© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:56, 10.01.2025 r.
Listopad był kolejnym miesiącem obfitującym w liczne spotkania i wydarzenia z udziałem członków Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Przedstawiciele samorządu obecni byli m.in. na posiedzeniu sejmowej komisji zajmującej się implementacją CSRD, a także przybliżali na konferencjach projekt atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Ważnym wydarzeniem było Samorządowe Forum Regionów PIBR m.in. o wspólnej polityce szkoleniowej.
4 listopada
Wizyta w Regionalnych Oddziałach PIBR w Białymstoku i w Suwałkach
Kontynuując wizyty gospodarskie, przedstawiciele KRBR: Kamil Jesionowski, Joanna Chwaścikowska-Karwacka, Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos odwiedzili Regionalne Oddziały PIBR w Białymstoku i w Suwałkach, gdzie rozmawiali z przedstawicielami Regionalnych Rad o bieżących i planowanych działaniach oraz wyzwaniach, z którymi się mierzą lokalne oddziały naszego samorządu.
5 listopada
Sejm - pierwsze czytanie projektu implementującego CSRD
5 listopada w Sejmie Komisja Finansów Publicznych przeprowadziła pierwsze czytanie projektu wdrażającego do polskiego prawa dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), przyjmując poprawki mające charakter doprecyzowujący i porządkujący oraz poprawki redakcyjno-legislacyjne. W posiedzeniu sejmowej komisji uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów: Kamil Jesionowski, Joanna Chwaścikowska-Karwacka, Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos, Agnieszka Müller-Grządka i Mirosław Szmigielski.
Jedną z ważnych dla całego środowiska biegłych rewidentów oraz firm audytorskich kwestii przedstawionych przez naszych przedstawicieli było przywrócenie 5-letniego okresu archiwizowania dokumentacji badania oraz okresów prowadzenia postępowań wobec biegłych rewidentów i firm audytorskich, zamiast obowiązującego okresu 8 lat.
6 listopada
Spotkanie z Rzeczniczką Małych i Średnich Przedsiębiorców
Z inicjatywy PIBR, z Agnieszką Majewską, Rzeczniczką Małych i Średnich Przedsiębiorców spotkał się Prezes KRBR Kamil Jesionowski. Rozmowy dotyczyły kontynuacji udziału przedstawicieli PIBR w Radzie Przedsiębiorców, a także aktualnych tematów ważnych z perspektywy małych i średnich przedsiębiorców i branży audytu, w tym sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jej atestacji.
6 listopada
Webinar FOB „Jak skutecznie raportować ESG?”
Zorganizowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu webinar był podsumowaniem tegorocznej, 18. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju, którego partnerem strategicznym jest PIBR. Zaprezentowano także kryteria na przyszły rok, wypracowane przez Radę Programową, z udziałem m.in. przedstawicieli samorządu biegłych rewidentów. W związku z wchodzącym od przyszłego roku obowiązkiem atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, Prezes KRBR Kamil Jesionowski w swoim wystąpieniu przybliżył uczestnikom webinaru projekt standardu, który będzie służył do weryfikacji raportów ESG przez biegłych rewidentów.
7 listopada
Spotkanie z firmami audytorskimi badającymi JZP
Do udziału w spotkaniu zorganizowanym przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego z przedstawicielami firm audytorskich badających jednostki zainteresowania publicznego zostali zaproszeni przedstawiciele Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Było ono kolejną okazją do rozmowy na temat atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Jarosław Dac, Członek KRBR i Przewodniczący Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów, w dyskusji panelowej pt. „Sprawozdawczość i atestacja w zakresie zrównoważonego rozwoju – doświadczenia z wdrożenia nowej usługi i wyzwania na przyszłość”, przybliżył założenia projektu krajowego standardu, który będzie miał zastosowanie do zleceń atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dających ograniczoną pewność. W spotkaniu uczestniczyli również z KRBR: Agnieszka Müller-Grządka i Dawid Napierała.
13 – 14 listopada
Forum Innowatorów ESG
PIBR była partnerem III edycji Forum, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie ESG. Tegoroczne wydarzenie minęło pod znakiem interesujących debat w gronie przedstawicieli rządu, polityki, świata finansów, biznesu i czołowych ekspertów ESG oraz premier ciekawych raportów i rozstrzygnięcia Konkursu Innowator ESG 2024. Przedstawiciele KRBR, w odpowiedzi na duże zainteresowanie biznesu, przybliżali temat atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i przygotowanego projektu w tym zakresie. Dawid Napierała, Członek KRBR oraz Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów, w swoim wystąpieniu pt. „Atestacja ESG” otwierającym konferencję na scenie dedykowanej ESG, opowiedział o projekcie polskiego standardu oraz podzielił się praktycznymi wskazówkami dla przedstawicieli raportujących jednostek. Temat atestacji ESG i ustanawiania standardu kontynuował Kamil Jesionowski, Prezes KRBR, w odbywającym się po prezentacji panelu pt. „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?”, zachęcając do udziału w prekonsultacjach projektu.
Pierwszy dzień konferencji zakończyła gala finałowa Konkursu Innowator ESG 2024 i ogłoszenie zwycięzców wyłonionych spośród niemal 130 zgłoszeń. W kapitule konkursu zasiadał m.in. prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Drugiego dnia odbył się Okrągły Stół Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej „Cele i wyzwania” w formule debaty zamkniętej, z udziałem przedstawicieli biznesu. Głos w niej zabrał Członek KRBR Piotr Witek, koncentrując się na podkreśleniu celu raportu ESG. Podzielił się też praktycznymi wskazówkami m.in. w zakresie odpowiedniej komunikacji z biegłym rewidentem już na etapie zbierania danych i przygotowania raportu.
14 listopada
XX Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Zawodowa w Poznaniu
Pod hasłem „30 lat ustawy o rachunkowości - rola w biznesie, doświadczenia i kierunki zmian” odbyła się jubileuszowa edycja konferencji, organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu wspólnie z Regionalnym Oddziałem PIBR w Poznaniu oraz Studenckim Kołem Naukowym Rachunkowości KONTO.
Prezes KRBR Kamil Jesionowski wygłosił przemówienie na rozpoczęciu konferencji oraz wziął udział w panelu „Znaczenie ustawy o rachunkowości dla obrotu gospodarczego”.
15 listopada
XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych
Prezes KRBR Kamil Jesionowski, na zaproszenie Krajowej Rady Radców Prawnych, wziął udział w otwarciu XIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, który dokonał wyboru władz samorządu.
19 listopada
Posiedzenie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
Podczas posiedzenia omówiono bieżące prace Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów oraz ds. finansowych i szkoleniowych. Podsumowano również XXV Doroczną Konferencję Audytingu. Więcej informacji w komunikacie Posiedzenie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów 19 listopada 2024 r. | PIBR
20 listopada
Spotkanie w Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego
Przedstawiciele KRBR: Kamil Jesionowski, Joanna Chwaścikowska-Karwacka oraz Danuta Drobniak rozmawiali z przedstawicielami Agencji na tematy finansowe.
25-26 listopada
Samorządowe Forum Regionów
Kolejna, już 10. edycja Samorządowego Forum Regionów PIBR, odbyła się w formule stacjonarnej w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz 23 Regionalnych Oddziałów PIBR (spośród 24 istniejących). Przedstawiciele RO zadecydowali, że wspólna polityka szkoleniowa będzie kontynuowana także w 2025 r. Z ramienia KRBR w spotkaniu uczestniczyli: Kamil Jesionowski, Joanna Chwaścikowska-Karwacka, Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos, Agnieszka Pasek-Wujek. Przedstawiciele Krajowej Rady na początku Forum wystąpili z prezentacją pt. „Samorząd wczoraj, dziś i jutro”. Więcej w komunikacie Samorządowe Forum Regionów: wspólna polityka szkoleniowa także w 2025 r. | PIBR
26 listopada
Spotkanie z przedstawicielami EFAA for SMEs
W trybie zdalnym odbyło się spotkanie z przedstawicielami European Federation of Accountants and Auditors for small and medium-sized enterprises (EFAA for SMEs), mające na celu zapoznanie z rolą i działaniami organizacji, reprezentującej interesy małych i średnich firm księgowych i audytorskich, w tym aktywnie pracującej nad kształtowaniem prawa i standardów. W spotkaniu z ramienia EFAA for SMEs uczestniczyli: prezes Salvador Marin oraz dyrektor Paul Thompson, natomiast ze strony KRBR obecni byli: Joanna Chwaścikowska-Karwacka oraz Piotr Witek.
25–26 listopada
Konferencja „Biegły sądowy, czyli kto?”
Konferencja miała charakter publicznej debaty eksperckiej i była poświęcona regulacjom prawnym dotyczącym biegłych sądowych, w szczególności projektowi ustawy. W pierwszym dniu wydarzenia, zorganizowanego przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie, Prezes KRBR wygłosił zdalnie przemówienie nt. „Rola biegłego rewidenta dla rynku i wymiaru sprawiedliwości. Ścieżka uzyskania uprawnień biegłego rewidenta – zawodu zaufania publicznego”.
27 listopada
Posiedzenie Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
Podczas pierwszego posiedzenia Porozumienia pod przewodnictwem Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Marioli Łodzińskiej, przedstawiciele 15 samorządów, w tym Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, reprezentowanej przez Prezesa KRBR Kamila Jesionowskiego, rozmawiali o celach i wspólnych działaniach na najbliższy rok. Przedstawiciele Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych zaproponowali m.in. uruchomienie kampanii informacyjnej w mediach społecznościowych, której celem będzie przybliżenie poszczególnych zawodów zaufania publicznego w przystępny sposób. Będzie to jedno z działań wpisujących się w hasło obecnej prezydencji „Budujemy zaufanie”. Podczas spotkania była także mowa o jakości kształcenia oraz o osobach wykonujących zawody zaufania publicznego lub część kompetencji im przypisanych bez należnych uprawnień. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że potrzebne są działania przeciwdziałające w tym zakresie, w tym wspólne stanowisko OPSZZP.
28 listopada
IASB z wizytą w PIBR
Doroczne spotkanie z Nickiem Andersonem, członkiem Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standards Board - IASB) w siedzibie Polskiej Izb Biegłych Rewidentów było po raz kolejny okazją do zapoznania się w kameralnej atmosferze z czekającymi naszą profesję zmianami w zakresie standardów sprawozdawczości finansowej. Z ramienia KRBR w spotkaniu uczestniczył Piotr Witek. Obecni byli także zainteresowani pracami IASB praktycy z firm audytorskich. Nasz gość przybliżył m.in. nowe standardy - MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych oraz MSSF 19 Spółki zależne bez odpowiedzialności publicznej: ujawnianie informacji oraz projekty będące w trakcie ustanawiania, a także bieżące i nadchodzące konsultacje.
28 listopada
Gala ACCA
Z okazji 120-lecia na świecie i 20 lat działalności w Polsce ACCA zorganizowała wydarzenie pt. „Think Ahead – Gala Celebrating 120 Years of ACCA”. PIBR była partnerem wspierającym tę uroczystość, a przedstawiciele KRBR obecni na gali – Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos oraz Piotr Witek przekazali od naszego samorządu gratulacje i najlepsze życzenia na kolejne lata rozwoju.
29 listopada
Konferencja „Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian”
Prezes KRBR Kamil Jesionowski wziął udział w odbywającej się w Senacie konferencji, zorganizowanej z inicjatywy Wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszki Majewskiej. Podczas paneli dyskusyjnych rozmawiano na następujące tematy: „Raportowanie niefinansowe i jego wpływ na konkurencyjność sektora MŚP” oraz „Zmiany kodeksu pracy – rozwój czy likwidacja szarej strefy?”.
29 listopada
„Poranek z PIBR” o niezakończonych usługach
„Niezakończone usługi – niestandardowe, trudnomierzalne, z profesjonalnym osądem” były tematem 15. spotkania z cyklu porannych rozmów ekspertów na ważne tematy. W tej edycji „Poranka z PIBR”, prelegentami byli m.in. Dawid Napierała, Członek KRBR i Grzegorz Skałecki, Członek KKR.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.