© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 03:52, 22.12.2024 r.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przygotowała stanowisko w sprawie nowego projektu założeń do zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Prezentuje w nim kolejną grupę uwag do najnowszych rozwiązań. Zdaniem władz samorządu niezbędne będzie zorganizowanie kolejnej konferencji uzgodnieniowej ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Stanowisko do opublikowanego 10 listopada br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji nowego projektu założeń do ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz niektórych innych ustaw zostało przekazane do Ministerstwa Finansów 30 listopada 2015 roku. KIBR prezentuje w nim kolejną grupę uwag do najnowszych rozwiązań.
W aktualnej wersji dokumentu pojawia się szereg istotnych zmian, o których dyskutowano na etapie konsultacji społecznych organizowanych przez Ministerstwo Finansów. Uwagi do założeń przedstawiły praktycznie wszystkie liczące się organizacje gospodarcze. - Zaangażowanie tak szerokiego grona interesariuszy było dla naszego środowiska dobrym sygnałem, że w coraz większym stopniu zrozumiała staje się kluczowa funkcja biegłego rewidenta w gospodarce - czytamy w opinii dla Ministerstwa Finansów. Wciąż jednak są propozycje, które zdaniem środowiska nie pozostaną bez negatywnego wpływu na dostępność usług audytorskich, działalność polskich biegłych rewidentów oraz małych i średnich firm audytorskich, jeśli zostaną wprowadzone w zaproponowanym kształcie. - Propozycje te mają charakter zbędnych nadregulacji, co staraliśmy się wykazać. Ponieważ część propozycji jest nowa niezbędne jest naszym zdaniem poważne rozważenie konferencji uzgodnieniowej ze wszystkimi zainteresowanymi stronami - wyjaśnia w stanowisku prezes Krzysztof Burnos.
Przypominamy, że proces prac nad nowym kształtem ustawy o biegłych rewidentów można na bieżąco śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Stanowisko KIBR przesłane do MF
Załącznik 1: Zestawienie kar pięnieżnych
Załącznik 2: Opinia prawna w przedmiocie konstytucyjności
Załącznik 3: Opinia prawna w zakresie oceny zgodności z Konstytucją
Załącznik 4: Uwagi do projektu założeń
Załącznik 5: Dodatkowe uwagi do projektu założeń
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.