© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 00:32, 23.12.2024 r.
16 grudnia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, tzw. dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, w skrócie CSRD.
Dyrektywa nie jest stosowana bezpośrednio przez kraje członkowie, wymaga transpozycji i implementacji do prawa krajowego przez każdy z krajów UE.
EUR-Lex - Baza aktów prawnych Unii Europejskiej - przejdź do strony internetowej Dziennika Urzędowego UE
na skróty:
Tekst CSRD w j. pol. (wersja z 16.12.2022 r.) - pobierz tutaj
FAQ Komisji Europejskiej dt. CSRD
Komisja Europejska publikuje odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Frequently asked questions on the implementation of the EU corporate sustainability reporting rules - przejdź do strony internetowej KE
na skróty:
FAQ opublikowane przez KE 07.08.2024 r. w j. ang. – pobierz tutaj
18 grudnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane Rozporządzenie w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088
EUR-Lex - Baza aktów prawnych Unii Europejskiej - przejdź do strony internetowej Dziennika Urzędowego UE
27 listopada 2019 r. w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane Rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych
EUR-Lex - Baza aktów prawnych Unii Europejskiej - przejdź do strony internetowej Dziennika Urzędowego UE
Zgodnie z CSRD, wszystkie duże jednostki i ich grupy kapitałowe oraz małe i średnie spółki giełdowe będą przedstawiać w swoim sprawozdaniu z działalności informacje na temat: kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Informacje te będą raportowane według europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ang. skrót ESRS). Dla małych i średnich spółek giełdowych zostaną opracowane uproszczone ESRS.
22 grudnia 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2772 z dnia 31 lipca 2023 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, w skrócie rozporządzenie ws. ESRS.
Rozporządzenie zawiera pierwszy zestaw ESRS (tzw. pełnych), który ma zastosowanie do wszystkich jednostek niezależnie od sektora.
Rozporządzenie ws. ESRS jest stosowane bezpośrednio przez kraje członkowie.
19 kwietnia 2024 r. Komisja Europejska przyjęła sprostowanie do rozporządzenia ws. ESRS. Obejmuje ono jedynie niemerytoryczne poprawki, takie jak literówki, błędne odniesienia do akapitów i niektóre inne oczywiste błędy. Wprowadzenie tych korekt nie modyfikuje w istotny sposób wymogów sprawozdawczych wynikających z ESRS.
Komisja Europejska 27 lipca 2024 r. opublikowała sprostowanie także do polskiej wersji tego rozporządzenia.
EUR-Lex - Baza aktów prawnych Unii Europejskiej - przejdź do strony internetowej Dziennika Urzędowego UE
na skróty:
Polska wersja rozporządzenia ws. ESRS (wersja opublikowana 22.12.2023 wraz ze sprostowaniami) – pobierz tutaj
Materiały EFRAG
Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (The European Financial Reporting Advisory Group, EFRAG) udziela Komisji Europejskiej porad technicznych w formie projektów Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), a także wspiera skuteczne wdrażanie ESRS.
EFRAG opublikował m.in. trzy dokumenty wytycznych (Implementation Guidance, IG) dotyczących stosowania ESRS:
EFRAG opublikował także zestaw wyjaśnień (Explanations). Dokument zawierający wyjaśnienia umieszczony jest na specjalnie w tym celu uruchomionej przez EFRAG platformie pytań i odpowiedzi ESRS (ESRS Q&A platform). ESRS Q&A platform ma służyć gromadzeniu pytań merytorycznych dotyczących poszczególnych zapisów ESRS, które są niejasne dla użytkowników oraz udzielaniu na nie odpowiedzi. Aby zadać pytanie należy skorzystać z elektronicznego formularza dostępnego na wskazanej stronie internetowej. Pytania i odpowiedzi będą regularnie uzupełniane. Udzielone odpowiedzi, zwane „wyjaśnieniami”, nie mają charakteru wiążących interpretacji, ale niewiążących wytycznych.
Przejdź do strony internetowej EFRAG
na skróty:
Implementation support:
EFRAG issued the final documents on 31 May 2024:
Ustawa implementująca CSRD do polskiego porządku prawnego
CSRD wymagała implementacji do polskiego systemu prawnego.
9 października 2024 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (nr projektu: UC14) został skierowany do Sejmu RP.
Proces legislacyjny w polskim parlamencie zakończył się 6 grudnia 2024 r.
12 grudnia 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę, a 17 grudnia 2024 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw jako pozycja nr 1863 i jest dostępna pod linkiem https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1863
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 12, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.;
2) art. 3, który wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2025 r.;
3) art. 13, który wchodzi w życie z dniem 22 czerwca 2025 r.;
4) art. 10, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2025 r.
Dyrektywa CSRD stanowi, że państwa członkowskie wymagają atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie ze standardami atestacji przyjętymi przez Komisję Europejską. Harmonogram wydania przez Komisję Europejską rozporządzeń zawierających te standardy przedstawia się następująco:
Dopóki Komisja Europejska nie przyjmie standardu atestacji państwa członkowskie mogą stosować krajowe standardy, procedury lub wymogi dotyczące atestacji.
Unijne standardy atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Standardy atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przyjęte do prawa Unii Europejskiej w formie rozporządzenia Komisji Europejskiej – dotychczas nie zostały opublikowane.
Wytyczne Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Audytowego
CSRD wspomina, że w celu ułatwienia harmonizacji atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w państwach członkowskich w okresie przejściowym, Komitet Europejskich Organów Nadzoru Audytowego (KEONA/Committee of European Audit Oversight Bodies, CEAOB), powinien być zachęcony do przyjęcia niewiążących wytycznych określających procedury, które należy wykonać przy wyrażaniu opinii atestacyjnej.
Aktualność „Projekt wytycznych KEONA do atestacji ESG”
30.09.2024 r. KEONA na prośbę Komisji Europejskiej, po przeprowadzeniu wcześniejszych konsultacji, opublikował takie wytyczne. Dokument (w j. ang.) jest dostępny na stronie internetowej KEONA.
Krajowe standardy atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Krajowa Raba Biegłych Rewidentów prowadzi prace związane z opracowaniem rozwiązań obowiązujących w okresie przejściowym, czyli do czasu przyjęcia przez Komisję Europejską unijnego standardu atestacji. Standard będzie zawierał wymogi związane z realizacją zleceń atestacji, przypomnijmy, jako usługi dającej ograniczoną pewność. Uchwała KRBR będzie podlegała zatwierdzeniu przez Radę PANA.
Prekonsultacje projektu Krajowego Standardu Usług Atestacyjnych Innych niż Badanie i Przegląd 3002PL - „Usługi atestacyjne dające ograniczoną pewność w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju”
Celem tego etapu prac, który potrwa do 15 listopada 2024 r., jest jak najszybsze udostępnienie projektu biegłym rewidentom i firmom audytorskim oraz szerokiemu gronu interesariuszy, aby umożliwić zapoznanie się z jego treścią, a także zebranie wstępnych uwag i komentarzy.
Aktualność „Projekt standardu atestacji ESG”
Aktualność „Prekonsultacje polskiego standardu do atestacji ESG oraz wspólny webinar IFAC oraz AE”
Aktualność „Zapraszamy na „Poranek z PIBR” dot. atestacji ESG – 16 października 2024 r.”
Przejdź do strony internetowej IAASB
oraz zapoznaj się z materiałami zebranymi tutaj
Projekt standardu międzynarodowego - International Standard on Sustainability Assurance 5000 - ISSA 5000
Przejdź do strony internetowej IAASB
Opracowania zagranicznych organizacji
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.