© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 13:44, 26.12.2024 r.
W trakcie posiedzenia KRBR, które odbyło się 19 listopada 2024 r., omówiono bieżące prace komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów, ds. finansowych i szkoleniowych. Podsumowano również XXV Doroczną Konferencję Audytingu.
Posiedzenie rozpoczął Prezes KRBR Kamil Jesionowski od przedstawienia informacji o wydarzeniach z udziałem członków Krajowej Rady odbywających się w okresie od poprzedniego posiedzenia do obecnego.
Tradycyjnie, jednym z punktów posiedzenia było omówienie prac Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów. Komisja zakończyła pierwszy etap prac na projektem standardu - Krajowego Standardu Usług Atestacyjnych Innych niż Badanie i Przegląd 3002PL - „Usługi atestacyjne dające ograniczoną pewność w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju”. Poinformowano o wydłużonym do 30 listopada br. terminie na prekonsultacje. Projekt został przekazany również do dalszych uzgodnień do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Wskazano także na toczące się w Sejmie prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw implementującym dyrektywę CSRD oraz przygotowaniach PIBR do wdrożenia obowiązków wynikających z tego projektu.
W dalszej części posiedzenia omówiona została uchwała dotycząca określenia warunków i trybu udzielania i rozliczania wsparcia finansowego nakładów ponoszonych przez regionalne oddziały Polskiej Izby Biegłych Rewidentów na utrzymanie lokali przez nie użytkowanych a także wykonanie Planu Finansowego PIBR za trzy kwartały 2024 r.
Kwestie finansowe były kontynuowane podczas prezentacji prac Krajowej Komisji Rewizyjnej, która wydała pozytywną opinię dotyczącą wykonania planu PIBR za 2023 r.
KRBR przyjęła uchwały rekomendowane przez Komisję ds. szkoleń, dotyczące: zmiany uchwały w sprawie wytycznych w zakresie inspekcji szkoleń przeprowadzanych w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego przez Regionalne Oddziały Polskiej Izby Biegłych Rewidentów oraz zmiany uchwały w sprawie wytycznych w zakresie wizytacji, a także w sprawie określenia wysokości opłaty za rozpatrzenie wniosku o wpis do wykazu jednostek uprawnionych.
Krajowa Rada rozpatrzyła wnioski o przyznanie odznak złożone przez regionalny oddział PIBR we Wrocławiu i przegłosowała uchwały w sprawie przyznania brązowej i srebrnej odznaki Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Zatwierdzona została także uchwała w sprawie harmonogramu posiedzeń Krajowej Rady na 2025 r. oraz w sprawie przekazania materiałów archiwalnych do państwowego zasobu archiwalnego.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.