© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:55, 21.11.2024 r.
Ostatnie zmiany w Kodeksie Etyki, korekty PANA do Kodeksu, stanowisko PIBR, rola ustawy w świetle Kodeksu Etyki, systemowe problemy etyczne – będą tematem panelu dyskusyjnego „Zmiany w Kodeksie Etyki”, który odbędzie się podczas XXIV Dorocznej Konferencji Audytingu.
Rok 2023 to rok dużych zmian w Kodeksie Etyki, wynikających z dwóch faktów: wejścia w życie nowych standardów (w tym standardów zarządzania jakością firmy audytorskiej) oraz tzw. polonizacji, czyli uwzględnienia kluczowych aspektów regulacji i przepisów przy zastosowaniu rozwiązań kodeksu.
Wprowadzenie nowych standardów zarządzania jakością firmy audytorskiej spowodowało konieczność dostosowania tekstu Kodeksu Etyki, z uwzględnieniem stosownych zmian, w zakresie funkcjonowania systemu zarządzania jakością, kontroli jakości innych elementów systemu. Wymagało to stworzenia nowych definicji, pojęć czy wymogów zgodnych z pozostałymi wchodzącymi w życie standardami.
Natomiast polonizacja to proces wskazania, jak regulacje Kodeksu Etyki odnoszą się do regulacji krajowych, w tym ustawy o biegłych rewidentach. Wśród najważniejszych tematów wymienić można: rotacja kluczowego biegłego rewidenta w przypadku badania sprawozdań nie-JZP, definicje zespołu, partnera, kluczowego biegłego rewidenta, samych JZP oraz inne, takie jak brak możliwości prowadzenia ksiąg rachunkowych w określonych przypadkach.
Gospodarzem panelu będzie Piotr Witek (członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów), a udział wezmą przedstawiciele samorządu biegłych rewidentów, firm audytorskich oraz środowiska inwestorów.
Zachęcamy do rejestracji na XXIV DKA i do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji na stronie www.dka.pibr.org.pl
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.