Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:29, 21.11.2024 r.

Upływa termin na złożenie sprawozdań przez firmy audytorskie

Już tylko kilka dni zostało do upływu terminu na przesłanie przez każdą z firm audytorskich do PANA swojego rocznego sprawozdania za 2020 rok oraz rocznego rozliczenia opłaty z tytułu nadzoru za 2020 rok.

25 lutego 2021

Zgodnie z ustawą o biegłych rewidentach oraz mającymi zastosowanie rozporządzeniami, w terminie do ostatniego dnia lutego następnego roku, każda z firm audytorskich jest zobowiązana do przekazania do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego swojego rocznego sprawozdania oraz rocznego rozliczenia opłaty z tytułu nadzoru za rok poprzedni.

Zakres sprawozdawanych informacji wynika z rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 18 stycznia 2021 r. w sprawie rocznej sprawozdawczości firm audytorskich (o jego opublikowaniu komunikowaliśmy tutaj). Zwracamy uwagę, że zakres oraz szczegółowość raportowanych informacji uległ istotnej zmianie w porównaniu do wymogów sprawozdawczych za poprzednie lata. Zgodnie z nowymi przepisami, funkcjonować będą dwa oddzielne wzory formularzy sprawozdawczych o przychodach firmy audytorskiej oraz usługach wykonanych przez nią w poprzednim roku kalendarzowym na rzecz JZP albo jednostek innych niż JZP. PANA udostępniła na swojej stronie internetowej elektroniczne wzory takich formularzy. Formularze są możliwe do pobrania, zapisania i wypełnienia. W formularzach są dane słownikowe oraz algorytmy ułatwiające ich wypełnienie. Do formularzy jest dołączona instrukcja opisująca sposób ich wypełniana. O udostępnieniu przez PANA elektronicznych wzorów formularzy sprawozdawczych informowaliśmy tutaj.

Podkreślamy, że sprawozdania roczne firm audytorskich, począwszy od tych za 2020 rok są składane wyłącznie w wersji elektronicznej. Przekazanie informacji do PANA będzie możliwe za pośrednictwem systemu teleinformatycznego STREFA, udostępnionego na stronie internetowej Agencji. W przypadku awarii systemu teleinformatycznego PANA, zgodnie z § 4.3 ww.  rozporządzenia, sprawozdanie przekazuje się za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie PANA - Sprawozdanie roczne. Pod tym adresem znajdują się również „Najczęściej zadawane pytania dotyczące sprawozdania rocznego”.

Kwestię opłat z tytułu nadzoru wnoszonych w związku z wykonywaniem usług atestacyjnych oraz usług pokrewnych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2019 r. (o jego opublikowaniu komunikowaliśmy tutaj). Więcej informacji znajdą Państwo na stronie PANA - Rozliczenie opłaty z tytułu nadzoru za 2020 r.

Uwaga, aby mieć możliwość korzystania z systemu STREFA należy się wcześniej zarejestrować. O rejestracji i zasadach korzystania można przeczytać w sekcji System Rejestracji i Ewidencji Firm Audytorskich STREFA. Dodatkowo pod tym adresem znajduje się m. in. film instruktażowy jak zarejestrować konto w STREFIE oraz instrukcja użytkownika.

Ile czasu trwa rejestracja konta? Zarejestrowanie konta nie powoduje jego automatycznej aktywacji. Potwierdzenie i aktywacja konta trwa minimum 24 godziny od momentu jego utworzenia (z wyjątkiem dni wolnych od pracy). Podanie nieprawidłowych lub niepełnych danych oraz dokumentów rejestracyjnych wydłuża proces aktywacji.

Zachęcamy zatem wszystkie firmy audytorskie do jak najszybszego dokonania rejestracji w STREFIE i terminowego wypełnienia swoich obowiązków.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl