Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 15:48, 2.03.2025 r.

Podwójne badanie bilansu w firmach

Podwójne badanie bilansu wyrównałoby szanse mniejszych i większych firm – twierdzi samorząd biegłych rewidentów – czytamy na portalu rp.pl.

Rzeczpospolita

10 lutego 2017

Podwójny audyt byłby nowością na polskim rynku. O jego ewentualnym wprowadzeniu dyskutowali posłowie z sejmowej podkomisji zajmującej się reformą rynku audytorskiego.
Równoczesne badanie sprawozdań przez dwie, kontrolujące się wzajemnie firmy audytorskie, miało by wyeliminować patologie wynikające z nadmiernego „zbratania się” audytora z jego zleceniodawcą. Model ten zachwalał na posiedzeniu podkomisji Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Propozycja KIBR zakłada, że taki audyt nie byłby obowiązkowy, a jedną z korzyści dla podwójnie badanych firm byłoby wydłużenie do dziesięciu lat okresu rotacji biegłego rewidenta w firmie. Projekt ustawy zakłada bowiem, że będzie on tylko pięcioletni.
Ostatecznie dyskusję odłożono, bo żaden z posłów nie złożył formalnej poprawki w tej sprawie. Kolejne posiedzenie podkomisji 21 lutego.
Cały tekst można przeczytać na stronie rp.pl

Zapisz się na newsletter

Zapis na newsletter zostanie uruchomiony wkrótce!

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl