© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 11:48, 15.01.2025 r.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów informuje, że biegli rewidenci, chcący utrzymać uprawnienia do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (SZR), zobowiązani są do odbycia cyklu szkoleń obowiązkowego doskonalenia zawodowego (ODZ ESG). Nie będzie to jednak zwalniać z podstawowego obowiązku obligatoryjnego doskonalenia zawodowego (ODZ) w wymiarze 24 godz. rocznie, obowiązującej każdego biegłego rewidenta.
Zgodnie z ustawą zmieniającą ustawę o biegłych rewidentach (UoBR), która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., uprawnienia do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju uzyskali biegli rewidenci wpisani do rejestru do 31 grudnia 2024 r.
Stosowna informacja o uprawnieniu do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju została już dodana w prowadzonym przez KRBR rejestrze biegłych rewidentów na stronie PIBR
Powyższe ustawowe przyznanie uprawnień nastąpiło tylko na okres przejściowy tj. do 31 grudnia 2026 r.
Biegli rewidenci, którzy chcą utrzymać uprawnienia do atestacji SZR (potocznie „atestacja ESG”) po okresie przejściowym, są zobowiązani do odbycia cyklu szkoleń obowiązkowego doskonalenia zawodowego (ODZ ESG) z zakresu atestacji sprawozdawczości zrównoważonego w terminie do 31 grudnia 2026 r. Procedowany cykl szkoleń zakłada obycie ODZ ESG w wymiarze minimum 88 godz., w tym 8 godz. samokształcenia.
Możliwość uzyskania uprawnień do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju na mocy ustawy posiadają również kandydaci na biegłych rewidentów, którzy przystąpili do postępowania kwalifikacyjnego przed 1 stycznia 2024 r. i zostaną wpisani do rejestru biegłych rewidentów w okresie od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej UoBR (1 stycznia 2025 r.) do dnia 1 stycznia 2026 r. Wpis tych uprawnień do rejestru będzie dokonywany na wniosek kandydata.
Biegli rewidenci wpisywani do rejestru w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 1 stycznia 2026 r., będą mieli 2 lata od daty wpisu do rejestru informacji o uprawnieniach do atestacji SZR na odbycie specjalistycznego programu ODZ ESG (minimum 88 godz. ODZ ESG, w tym 8 godz. samokształcenia) w celu utrzymania uprawnień.
Od 1 stycznia 2027 r. obligatoryjne doskonalenie zawodowe dla biegłych rewidentów uprawnionych do atestacji SZR, będzie obejmowało swoim zakresem również atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Ważne!
Odbycie ODZ ESG z zakresu atestacji SZR nie zwalnia z obowiązku szkoleniowego w wymiarze 24 godz. ODZ rocznie z tematyki określonej na dany rok (tzw. podstawowy obowiązek ODZ).
Informujemy, że Centrum Edukacji PIBR przygotowało pierwszą turę obligatoryjnych szkoleń, przygotowujących biegłych rewidentów do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i zarazem pozwalających na wypełnienie obowiązku odbycia specjalistycznego ODZ ESG.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.