorzy nie mogą być wybierani wyłącznie w oparciu o kryterium ceny. Jeśli tak się będzie działo, będzie to nie zgodne z przepisami ustawy – mówi.

Cały artykuł dostępny na stronach:

http://www.polskieradio.pl/

http://finanse.wnp.pl/

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl