© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:47, 21.11.2024 r.
Debata na temat perspektyw związanych z wyborem zawodu biegłego rewidenta była kluczowym punktem obchodów „Dnia Biegłego Rewidenta” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
W debacie, która odbyła się 21 października, udział wzięli przedstawiciele samorządu biegłych rewidentów, nadzoru nad branżą audytu oraz naukowcy. Na widowni zasiedli studenci warszawskiej uczelni, dlatego też wśród poruszanych tematów znalazła się kwestia perspektyw zawodowych związanych z wyborem profesji biegłego rewidenta.
Dyskusję otworzył Rektor SGH prof. Piotr Wachowiak, który powiedział, że przed zawodem biegłego rewidenta są nowe wyzwania w postaci oceny raportów ESG. Przypomniał o porozumieniu SGH i Komisji Egzaminacyjnej, na mocy którego Komisja zalicza absolwentom wybranych kierunków egzaminy z wiedzy konieczne w kwalifikacji do zawodu biegłego rewidenta. Jak powiedział, studenci oczekują, aby uczelnie oferowały specjalności i kierunki, które ułatwiają zdobycie kwalifikacji zawodowych.
Rynek audytu rośnie, a tym samym rośnie zapotrzebowanie na pracowników w firmach audytorskich – powiedział Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Prezes KRBR wyjaśnił, że polski rynek audytu rośnie, co oznacza rosnące zapotrzebowanie na biegłych rewidentów. Dodał, że około 50% biegłych rewidentów nie wykonuje zawodu, ale wykorzystują swoją wiedzę i status niekwestionowanego eksperta na innych polach i w innych rolach – jako członkowie zarządów bardzo różnorodnych firm czy jako dyrektorzy finansowi.
Agnieszka Stachniak (zastępca dyrektora Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości w Ministerstwie Finansów) podkreśliła, że wybór zawodu biegłego rewidenta otwiera możliwości międzynarodowej kariery, bo biegli rewidenci pracują w oparciu o międzynarodowe standardy.
Biegły rewident - wyposażony w bardzo szerokie kompetencje - ponosi dużą odpowiedzialność za swoje decyzje. Dlatego jego oświadczenie, opinia mają znacznie większą moc, niż oświadczenie wydane przez inną osobę, nawet jeśli jest ona ekspertem w jakiejś dziedzinie – powiedział Jacek Gdański, prezes Polska Agencja Nadzoru Audytowego.
Dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof. SGH (dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów SGH) wyjaśniła, że praca biegłego rewidenta nie zawsze i nie na każdym etapie jest dostrzegana i odpowiednio rozumiana przez interesariuszy, w tym zarządy badanych firm. Aby jednak badanie sprawozdania finansowego miało największą wartość, jego obydwie strony powinny współpracować i wymieniać się informacjami.
Moderatorem debaty był dr hab. Rafał Mrówka prof. SGH.
Elementem obchodów „Dnia Biegłego Rewidenta” na SGH było także stoisko informacyjne, przy którym można było porozmawiać z biegłymi rewidentami o tym, jak wejść do zawodu i jakie wiążą się z tym perspektywy.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.