Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 18:52, 30.12.2024 r.

Ministerstwo spóźnia się z reformą

17 czerwca minął czas na implementację do ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, zmian w przepisach unijnych. Polskie firmy i podmioty audytorskie muszą je więc stosować bezpośrednio. Zgodnie z rozporządzeniem, Komisja Nadzoru Audytywnego powinna mieć możliwość nakładania na firmy audytorskie i biegłych rewidentów kar finansowych w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami w badaniach JZP. - Samo rozporządzenie nie mówi o wysokości kary, ani o procedurach ich nakładania. Niezbędne jest tu wprowadzenie szczegółowych przepisów krajowych - wyjaśnia Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.Tak się jednak nie stało, ustawa nie została pod tym względem znowelizowana. Rozporządzenie wprowadza także obowiązek rotacji firmy audytorskiej. – Zgodnie z unijnymi wytycznymi firmy audytorskie, badając JZP, będą musiały się zmieniać po maksymalnie 10 latach współpracy – wyjaśnia Burnos. Nowe regulacje wprowadzają m.in. listę usług zakazanych, których świadczenie będzie niedozwolone na rzecz badanej jednostki. Chodzi m. in

Dziennik Gazeta Prawna

20 czerwca 2016
17 czerwca minął czas na implementację do ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, zmian w przepisach unijnych. Polskie firmy i podmioty audytorskie muszą je więc stosować bezpośrednio. Zgodnie z rozporządzeniem, Komisja Nadzoru Audytywnego powinna mieć możliwość nakładania na firmy audytorskie i biegłych rewidentów kar finansowych w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami w badaniach JZP. - Samo rozporządzenie nie mówi o wysokości kary, ani o procedurach ich nakładania. Niezbędne jest tu wprowadzenie szczegółowych przepisów krajowych - wyjaśnia Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.Tak się jednak nie stało, ustawa nie została pod tym względem znowelizowana.

Rozporządzenie wprowadza także obowiązek rotacji firmy audytorskiej. – Zgodnie z unijnymi wytycznymi firmy audytorskie, badając JZP, będą musiały się zmieniać po maksymalnie 10 latach współpracy – wyjaśnia Burnos. Nowe regulacje wprowadzają m.in. listę usług zakazanych, których świadczenie będzie niedozwolone na rzecz badanej jednostki. Chodzi m. in. o usługi podatkowe dotyczące przygotowywania formularzy podatkowych, rozliczania podatku od wynagrodzeń, zobowiązań celnych czy świadczenia doradztwa podatkowego bądź doradztwa w zarządzaniu i procesie decyzyjnym.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl