© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:48, 21.11.2024 r.
Do czerwca bieżącego roku Polska ma czas na przyjęcie unijnego rozporządzenia i dyrektywy dotyczących reformy rynku usług audytorskich. Przedstawiciele branży wzięli udział w debacie otwierającą ceremonię wręczenia nagród w tegorocznym rankingu audytorów.
– Mam nadzieję, że zaproponowane założenia ustawy o biegłych rewidentach spotkają się z bardzo pozytywnym odzewem wszystkich zainteresowanych – mówiła Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości i rewizji finansowej MF. Podkreśliła też, że w wyniku dyskusji Ministerstwo nie znowelizowało przepisów, tylko zaproponowało całkowicie nowy projekt ustawy.
W toku konsultacji środowisko audytorskie sygnalizowało kilka newralgicznych obszarów, które będą podlegać modyfikacji. Chodzi m.in. o ograniczenie świadczenia usług dodatkowych. Zdaniem Krzysztofa Burnosa, prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów zmiany nie doprowadzą także do planowanej dekoncentracji rynku. – Zmiany raczej stworzą nowe bariery dla mniejszych podmiotów, co będzie skutkować dalszą konsolidacją sektora – wyjaśnił ekspert. Jego zdaniem, część firm może wycofać się z rynku badań JZP, ważąc ryzyko kontroli ze strony nadzoru publicznego. Prezes KRBR dodał, że pewną możliwość daje tzw. audyt połączony. – Jako samorząd oczekiwalibyśmy wzmocnienia regulacji w tym zakresie – dodał.
W debacie Rzeczpospolitej uczestniczyli Krzysztof Burnos, prezes KRBR, Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości i rewizji finansowej MF, Artur Żwak, partner w EY, Marek Gajdziński, partner w KPMG, Agnieszka Ostaszewska, partner w dziale audytu PwC oraz Piotr Sokołowski, partner w dziale audytu Deloitte.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.