© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:50, 21.11.2024 r.
Kilka tygodni przed sezonem publikacji raportów przedstawicielki audytorów, biznesu, rządu oraz organizacji pozarządowych podczas debaty „Rzeczpospolitej" „Raportowanie niefinansowe – nowe regulacje w pierwszej praktyce" dyskutowały o oczekiwaniach oraz doświadczeniach związanych z nowymi obowiązkami
Według Ewy Sowińskiej, zastępcy prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, z różnych głosów z rynku wynika, że firmy, które już wcześniej zmierzyły się z raportowaniem, preferują oświadczenia w ramach sprawozdania z działalności, lecz przygotują też raport kierowany do innych odbiorców niż oświadczenie. Z kolei ci, którzy dotychczas nie raportowali, ale przygotowania do nowego obowiązku zaczęli wcześniej – często wolą zrobić oddzielne sprawozdanie, zaś spółki, które zabrały się do przygotowań później, ograniczą się do oświadczenia. -Polski regulator tutaj spółkom dużą elastyczność w wielu obszarach, która na początku jest największym wyzwaniem, ale po jakimś czasie będzie przywilejem– ocenia Sowińska.
Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów, wspominała, że zmiany w zakresie raportowania niefinansowego od początku budziły różne wątpliwości wśród jednostek objętych tym obowiązkiem. Jednak o ile początkowo firmy zadawały dość podstawowe pytania, o tyle z biegiem czasu stały się one coraz bardziej specjalistyczne. W rozwianiu wątpliwości ma pomóc kompendium wiedzy na temat raportowania niefinansowego dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Jak przypominała Joanna Dadacz, można tam znaleźć m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, wytyczne Komisji Europejskiej, OECD i ONZ dotyczące ram sprawozdawczości, nowy polski Standard Informacji Niefinansowych (SIN), międzynarodowy standard GRI 4 oraz ustawę o rachunkowości z wyszczególnieniem artykułów dotyczących raportowania niefinansowego. Ministerstwo liczy, że kompendium pomoże firmom w wypełnianiu nowych obowiązków – szczególnie tym, które po raz pierwszy mierzą się z raportowaniem niefinansowym.
W debacie wzięły także udział Jacqueline Kacprzak z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Katarzyna Teter, menedżer ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Banku Zachodnim WBK SA, Maria Ibisz, menedżer zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej w firmie Deloitte, oraz Elżbieta Szadzińska, wiceprezes Federacji Konsumentów.
Pełen tekst relacji dostępny jest w serwisie internetowym Rzeczpospolitej.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.