© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:51, 21.11.2024 r.
Na łamach „Pulsu Biznesu” szef Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego odcina się od polityki, zapowiada realizację misji Agencji i współpracę z branżą.
Piotr Patkowski, Prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, zapewnia w „Pulsie Biznesu”, „że zależy mu na „konstruktywnym dialogu ze środowiskiem biegłych rewidentów". Jak mówi, „Nie chcę, żeby PANA była postrzegana jako instytucja zamknięta na opinie i argumenty z zewnątrz. Świat zmienia się bardzo dynamicznie, na rynku pojawiają się nowe zjawiska i trendy. Chcemy rozmawiać o tym z naszymi interesariuszami, aby nadzór nad rynkiem audytu kształtować w sposób adekwatny do otoczenia”.
W kontekście kierunków działania Agencji, jej prezes mówi „Po powołaniu odbyłem serię rozmów z przedstawicielami branży. Najczęściej wskazuje się na potrzebę stosowania proporcjonalności podczas kontroli, by inaczej podchodzić do dużych naruszeń i dużych firm, a trochę inaczej do jednostek mniejszych. Ustawa takiego różnicowania nie przewiduje, ale jeśli po rozmowach z branżą o konkretnych przypadkach dojdziemy do wniosku, że w ramach przepisów PANA może być bardziej elastyczna, to oczywiście tego nie wykluczamy”.
Zdaniem prezesa Patkowskiego PANA może też w większej mierze prowadzić działania edukacyjne i szkolić biegłych rewidentów. „W myśl ustawy za edukację branży odpowiedzialna jest Polska Izba Biegłych Rewidentów. Nie widzę jednak przeszkód, by posiadający odpowiednią wiedzę eksperci agencji wykorzystywali ją i przekazywali dalej, choć oczywiście nie ma mowy o prowadzeniu szkoleń przez zajmujących się bezpośrednio kontrolami. Najważniejsza dla nas jest prewencja, by naruszenia się nie pojawiały, a nie tylko karanie tych, które wykryjemy. Na to będą obliczone nasze wspólne działania z rynkiem”.
Artykułowi towarzyszy komentarz prezesa KRBR, który ocenia funkcjonowanie Agencji i formułuje postulaty samorządu. Jak mówi Kamil Jesionowski, „Bardzo mała liczba poważniejszych nieprawidłowości znalezionych przez PANA przez kilka lat w tysiącach badań sprawozdań finansowych wskazuje, że biegli rewidenci skutecznie dbają o bezpieczeństwo obrotu”. Zdaniem prezesa KRBR, należy „zrewidować zasady kontroli prowadzonych przez PANA - tak aby koncentrowały się one na istotnych błędach, a nie formalnych uchybieniach w dokumentacji, które nie mają wpływu na treść wydawanych opinii z badania”.
Prezes KRBR zaznacza także, że „Praktyka kontroli PANA wskazuje, że z proporcjonalnością kontroli są problemy, tj. brakuje rozróżnienia małych i dużych firm audytorskich oraz wielkości badanych przez nie jednostek”.
Więcej w dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu oraz w wersji online https://www.pb.pl/piotra-patkowskiego-przepis-na-pana-1205301
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.