© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:57, 21.11.2024 r.
„Parkiet” alarmuje, że emitenci nie wiedzą, jakie raporty za 2020 r. mają przygotowywać
Jak pisze gazeta, „ruszył sezon publikacji sprawozdań finansowych za 2020 r. Spółki giełdowe skarżą się, że nie wiedzą, jak mają je przygotowywać: zgodnie z nowym formatem raportowania ESEF czy też mogą jeszcze oprzeć się na starych zasadach”. „Parkiet” przypomina, że „15 grudnia 2020 r. na rynek trafił komunikat Ministerstwa Finansów i Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie odroczenia obowiązku stosowania ESEF z uwagi na Covid-19. Jednocześnie utrzymana została możliwość raportowania w tym formacie za rok 2020”. Kwestia formatu raportowania nie jest jednak oczywista. Decyzja o odroczeniu nie ma bowiem odzwierciedlenia w żadnym formalnym akcie prawnym. Emitenci oczekują na razie na publikację zmian do dyrektywy o przejrzystości w dzienniku urzędowym UE, znowelizowane przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu. Później państwo członkowskie powinno notyfikować Komisji Europejskiej zamiar skorzystania z tzw. opcji krajowej - wraz ze stosownym uzasadnieniem w terminie 20 dni od publikacji zmiany. Polska jeszcze formalnie nie zadeklarowała KE zamiaru odroczenia ESEF.
Monika Kaczorek, wiceprezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wyjaśnia, że „W Polsce nie nastąpiła jeszcze zmiana przepisów umożliwiająca przesunięcie terminów obowiązkowego raportowania ESEF. Obecnie w parlamencie procedowany jest projekt zmian ustawy - Prawo bankowe, do której została zgłoszona poprawka pozwalająca na sporządzanie sprawozdań na dotychczasowych zasadach. Co do przepisów unijnych - 15 lutego 2021 r. zostało przyjęte rozporządzenie dające możliwość przesunięcia obowiązku raportowania zgodnie z ESEF, jednak jego wejście w życie nastąpi zapewne nie wcześniej niż w połowie marca. Warunkiem przesunięcia tego obowiązku jest notyfikacja opcji przesunięcia wdrożenia ESEF przez każdy kraj członkowski, a Polska do tej pory tego nie dokonała. W praktyce oznacza to, iż publikowane obecnie sprawozdania finansowe emitentów są sporządzane w formacie ESEF. Liczymy na szybkie procedowanie przepisów, w oczekiwaniu na to PIBR intensywnie pracuje nad przygotowaniem wskazówek dla biegłych rewidentów dotyczących badania zgodności z ESEF. Sytuacja nie jest więc jasna, ale staramy się znaleźć z niej wyjście”.
Więcej na temat niepewności związanej z odroczeniem wprowadzenia raportowania w formacie ESEF można przeczytać w elektronicznym wydaniu „Parkietu”: https://www.parkiet.com/Firmy/302199998-Legislacyjna-schizofrenia-w-sprawie-raportowania.html
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.