© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:39, 21.11.2024 r.
Niedługo rozpocznie się drugie czytanie ustawy o biegłych rewidentach. Może zostać ustalony ostateczny kształt projektu. Swoje propozycje właśnie zaprezentowali Pracodawcy RP. Dotyczą one m.in. pięcioletniej rotacji. Do propozycji kompromisu odniósł w artykule Krzysztof Burnos, prezes KRBR.
Pierwszym sposobem wydłużenia okresu współpracy z firmą audytorską w JZP – zdaniem Pracodawców RP – miałoby być skorzystanie z badania wspólnego audytorów. Drugi sposób polegałby na tym, że badana jednostka mogłaby po pięciu latach przeprowadzić przetarg na badaniem sprawozdania, pozwoliłoby na przedłużenie okresu o dodatkowe trzy lata. Pracodawcy RP postulują również, by biegli mogli świadczyć usługi podwykonawstwa w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Wykluczenie tej usług, według nich, to klasyczny przykład nadregulacji.
Audytorzy chwalą te propozycje. Podkreślają przy tym, że pięcioletnia rotacja sprawi, że największe firmy wymienią się klientami, a polskie małe i średnie przedsiębiorstwa stracą niemałą część rynku. – Staramy się wyjaśnić parlamentarzystom, że na krótką rotację stać wyłącznie najbogatsze firmy. To rozwiązanie koncentruje a nie dekoncentruje rynek – podkreśla Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Jego zdaniem, jedyną skuteczną metodą dekoncentracji jest badanie wspólne.
– Pomysł Pracodawców RP, czyli wydłużenie okresu rotacji badaniem wspólnym, to szansa dla polskich firm audytorskich. Sądzę, że tu jesteśmy zgodni z Ministerstwem Finansów i parlamentarzystami – podkreśla Burnos.
– Podtrzymujemy stanowisko, że rozdzielenie audytu od doradztwa czy pięcioletnia rotacja wzmacniają niezależność i sceptycyzm audytora. W efekcie będą prowadziły do lepszego jakościowo sprawozdania – uważa z kolei Roman Namysłowski, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.