Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 07:59, 7.04.2025 r.

Tajemnica zawodowa biegłego rewidenta

Udostępniamy wskazówki dotyczące tajemnicy zawodowej w przypadku przesłuchania biegłego rewidenta w charakterze świadka oraz żądania wydania dokumentacji w postępowaniach cywilnych oraz karnych.

2 kwietnia 2025

Zgodnie z art. 78 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz.U.2024.1035 ze zm.), biegli rewidenci, jako członkowie zawodu zaufania publicznego, są zobowiązani do zachowywania w tajemnicy informacji nabytej w trakcie świadczenia swoich usług zawodowych. W konsekwencji, biegły rewident oraz firma audytorska są obowiązani zachować w tajemnicy wszystkie informacje i dokumenty, do których mieli dostęp w trakcie świadczenia usług atestacyjnych oraz usług pokrewnych. Co więcej, obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie jest ograniczony w czasie.

W związku z pojawiającymi się dylematami biegłych rewidentów, w jaki sposób postępować w przypadku bycia przesłuchiwanym w charakterze świadka czy żądaniami wydania dokumentacji w toku postępowań cywilnych oraz karnych, Komisja ds. etyki KRBR opracowała wskazówki w tym zakresie. Mają one na celu m.in. wskazać na prawa i obowiązki biegłych rewidentów, którzy uczestniczą – w roli świadka – w postępowaniach cywilnych oraz karnych, wraz z przywołaniem właściwych przepisów prawa, mających zastosowanie w takich przypadkach.

Z treścią wskazówek można zapoznać się tutaj.

Wyrażamy nadzieję, że materiał będzie pomocny i rozwieje wiele Państwa wątpliwości.

Zachęcamy do lektury!

Ponadto zapraszamy Państwa do zgłaszania tematów, jakie mogłyby być przedmiotem podobnych opracowań, które pomagałyby nam – biegłym rewidentom – w codziennej pracy. Propozycje zagadnień prosimy przesyłać na adres e-mail: komisja.etyki@pibr.org.pl

Zapisz się na newsletter

Zapis na newsletter zostanie uruchomiony wkrótce!

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl