Dokumenty dotyczące wpisu lub skreślenia z rejestru biegłych rewidentów należy przesłać najpóźniej na 7 dni przed terminem posiedzenia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (KRBR). Uwaga – ważna jest data wpływu dokumentu do Biura PIBR.
Jeśli dokumenty zostaną przesłane po terminie, KRBR rozpatrzy je na kolejnym posiedzeniu.
Lista formularzy
Wniosek o wpis do rejestru biegłych rewidentów
- dla kandydatów, którzy zdali egzamin dyplomowy:
- dla kandydatów, którzy zdali egzamin z prawa gospodarczego i uzyskali uprawnienia biegłego rewidenta w innym kraju Unii Europejskiej (lub w Islandii, Lichtensteinie lub Norwegii):
- dla kandydatów, którzy zdali egzamin z prawa gospodarczego i uzyskali uprawnienia biegłego rewidenta w państwie trzecim (za wyjątkiem Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii):
Pamiętaj, żeby do wniosku i kwestionariusza osobowego dołączyć dyplom (lub jego odpis lub kopię dyplomu potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza) ukończenia studiów wyższych w Polsce lub zagranicznych studiów wyższych uznawanych w Polsce za równorzędne, a także potwierdzenie dokonania opłaty za wpis do rejestru.
Opłata za wpis do rejestru biegłych rewidentów
Opłata za wpis do rejestru biegłych rewidentów od dnia 1 stycznia 2023 r. wynosi 566 zł.
Numer konta: 19 1020 1026 0000 1002 0299 9829
Potwierdzenie wniesienia opłaty należy dołączyć do wniosku o wpis do rejestru biegłych rewidentów.
Oświadczenie o wystąpieniu z samorządu biegłych rewidentów
UWAGA: Skreślenie z rejestru biegłego rewidenta, który prowadzi działalność w formie określonej w art. 46 pkt 1 ustawy, powoduje również skreślenie jego firmy audytorskiej z listy, o której mowa w art. 57 ust. 1, zgodnie z art. 18 ust. 5 w zw. z art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy. Zgodnie z art. 61 ust. 7b ustawy biegły rewident prowadzący działalność w formie określonej w art. 46 pkt 1, który został skreślony z rejestru, jest obowiązany przekazać Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, w postaci elektronicznej, akta zleceń usług atestacyjnych lub akta zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu w okresie ostatnich 8 lat, dokumentację systemu wewnętrznej kontroli jakości oraz informacje za dany rok kalendarzowy objęte sprawozdaniem, o którym mowa w art. 51 ust. 1, a także wnieść opłatę z tytułu nadzoru, o której mowa w art. 55, za dany rok kalendarzowy oraz dokonać rozliczenia tej opłaty.
Zawiadomienie o podjęciu i formie wykonywania zawodu przez biegłego rewidenta oraz o powiązaniu biegłego rewidenta z firmą audytorską
Wniosek o zmianę danych biegłego rewidenta
Biegły rewident może zmienić dane adresowe:
- w formie pisemnej: wysyłając listownie do PIBR pismo z informacją o zmianach lub wypełniony i podpisany formularz R6,
- w formie pisemnej, drogą elektroniczną: wysyłając podpisany, zeskanowany formularz R6 na adres: biegli@pibr.org.pl,
- w formie elektronicznej, po zalogowaniu do panelu użytkownika.