Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 03:29, 7.11.2024 r.

Projekt standardu atestacji ESG

Udostępniamy projekt krajowego standardu, który będzie miał zastosowanie do zleceń atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dających ograniczoną pewność

31 października 2024

Dyrektywa CSRD stanowi, że państwa członkowskie wymagają atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju zgodnie ze standardami atestacji przyjętymi przez Komisję Europejską. Dopóki Komisja Europejska nie przyjmie takiego standardu państwa członkowskie mogą stosować krajowe standardy, procedury lub wymogi.

We wcześniejszych aktualnościach informowaliśmy o pracach Krajowej Rady Biegłych Rewidentów („KRBR”) związanych z opracowaniem rozwiązań obowiązujących w okresie przejściowym, czyli do czasu przyjęcia przez Komisję Europejską unijnego standardu atestacji. Proces ustanawiania nowego krajowego standardu zakończy się podjęciem przez KRBR uchwały, która będzie podlegała zatwierdzeniu przez Radę Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

Dziś publikujemy projekt Krajowego Standardu Usług Atestacyjnych Innych niż Badanie i Przegląd 3002PL - „Usługi atestacyjne dające ograniczoną pewność w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju” (pobierz projekt KSUA 3002PL - tutaj).

Celem obecnego etapu prac (tzw. prekonsultacji) jest jak najszybsze udostępnienie projektu biegłym rewidentom i firmom audytorskim oraz szerokiemu gronu interesariuszy, aby umożliwić zapoznanie się z jego treścią, a także zebranie wstępnych uwag i komentarzy.

Państwa komentarze i propozycje ewentualnych zmian prosimy przesyłać na adres konsultacjepubliczne@pibr.org.pl, w terminie do 15 listopada 2024 r. Prosimy o podanie uzasadnienia zgłaszanych propozycji i wykorzystanie przygotowanej w tym celu tabeli (tabelę do zgłaszania uwag – pobierz tutaj). Publikowany obecnie projekt standardu przedstawiamy w ramach prekonsultacji. Finalne brzmienie projektu będzie poddane odrębnym konsultacjom publicznym.

Projekt ten został przekazany także do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, do dalszych roboczych uzgodnień.

Projekt tego standardu, tak jak pozostałe standardy dotyczące usług atestacyjnych innych niż badanie i przegląd, należy czytać w powiązaniu z KSUA 3000 (Z).

Przypominamy także, że prace nad projektem standardu są prowadzone równolegle do trwającego procesu legislacyjnego związanego z implementacją dyrektywy CSRD do polskiego systemu prawa.

Przy okazji zachęcamy do obejrzenia spotkania pt. „Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju”, które odbyło się 16.10.2024 r. w ramach cyklu „Poranki z PIBR”, podczas którego prowadzący przybliżyli założenia i kluczowe kwestie ww. projektu standardu (link do nagrania spotkania dostępny jest tutaj).

 

 

 

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl