© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:29, 21.11.2024 r.
Firmy audytorskie powinny przygotować się do wypełnienia obowiązków nałożonych przepisami ustawy o ochronie sygnalistów. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, w ramach wsparcia dla biegłych rewidentów, przygotuje przykładową dokumentację procedury zgłoszeń wewnętrznych.
24 czerwca 2024 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów („ustawa”). Ustawa wdraża do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli 25 września 2024 r., z wyjątkiem art. 5 ust. 4, art. 25 ust. 1 pkt 8 oraz przepisów rozdziału 4, które wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia (są to przepisy dot. zgłoszeń zewnętrznych). Pierwsze zgłoszenia, zgodnie z przepisami ustawy, sygnaliści będą mogli sygnalizować już na jesieni 2024 r.
Dlaczego to takie ważne dla firm audytorskich?
Po wejściu w życie ustawy podmiot prawny (zdefiniowany w art. 2 ustawy) będzie miał obowiązek opracowania procedury zgłoszeń wewnętrznych określających zasady przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów. Będzie także musiał stworzyć kanały ich przyjmowania.
Wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych musi opracować podmiot prawny, na rzecz którego pracę zarobkową wykonuje co najmniej 50 osób. Ten próg nie dotyczy jednak podmiotów prawnych wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937 (w części I.B – jest to rozporządzenie nr 537/2014, w części II - dyrektywa 2006/43/WE w sprawie badań ustawowych). Powyższe oznacza, że obowiązek opracowania i wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych obejmie wszystkie firmy audytorskie bez względu na liczbę zatrudnionych osób.
Treść ustawy o ochronie sygnalistów - pobierz tutaj.
Wcześniejsze nasze aktualności związane z tą tematyką:
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.