Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 05:36, 27.09.2024 r.

Posiedzenie Krajowej Rady Biegłych Rewidentów 24 września 2024 r.

W trakcie posiedzenia KRBR, które odbyło się 24 września 2024 r. stacjonarnie w Biurze PIBR, omówiono m.in. bieżące prace komisji ds. standaryzacji w tym dotyczące atestacji ESG, zaprezentowano koncepcję utworzenia funduszu celowego na obchody Dnia Biegłego Rewidenta oraz zdecydowano o ogłoszeniu konkursu na najlepszą pracę magisterską.

26 września 2024

Uczestnicy posiedzenia wysłuchali najnowszych informacji o tematach, którymi aktualnie zajmuje się Komisja KRBR ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów. Wśród nich jest atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Komisja kontynuuje prace związane z przygotowaniem krajowego standardu do tej atestacji tak, aby KRBR mogła go uchwalić, zgodnie z wymogami projektowanej zmiany ustawy o biegłych rewidentach, w ciągu miesiąca po wejściu w życie ustawy implementującej CSRD.

Monitorowana jest także sytuacja w innych krajach unijnych. Dotychczas 12 z 27 krajów Unii Europejskiej wdrożyło dyrektywę CSRD. Nieliczne kraje zdecydowały się na przygotowanie własnego standardu jako podstawy atestacji w okresie przejściowym tj. do czasu ustanowienia przez Komisję Europejską standardu unijnego.

W związku z tym, że opóźnia się przyjęcie ustawy wdrażającej dyrektywę CSRD, przesuwa się także uruchomienie specjalnego programu szkoleń dla biegłych rewidentów (w formie ODZ) z zakresu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jej atestacji. Zgodnie z pierwotnymi założeniami szkolenia miały ruszyć w październiku br. PIBR kończy przygotowania tego cyklu szkoleń. Odbycie cyklu szkoleń ODZ dedykowanego sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz jej atestacji – niezależnie od udziału w aktualnie oferowanych szkoleniach – będzie wymagane do utrzymania uprawnień w tym zakresie przez biegłych rewidentów.

Podczas posiedzenia KRBR poruszano także temat standardu badania dla mniej złożonych jednostek (MSB dla MZJ) opracowanego przez Radę Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych (IAASB).  

KRBR przyjęła uchwałę w sprawie Konkursu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów na najlepszą pracę magisterską wraz z Regulaminem Konkursu. Celem konkursu jest promocja zawodu biegłego rewidenta wśród studentów i szeroko rozumianego środowiska akademickiego. Do udziału w I edycji KRBR zaprasza autorów prac, które zostały obronione w 2024 r. 

Podczas posiedzenia zaprezentowane zostały projekty uchwał: w sprawie zasad tworzenia i wykorzystania funduszu celowego oraz w sprawie utworzenia funduszu celowego mające na celu utworzenie funduszu celowego na obchody Dnia Biegłego Rewidenta, który przypada na 19 października i w tym roku będzie świętowany po raz pierwszy. Wybór takiej daty jest związany z uchwaleniem 19 października 1991 r. ustawy ustanawiającej zawód biegłego rewidenta i samorząd zawodowy. Fundusz celowy ma na celu wsparcie regionalnych oddziałów w organizacji aktywności służących świątecznej integracji. 

Ponadto KRBR pozytywnie rozpatrzyła wniosek Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego o objęcie patronatem przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów studiów II stopnia na kierunku „Biegły rewident i audyt finansowy”. Kierunek ten jest objęty umową uczelni z Komisją Egzaminacyjną, umożliwiającą zaliczanie egzaminów z wiedzy w ramach uzyskiwania uprawnień biegłego rewidenta.

Zaprezentowana też została wynegocjowana przez PIBR dla członków samorządu oferta LEX.

W dalszej części zdecydowano także o objęciu przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów roli partnera głównego konferencji Forum Innowatorów ESG, organizowanej 13-14 listopada 2024 r. przez Polskie Stowarzyszenie ESG.

Krajowa Rada w ramach pomocy poszkodowanym powodzianom zdecydowała także o udzieleniu pomocy finansowej.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl