© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 03:58, 22.12.2024 r.
Przedstawiciele Krajowej Komisji Nadzoru byli obecni na warsztacie w ramach Sieci Zapewnienia Jakości - Quality Assurance Network-Audit. Spotkanie w Bukareszcie było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie nadzoru samorządowego i publicznego między instytutami członkowskimi QAN-Audit.
W dniach 24-25 lutego 2016 r. w Rumunii odbył się pierwszy warsztat w ramach Sieci Zapewnienia Jakości - Quality Assurance Network-Audit (QAN-Audit). Podstawowym celem QAN-Audit jest wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie nadzoru samorządowego i publicznego oraz rozwój metod i narzędzi w jego efektywnym sprawowaniu, z priorytetowym uwzględnieniem zasad, procedur, metodologii oraz jednolitego podejścia do kontroli podmiotów audytorskich - wyjaśnia Władysław Fałowski, członek KKN. QAN-Audit umożliwia zorganizowaną i regularną wymianę informacji w zakresie najlepszych praktyk kontroli podmiotów uprawnionych, opierając się na doświadczeniach ICAEW, w tym także w zakresie ujednolicenia stosowanego podejścia, metodologii i procedur wykonywania kontroli. Ale, jak dodaje Andrzej Netter, kierownik kontrolerów KIBR, QAN-Audit może stanowić też cenne forum dla wymiany poglądów, doświadczeń oraz najlepszych praktyk międzynarodowych, dotyczących współpracy organizacji zawodowych z organami nadzoru publicznego w zakresie zapewnienia jakości usług świadczonych przez podmioty audytorskie. - Spotkanie było też okazją do wymiany informacji o bieżącej sytuacji rynkowej usług świadczonych przez biegłych rewidentów w poszczególnych krajach, w tym np. w zakresie tendencji w kształtowaniu wynagrodzeń za usługi wykonywane przez podmioty audytorskie - mówi Antoni Kwasiborski, przewodniczący Krajowej Komisji Nadzoru i dodaje, że wnioski z warsztatu będą przedmiotem dalszych analiz już w Krajowej Izbie Biegłych Rewidentów. Kolejny warsztat w ramach Quality Assurance Network-Audit odbędzie się w maju br. w Bułgarii.
Cel - kształtowanie nowoczesnego i efektywnego modelu nadzoru samorządowego
Obecność KKN na spotkaniu wpisuje się w strategię działania, która obejmuje m.in. kształtowanie nowoczesnego i efektywnego modelu nadzoru samorządowego. - Doświadczenia wyniesione w ramach Sieci Zapewnienia Jakości mogą przyczynić się do dalszego rozwoju metod i narzędzi kontrolnych oraz optymalizacji procedur wykonywania kontroli - skomentował Przewodniczący Krajowej Komisji Nadzoru. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Krajowej Izby Biegłych Rewidentów: Władysław Fałowski, członek Krajowej Komisji Nadzoru oraz Andrzej Netter kierownik kontrolerów, a także wizytatorzy: Grzegorz Błaszkowski oraz Marcin Jastrzębski. Rozwiązania w zakresie nadzoru nad podmiotami uprawnionymi stosowane przez KKN zostały zaprezentowane podczas dwóch paneli dyskusyjnych.
Międzynarodowe forum wymiany doświadczeń
Gospodarzami warsztatu byli Izba Rewidentów Finansowych Rumunii oraz Stowarzyszenie Profesjonalnych Księgowych i Biegłych Rewidentów Republiki Mołdawii. Sieć Zapewnienia Jakości QAN-Audit tworzą: Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Instytut Dyplomowanych Biegłych Rewidentów w Bułgarii, Izba Biegłych Rewidentów Republiki Czeskiej, Instytut Dyplomowanych Biegłych Rewidentów Grecji, Izba Węgierskich Biegłych Rewidentów, Stowarzyszenie Profesjonalnych Księgowych i Biegłych Rewidentów Republiki Mołdawii, Izba Rewidentów Finansowych Rumunii, Słowacka Izba Biegłych Rewidentów, Związek Izb Dyplomowanych Biegłych Rewidentów Turcji oraz Stowarzyszenie Ekspertów Księgowych Turcji. W przedsięwzięciu brał także udział Instytut Dyplomowanych Księgowych Anglii i Walii, jako organizacja wspierająca.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.