Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 17:56, 21.12.2024 r.

Rzeczoznawcy majątkowi stracą możliwość ustalania standardów

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa zamierza ustalać standardy dla rzeczoznawców majątkowych. To przykład urzędniczej zachłanności – komentuje środowisko.

Dziennik Gazeta Prawna

11 lipca 2017

Wkrótce standardy ustalane ministerialnie

Obecnie zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami standardy zawodowe ustalają organizacje rzeczoznawców majątkowych w uzgodnieniu z ministrem infrastruktury i budownictwa. W projekcie nowelizacji zawarto jednak propozycję, by ustalanie zasad i norm wyceny stało się wyłączną domeną resortu. Miałoby to przyspieszyć prace nad standardami i poprawić mechanizm ich ustalania.

Środowisko zaskoczone

Projekt całkowicie zaskoczył środowisko rzeczoznawców – o takich rozwiązaniach nie było mowy ani na niedawnym spotkaniu przedstawicieli ich samorządu z ministrem, ani na lipcowym już posiedzeniu sejmowej. Poprawka jednego z posłów PiS została przegłosowana na trwającym zaledwie 10 minut posiedzeniu komisji sejmowej, już bez udziału przedstawicieli stowarzyszeń. Resort infrastruktury i budownictwa wyjaśnia, że konsultacje z organizacjami rzeczoznawców m.in. w kwestii określenia standardów przy wycenie gruntów pod drogi nie przyniosły rezultatów, dlatego zapadła decyzja o uregulowaniu tej sprawy w ustawie.

Głęboka ingerencja regulatora

Marek Wiśniewski, prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, zauważa, że nigdzie w Europie rząd nie ingeruje w specjalistyczną wiedzę tak głęboko, jak ma to miejsce w Polsce. Europejskie Standardy Wyceny, Brytyjskie Standardy RICS czy też Międzynarodowe Standardy Wyceny są niezależne od wpływów poszczególnych rządów czy państw. Podkreśla też, że podnoszony przez autorów nowelizacji zarzut funkcjonowania tylko jednego standardu jest nietrafny: rzeczoznawcy składali propozycje kolejnych, nie znajdowały one jednak akceptacji resortu.

Cały artykuł dostępny jest w serwisie internetowym DGP.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl