© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 02:06, 13.11.2024 r.
W październiku członkowie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów wzięli udział w wielu spotkaniach i konferencjach, wśród których na pierwszy plan wybijała się jubileuszowa XXV Doroczna Konferencja Audytingu. Ważny głos PIBR wybrzmiał ponadto na konferencji samorządów zawodów zaufania publicznego. Była też okazja do wspólnego świętowania – pierwszy raz obchodzony Dzień Biegłego Rewidenta. Zapraszamy do zapoznania się ze skrótowym zestawieniem wydarzeń.
1 października
Promocja zawodu biegłego rewidenta na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego
Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos, Zastępczyni Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz Prezes Regionalnej Rady PIBR w Łodzi, wygłosiła wykład inauguracyjny na otwarciu roku akademickiego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. W wystąpieniu „Trochę detektyw, trochę ratownik - czyli jak pokochałam swój zawód” dzieliła się swoimi doświadczeniami w zawodzie i podkreślała, że jednym z kluczowych źródeł satysfakcji z pracy jest jej społeczna użyteczność. Zastępczyni prezesa KRBR uczestniczyła także 5 października w spotkaniu organizacyjnym otwierającym nowy kierunek studiów „Biegły Rewident i Audyt Finansowy” na Uniwersytecie Łódzkim, nad którymi patronat objął łódzki oddział PIBR.
3 października
Konferencja MF z okazji 30-lecia ustawy o rachunkowości
Podczas okolicznościowej konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów wspominano początki ustawy oraz rozmawiano o przyszłości rachunkowości. W dyskusji panelowej "Kierunki zmian w przepisach o rachunkowości" głos w imieniu samorządu biegłych rewidentów zabrał Prezes KRBR Kamil Jesionowski.
Minister Finansów Andrzej Domański wręczył odznaczenia ”Zasłużony dla Finansów Publicznych” osobom, które „tworzyły fundamenty przepisów w obszarze rachunkowości i dbały o rozwój prawa bilansowego”. Uhonorowani zostali zasłużeni członkowie naszego samorządu: dr Zdzisław Fedak, prof. Gertruda Świderska, dr Danuta Krzywda.
7-9 października 2024
Jubileuszowa XXV Doroczna Konferencja Audytingu
Pod znakiem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale i emocji (zarówno radości, jak i wzruszeń) minęła Jubileuszowa XXV Doroczna Konferencja Audytingu, która zgromadziła niemal 500 uczestników (stacjonarnie oraz online), ekspertów i gości specjalnych.
W programie konferencji były jak zwykle interesujące panele dyskusyjne poruszające najbardziej aktualne i ważne tematy. Szczególną atrakcją była przebiegająca brawurowo debata oksfordzka, która powróciła do programu DKA. Podczas gali uhonorowane zostały osoby, które współtworzyły i rozwijały DKA: dr Danuta Krzywda, dr Jadwiga Szafraniec, Ewa Sowińska, Barbara Misterska-Dragan oraz Monika Kaczorek. Na zakończenie konferencji odbył się panel samorządowy, prowadzony tradycyjnie przez Prezesa KRBR oraz z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady – Joanny Chwaścikowskiej Karwackiej i Agnieszki Kryśkiewicz-Burnos oraz przedstawicieli Regionalnych Rad RO, tym razem Krakowa – Grzegorz Oszczypała i Gdańska – Monika Matyszewska. Prowadzącą konferencję była ponownie Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos.
Osobom, które nie uczestniczyły w DKA polecamy krótki klip podsumowujący jubileuszową konferencję (dostępny na profilu PIBR w mediach społecznościowych i na kanale YouTube Polska Izba Biegłych Rewidentów - YouTube).
10 października
Spotkanie grupy ds. ESG przy Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
W spotkaniu z ramienia PIBR uczestniczył Kamil Jesionowski, Prezes KRBR oraz Joanna Chwaściowska-Karwacka, Zastępca Prezesa, którzy zgłosili chęć udziału w pracach 4 z 5 nowo utworzonych podgrup roboczych tj. prawno-legislacyjnej, edukacyjnej, rekomendacyjno-doradczej oraz standaryzacyjnej.
15 października
Konferencja Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
W programie konferencji, odbywającej się pod hasłem "Samorząd zawodowy - relikt przeszłości czy podstawa przyszłości?", były tematyczne panele dyskusyjne oraz podsumowujący całe wydarzenie panel z udziałem prezesów organizacji zrzeszonych w OPSZZP. W konferencji wzięli udział także przedstawiciele ministerstw.
Joanna Chwaścikowska-Karwacka reprezentowała PIBR w debacie „Znaczenie samorządu zawodowego dla zapewnienia sprawiedliwości i równości w systemie prawnym”. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że biegli rewidenci są specyficznym zawodem zaufania publicznego ze względu na nadzór nad profesją sprawowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego. Wyjaśniła, że państwowy nadzorca kontroluje funkcjonowanie profesji w wielu aspektach, m.in. prowadzi postępowania dyscyplinarne czy zatwierdza uchwały KRBR. Przypomniała, że dużo prerogatyw (np. w zakresie postępowań dyscyplinarnych) zostało odebranych samorządowi wskutek pojedynczych głośnych medialnie spraw, podobnie jak to było w przypadku innych zawodów zaufania publicznego. Dodała także, jak ważnym elementem jest proces legislacyjny i możliwość uczestniczenia przedstawicieli zawodu w tym procesie i zaapelowała o przegląd ustaw dotyczących zawodów zaufania publicznego.
Kamil Jesionowski, prezes KRBR podkreślił z kolei podczas wieńczącej konferencję debaty, że samorząd to podstawa funkcjonowania państwa, a silne samorządy to silne społeczeństwo i państwo. Wskazał m.in., że specyfiką biegłych rewidentów na tle innych zawodów zaufania publicznego jest to, że efekty pracy audytorów dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Oznacza to, że z pracy biegłego rewidenta korzysta nie tyle badana jednostka, ale także i szereg innych interesariuszy, reprezentujących różne instytucje, firmy, organizacje czy indywidualnych inwestorów.
Konferencja zakończyła się podpisaniem przez prezesów samorządów zrzeszonych w OPSZZP apelu do władz państwowych. Członkowie zaapelowali o uwzględnianie głosu samorządów zawodowych przy procesie stanowienia prawa oraz umożliwienia samorządom sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu.
16 października
„Poranek z PIBR” nt. atestacji ESG
W 12. spotkaniu z cyklu „Poranki z PIBR” wziął udział Jarosław Dac, Członek KRBR i Przewodniczący Komisji ds. standaryzacji, który wraz ze swoim gościem przybliżył założenia przyszłego krajowego standardu atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
17 – 18 października
Konferencja "Cyfrowy Księgowy 2024 - najważniejsze zmiany i wyzwania"
Prezes KRBR Kamil Jesionowski, na zaproszenie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, uczestniczył w zorganizowanej przez nie konferencji "Cyfrowy Księgowy 2024 - najważniejsze zmiany i wyzwania".
18 października
Dzień Biegłego Rewidenta w Gdańsku
Prezes KRBR Kamil Jesionowski uczestniczył w obchodach Dnia Biegłego Rewidenta w rodzimym oddziale.
18 października
Dzień Biegłego Rewidenta we Wrocławiu
W obchodach Dnia Biegłego Rewidenta we Wrocławiu uczestniczyła Zastępca Prezesa KRBR Joanna Chwaścikowska-Karwacka.
21 października
Dzień Biegłego Rewidenta i promocja zawodu na SGH
O zapotrzebowaniu na pracowników w firmach audytorskich wraz ze wzrostem rynku audytu oraz specyfice zawodu opowiadał Kamil Jesionowski, prezes KRBR podczas debaty „Biegły rewident - ile dróg otwiera wybór tego zawodu i jakie daje perspektywy na przyszłość?”. Była ona elementem odbywających się 21 października w murach SGH obchodów „Dnia Biegłego Rewidenta” i promocji zawodu, zorganizowanych przez uczelnię oraz PANA i PIBR. Przez cały dzień na SGH było także stoisko informacyjne, przy którym można było porozmawiać z biegłymi rewidentami o tym, jak wejść do zawodu i jakie wiążą się z tym perspektywy.
22 października
Posiedzenie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (online)
Tematyka związana z wykonaniem planu finansowego na bieżący rok oraz założeniami na 2025 r. była głównym punktem posiedzenia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Komunikat po posiedzeniu jest dostępny w aktualnościach na stronie PIBR pod linkiem https://www.pibr.org.pl/pl/aktualnosci/2298,Posiedzenie-Krajowej-Rady-Bieglych-Rewidentow-22-pazdziernika-2024-r-
22 października
Dzień Biegłego Rewidenta w Warszawie
Prezes KRBR Kamil Jesionowski uczestniczył w spotkaniu samorządowym połączonym z obchodami Dnia Biegłego Rewidenta.
23-24 października
IV Kongres Kuratorski
„Kuratela Sądowa w Społeczeństwie Obywatelskim” to temat IV Kongresu Kuratorskiego, na który został zaproszony Prezes KRBR.
24 października
Dzień Biegłego Rewidenta w Tarnowie
Elementem obchodów była rozmowa nt. „Samorząd Biegłych Rewidentów. Dzień dzisiejszy. Oczekiwania. Plany.”. Na uroczyste spotkanie zaproszeni zostali: Kamil Jesionowski, Prezes KRBR i Grzegorz Oszczypała, Prezes RR RO w Krakowie.
25 października
Dzień Biegłego Rewidenta w Łodzi
Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos w podwójnej roli uczestniczyła w świętowaniu Dnia Biegłego Rewidenta w rodzimym oddziale PIBR.
26 października
III Zjazd Certyfikowanych Księgowych i Kadrowych
Na zaproszenie gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Kamil Jesionowski wziął udział w panelu pt. „Rachunkowość jutra”. Dyskusja dotyczyła kierunków zmian w rachunkowości, szans i zagrożeń z wykorzystania AI w księgowości.
28 października
„Poranek z PIBR” nt. projektu stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości
„Roczne sprawozdania finansowe sporządzane po przekształceniu jednostki. Projekt stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości” to temat spotkania z udziałem Dawida Napierały, Członka KRBR, który przygotowywał projekt stanowiska oraz Kamila Jesionowskiego, Prezesa KRBR i Tomasza Koniecznego, Członka Komitetu Standardów Rachunkowości.
29 -30 października
Greenpact – European ESG Summit & gala finałowa konkursu FOB “Raporty Zrównoważonego Rozwoju”
W pierwszym dniu konferencji odbył się panel pt. „Jak dyrektywa CSRD zmieni biznes i gospodarkę?” z udziałem Prezesa KRBR, który zwrócił uwagę na kwestię małych i średnich firm często uważających, że ESG ich nie dotyczy. Podkreślił, że raportowanie ESG wpłynie także na mniejsze podmioty, np. dlatego, że są one częścią łańcucha wartości innych, większych firm, a pozyskanie finansowania czy prowadzenie inwestycji będzie wymagało oceny pod kątem zrównoważonego rozwoju.
Wieczorem odbyła się gala finałowej 18. edycji konkursu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, podczas której Prezes KRBR miał wystąpienie nt. „Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Perspektywa biegłego rewidenta”. Naświetlił w nim rolę samorządu i zawodu biegłego rewidenta w zakresie atestacji ESG, a także przybliżył podejście biegłych rewidentów do atestacji oraz podzielił się praktycznymi informacjami.
PIBR był Partnerem Strategicznym konkursu, w którego Radzie Programowej są przedstawiciele naszego samorządu: Kamil Jesionowski, Ewa Sowińska i Paweł Zaczyński.
30 października
Spotkanie Platformy Audytowo-Doradczej
W spotkaniu Platformy Audytowo-Doradczej powołanej przez Pracodawców RP uczestniczył Prezes Kamil Jesionowski. Tematem spotkania był projekt ustawy implementujący dyrektywę CSRD, obecnie rozpatrywany przez Sejm.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.