© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 15:44, 21.12.2024 r.
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych miała we wtorek decydować w sprawie zatwierdzenia sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o biegłych rewidentach. Audytorzy nadal mają nadzieję na złagodzenie ostatniej propozycji, dotyczącej całkowitego zakazu świadczenia innych usług niż audytorskie w badanych JZP – donosi Rzeczpospolita.
– Apelujemy o niezamykanie dyskusji. Obecny kształt przepisów nie został dobrze przemyślany. Uderzą w całą gospodarkę – ostrzegał podczas posiedzenia Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wnioskując jednak z przebiegu wtorkowego posiedzenia i wypowiedzi przedstawicieli resortu wydaje się mało realne, aby biegli zmiana na korzyść audytorów była możliwa.
Na zakazie usług stracą na pewno firmy audytorskie, którym spadną przychody z usług doradczych. Zdaniem Radosława Gumułki, prezesa Grupy Gumułka, wpływ ten w mniejszym stopniu dotknie duże firm audytorskich, które zbudowały odrębne praktyki doradztwa podatkowego cieszące się renomą. – Takie wyodrębnione praktyki pozyskają w części te usługi, które zostaną odebrane innym firmom audytorskim – uważa.
Z kolei dla audytowanych spółek wprowadzane zmiany będą się wiązać z wyższymi kosztami
Na ciekawą kwestię zwraca uwagę firma KPMG. Podkreśla, że poprawka rządowa z białą listą usług dozwolonych stanowi nie tylko wyraźną nadregulację w stosunku do wprowadzanych przepisów unijnych, ale także wydaje się być sprzeczna z rozporządzeniem nr 537/2014, które pozwala państwom członkowskim jedynie na rozszerzenie czarnej listy usług, które są zabronione. Nie zezwala natomiast na wprowadzanie ogólnego zakazu świadczenia innych usług.
Cały artykuł
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.