© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:53, 21.12.2024 r.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów wprowadziła całoroczną rekrutację do postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów.
Aby zostać biegłym rewidentem musisz:
Rekrutacja do postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów prowadzona jest w sposób ciągły (od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku kalendarzowego).
Jeśli Komisja Egzaminacyjna dopuści Cię do postępowania kwalifikacyjnego to otrzymasz:
Aby przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego złóż:
Obecnie Polska Izba Biegłych Rewidentów nie ma jeszcze podpisanych z państwami trzecimi umów o wzajemności, o czym mowa w art.4 ust 5 ustawy.
Kandydaci dopuszczeni do postępowania kwalifikacyjnego muszą zdać egzamin z prawa gospodarczego, które obowiązuje w Polsce. Zakres egzaminu ustala Komisja Egzaminacyjna (zobacz wykaz zagadnień). Po zdanym egzaminie musisz jeszcze:
Komunikat Komisji Egzaminacyjnej w sprawie materiałów, z których może korzystać kandydat na biegłego rewidenta na egzaminie pisemnym.
Minister Rozwoju i Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów określa m. in.:
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, w formie uchwał podejmowanych w porozumieniu z Komisją Egzaminacyjną, zatwierdzanych przez Komisję Nadzoru Audytowego, określa m. in.:
Szczegółowy zakres tematyczny egzaminów w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłych rewidentów ustala Krajowa Rada Biegłych Rewidentów w porozumieniu z Komisją Egzaminacyjną.
Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części:
Egzaminy pisemne dla kandydatów na biegłych rewidentów odbywają się w cyklach egzaminacyjnych, które składają się z 4 sesji. Każda sesja obejmuje po 2 lub 3 egzaminy. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów wyznacza terminy dla każdego egzaminu z wiedzy w danej sesji nie rzadziej niż dwa razy w roku, a także określa liczbę egzaminów z wiedzy w danej sesji.
Zaliczenie egzaminów z sesji I jest warunkiem przystąpienia do egzaminów z sesji II lub III. Egzaminy z sesji II i III można zdawać łącznie, a ich zaliczenie jest warunkiem przystąpienia do egzaminów z sesji IV.
Wyniki egzaminów pisemnych dostępne są na kontach kandydatów (po zalogowaniu) nie później niż w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu.
Komisja Egzaminacyjna ustala terminy egzaminów z prawa gospodarczego w czerwcu i grudniu każdego roku.
Terminy egzaminów pisemnych od 29 sierpnia 2024 do 12 czerwca 2025 r.
Komunikat Komisji Egzaminacyjnej z dnia 5 lipca 2018 r. w sprawie zaliczania wszystkich egzaminów z wiedzy kandydatom na biegłych rewidentów, którzy ukończyli studia wyższe na Wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Komisja Egzaminacyjna może zaliczyć Ci:
Wzory matryc adekwatności zrealizowanego programu z zakresem wiedzy wymaganym przez Komisję Egzaminacyjną podczas egzaminów w postępowaniu kwalifikacyjnym:
Załącznik nr 5:Przed złożeniem wniosku o zaliczenie egzaminu, wnieś opłatę w wysokości 5% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok (opłata wynosi 310 zł) na swój indywidualny rachunek bankowy. W opisie przelewu podaj:
Aby przystąpić do egzaminu, wnieś opłatę na 21 dni przed terminem każdego egzaminu. Pamiętaj, nie wysyłamy przypomnień o konieczności wpłaty.
Opłata wynosi:
Opłatę przelej na indywidualny rachunek bankowy i podaj w opisie przelewu:
Egzaminy pisemne mogą być przeprowadzane w:
Uwaga! W przypadku małej liczby zgłoszeń, egzaminy są przeprowadzane wyłącznie w Warszawie.
Egzamin dyplomowy oraz egzamin z prawa gospodarczego odbywają się tylko w Warszawie.
Jeśli zakwalifikujesz się do egzaminu, Komisja Egzaminacyjna zawiadomi Cię o tym pisemnie i poda dokładny termin i miejsce jego przeprowadzenia.
Aby uzyskać wgląd do swojej pracy egzaminacyjnej, wyślij w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wniosek na adres: wglady@pibr.org.pl. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko oraz numer ewidencyjny.
Komisja Egzaminacyjna udostępni Ci do wglądu Twoją pracę egzaminacyjną w terminie 10 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu. Prace udostępniane są w siedzibie Komisji, przy ul. Dzikiej 19/23 w Warszawie.
Od wyniku egzaminu, egzaminu dyplomowego oraz egzaminu z prawa gospodarczego przysługuje Ci prawo wniesienia pisemnego odwołania do Komisji w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu.
Komisja rozpatrzy Twoje odwołanie w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania po czym niezwłocznie zawiadomi Cię pisemnie o rozstrzygnięciu.
Komisja Egzaminacyjna powoływana jest przez Ministra Finansów. Głównym zadaniem Komisji Egzaminacyjnej jest przeprowadzanie egzaminów dla kandydatów na biegłych rewidentów, w tym egzaminu dyplomowego.
W skład Komisji wchodzi 19 członków:
Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej wyznacza Minister Finansów. Kadencja Komisji trwa 4 lata.
Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym - tekst jednolity w wersji obowiązującej od 22 czerwca 2022 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1302)
Kandydat na biegłego rewidenta musi:
Kandydat na biegłego rewidenta może:
Kandydat na biegłego rewidenta musi odbyć co najmniej:
Aplikację odbywa się w firmach audytorskich, które:
Aby uzyskać zaświadczenie o zdanych egzaminach, praktyce i aplikacji wyślij e-maila na adres zaswiadczenia@pibr.org.pl i podaj:
Usługa jest bezpłatna.
Zgodnie z umową, podpisaną 24 maja 2024 r., Komisja Egzaminacyjna będzie zaliczać kandydatowi na biegłego rewidenta wszystkie egzaminy z wiedzy, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1015, z późn. zm.), o ile kandydat ukończył studia drugiego stopnia na kierunku Biegły Rewident i Audyt Finansowy prowadzonym przez Uniwersytet Łódzki.
Zaliczenie ww. egzaminów następować będzie na wniosek kandydata, pod warunkiem spełnienia łącznie następujących warunków:
Umowa dotyczy programów studiów oferowanych przez UŁ na kierunku Biegły Rewident i Audyt Finansowy od roku akademickiego 2024/2025.
Umowę można pobrać TUTAJ.
Komisja Egzaminacyjna dla kandydatów na biegłych rewidentów oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie podpisały umowę dotyczącą kształcenia kandydatów na biegłego rewidenta
Zgodnie z umową, podpisaną 26 listopada 2021 r., Komisja Egzaminacyjna będzie zaliczać kandydatowi na biegłego rewidenta wszystkie egzaminy z wiedzy (zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1415 z późn. zm.)), o ile kandydat ukończył studia II stopnia na kierunku „Audyt finansowy” prowadzonym przez Instytut Finansów w Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Zaliczenie ww. egzaminów następować będzie na wniosek kandydata, pod warunkiem spełnienia łącznie następujących warunków:
Umowa obowiązywać będzie programy studiów oferowane przez UE w Krakowie począwszy od roku akademickiego 2022/2023.
Umowę zawartą pomiędzy Komisją Egzaminacyjną a Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie można pobrać tutaj.
Komisja Egzaminacyjna dla kandydatów na biegłych rewidentów oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu podpisały umowę w sprawie współpracy przy prowadzeniu studiów.
Zgodnie z umową, podpisaną 6 października 2023 r., Komisja Egzaminacyjna będzie zaliczać kandydatowi na biegłego rewidenta wszystkie egzaminy z wiedzy (zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1015 z późn. zm. (dalej „ustawa”), o ile kandydat ukończył studia II stopnia na kierunku Rachunkowość i podatki specjalność biegły rewident prowadzonym przez Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Zaliczenie ww. egzaminów następować będzie na wniosek kandydata, pod warunkiem spełnienia łącznie następujących warunków:
Zgodnie z umową, zaliczenie egzaminów dotyczy studentów kierunku Rachunkowość i podatki, którzy rozpoczęli studia począwszy od roku akademickiego 2023/2024 i zgodnie z programem studiów ukończyli specjalność biegły rewident.
Umowę można pobrać tutaj
PANA: Rekrutacja do Departamentu Kontroli
Regionalne Oddziały PIBR zapraszają kandydatów na biegłych rewidentów do kontaktu
Polska Agencja Nadzoru Audytowego Spotkanie informacyjne 24.01.2023 r. godz. 10.30Komunikat Komisji Egzaminacyjnej w sprawie wysokości opłat za poszczególne egzaminy
Komunikat w sprawie przestrzegania zasad podczas egzaminów oraz wglądów do prac egzaminacyjnych
Komunikat KE z dnia 29 lipca 2020 r. w sprawie wnoszenia wpłat za egzaminy z wiedzy.
KOMUNIKAT KOMISJI EGZAMINACYJNEJ z dnia 22 listopada 2019 r.w sprawie odbywania aplikacji
Polska Izba Biegłych Rewidentów
Dział Postępowania Kwalifikacyjnego
al. Jana Pawła II 80
00-175 Warszawa
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.