© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:28, 3.04.2025 r.
Na marcowym posiedzeniu Krajowej Rady Biegłych Rewidentów omówiono prace komisji oraz podjęto uchwały m.in. w sprawie zakresu tematycznego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w 2026 r. oraz dotyczącą warunków i trybu udzielania i rozliczania wsparcia finansowego nakładów ponoszonych przez regionalne oddziały PIBR na utrzymanie lokali.
Posiedzenie rozpoczął Prezes KRBR Kamil Jesionowski od podsumowania wydarzeń z udziałem członków Krajowej Rady, które odbyły się w okresie od poprzedniego posiedzenia. Następnie komisje KRBR omówiły swoje prace i rekomendowały projekty uchwał do podjęcia.
Komisja ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów omówiła zmiany zaproponowane przez Komisję Europejską w ramach projektu pierwszego pakietu uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju (tzw. Omnibus I), w tym w zakresie odnoszącym się do atestacji tej sprawozdawczości. Przedstawiała także nowe pismo Komisji Europejskiej do Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Audytowego związane z poradą techniczną po zaproponowanych zmianach zawartych w Omnibusie. Komisja zachęciła również do zapoznania się z komunikatami na stronie PIBR przypominającymi o obowiązkach, w tym szkoleniowych, wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML), które dotyczą firm audytorskich. Wśród tematów, na których obecnie koncentrują się prace Komisji są m.in. tłumaczenia międzynarodowych standardów w brzmieniu znajdujących się w opracowaniu IAASB – Handbook 2023-2024. Pierwsza część przetłumaczonych standardów została przekazana PANA do roboczych uzgodnień.
Komisja do monitorowania i opiniowania aktów prawnych omówiła przebieg prac nad katalogiem propozycji zmian do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, wskazując iż dzielą się one na postulaty o charakterze systemowym i zmiany szczegółowe. Jednocześnie wystosowała zaproszenie do wszystkich członków samorządu zainteresowanych włączeniem się w prace komisji nad tym kluczowym tematem legislacyjnym.
Komisja ds. szkoleń przedstawiła dwa projekty uchwał: w sprawie zakresu tematycznego obligatoryjnego doskonalenia zawodowego (ODZ) dla biegłych rewidentów w 2026 r. oraz w sprawie wizytatorów upoważnionych do przeprowadzenia w imieniu Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wizytacji w jednostkach uprawnionych. Krajowa Rada przyjęła obie uchwały, przy czym uchwała dotycząca zakresu tematycznego ODZ wymaga jeszcze zatwierdzenia PANA.
Komisja ds. finansowych przedstawiła m.in. projekt uchwały w sprawie określenia warunków i trybu udzielania i rozliczania wsparcia finansowego nakładów ponoszonych przez regionalne oddziały PIBR na utrzymanie lokali przez nie użytkowanych. KRBR podjęła powyższą uchwałę.
Krajowa Komisja Rewizyjna przedstawiła opinie na temat wykonania planu finansowego PIBR: za I półrocze 2024 r. oraz za trzy kwartały 2024 r. Obie opinie KKR są pozytywne.
KRBR zajęła się także projektem zmian w regulaminie działania regionalnych oddziałów PIBR i przyjęła w tym zakresie uchwałę. Wprowadzone zmiany odnoszą się do kręgu uprawnionych osób do udziału w posiedzeniach Regionalnych Rad i Regionalnych Komisji Rewizyjnych.
Ponadto dyskutowano o projekcie badawczo-rozwojowym, który miałby na celu budowę systemu wspierającego pracę biegłych rewidentów z wykorzystaniem AI. Aby kontynuować przygotowania wniosku o dofinasowanie z NCBR konieczne jest podpisanie listu intencyjnego z partnerem zewnętrznym (firmą technologiczną), co umożliwi powołanie konsorcjum.
W sprawach rożnych m.in. omówiono projekt e-legitymacji biegłego rewidenta, a także zdecydowano o objęciu patronatem PIBR III edycji ESG & Sustainability FORUM „Go to the future”, organizowanej 8 kwietnia w formule hybrydowej przez Polskie Stowarzyszenie ESG.
Zapis na newsletter zostanie uruchomiony wkrótce!