© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 19:54, 15.01.2025 r.
Styczeń 2025 roku to jubileuszowe 10-lecie współpracy pomiędzy Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) a Polską Izbą Biegłych Rewidentów (PIBR). Partnerstwo tych dwóch organizacji skutecznie wspiera rozwój biegłych rewidentów oraz profesjonalistów z obszaru finansów i rachunkowości.
Porozumienie ma charakter bezterminowy i pozwala realizować wspólne cele, takie jak promocja profesji, działania na rzecz dobra publicznego, zgodność z najlepszymi praktykami rynkowymi oraz podnoszenie standardów i jakości usług świadczonych przez członków obu organizacji.
- Współpraca z PIBR to jedno z naszych kluczowych partnerstw, dzięki któremu możemy nie tylko edukować na temat zawodów związanych z rewizją finansową, ale także rozwijać kompetencje specjalistów w obszarze audytu. W obliczu zmian wynikających z obowiązku raportowania ESG, praktyczne umiejętności zdobywane dzięki tej współpracy stają się kluczowe dla przyszłości zawodowej naszych członków – podkreśla Agnieszka Jarosz, Head of Northern and Eastern Europe ACCA.
- Zarówno profesja biegłego rewidenta, jak i księgowego, nieustannie się zmienia i staje przed nowymi zadaniami. Jednym z kluczowych wyzwań jest sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju i jej atestacja, do której w Polsce zostali uprawnieni wyłącznie biegli rewidenci. Kolejna istotna zmiana to wykorzystanie nowych technologii i AI. Współpraca z ACCA, renomowaną międzynarodową organizacją działającą od ponad 120 lat, była i pozostanie dla samorządu biegłych rewidentów okazją do wspierania naszych członków w rozwoju zawodowym, poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń w ramach partnerskich działań – dodał Kamil Jesionowski, Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Wspólne inicjatywy i osiągnięcia
W ramach współpracy ACCA i PIBR zrealizowano wiele inicjatyw, takich jak cykl webinarów „ESG w Finansach. Praktycy dla praktyków”. Partnerzy współpracowali także przy licznych konferencjach i wydarzeniach, w tym „Dorocznej Konferencji Auditingu”, „Czas na ESG” oraz gali „Think Ahead. ACCA celebrates 120th anniversary”. Obie organizacje planują kontynuację działań w kolejnych latach.
Korzyści dla członków obu organizacji
Porozumienie między ACCA a PIBR umożliwia biegłym rewidentom uzyskanie 9 zwolnień z egzaminów ACCA (poziom „Applied Knowledge” i „Applied Skills”), co znacząco przyspiesza proces zdobywania kwalifikacji ACCA.
Członkowie ACCA mogą z kolei ubiegać się o zwolnienia z egzaminów „Ekonomii i kontroli wewnętrznej” oraz „Rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej” w postępowaniu na biegłego rewidenta.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.