© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 17:42, 21.12.2024 r.
W ostatnich latach w życie weszły liczne zmiany prawne, mające istotny wpływ na rynek audytu. Jak ostrzega gazeta, na horyzoncie widać już kolejne zmiany.
Jak informuje gazeta, źródłem nowych przepisów są regulacje polskie i międzynarodowe. Wymienia m.in. przepisy dotyczące standardów zarządzania jakością czy dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. dyrektywa CSRD). Zdaniem „Rz”, zmiany prawne wynikają też z coraz większego udziału nowych technologii w audycie. W minionym roku dokonana została nowelizacja Krajowego Standardu Badania KSB 315, w którym szczegółowo ujęto zagadnienia związane z nowymi technologiami i systemami IT.
Na implementację dyrektywy CSRD Polska, podobne jak inne państwa członkowskie, ma czas do 6 lipca 2024 r. Prace dostosowawcze już trwają, o czym mówi gazecie Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.. „Zaplanowaliśmy na lata 2023 i 2024 obligatoryjne szkolenia zawodowe o tematyce ESG. Planowane są również konferencje, webinary i spotkania wprowadzające rewidentów w kwestie filarów zrównoważonego rozwoju, raportowania i atestacji. Wspólnie z Ministerstwem Finansów i PANA pracujemy nad wypracowaniem jak najlepszych rozwiązań legislacyjnych”.
Według gazety „Audytorzy zgodnie twierdzą, że rynek jest przeregulowany, co utrudnia myślenie i wyciąganie prawidłowych wniosków”.
Artykuł został opublikowany w wydaniu „Rzeczpospolitej” w dn. 28.04.2023, jest również dostępny online pod adresem https://www.rp.pl/finanse/art38409121-legislacyjna-karuzela
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.