© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 13:31, 7.11.2024 r.
Szósta część przewodnika IFAC dotyczącego przeciwdziałania praniu pieniędzy poświęcona jest zagrożeniom, na jakie są narażone firmy borykające się z problemami finansowymi
Szósta, a zarazem ostatnia część przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) przewodnika „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy: podstawy”, zwraca uwagę na sytuacje, w których firmy znajdujące się w finansowych problemach mogą stać się ofiarą przestępstwa finansowego i być celem dla przestępców.
Jak zauważają autorzy, firmy z problemami finansowymi są narażone na wykorzystanie przez przestępców ze względu na presję finansową, której podlegają właściciele lub zarząd. W takiej sytuacji przestępca może namówić właściciela firmy, by ten pozwolił na dokonanie inwestycji w firmie z wykorzystaniem wpływów pieniężnych z działalności przestępczej. Otrzymywane z takiej spółki wypłaty mogłyby wydawać się już zalegalizowanymi przychodami. Szczególnie interesujące z punktu widzenia przestępców są firmy prowadzące sprzedaż gotówkową, gdyż stwarzają możliwość integrowania (legalizowania) dużych wolumenów środków pieniężnych do systemu finansowego.
Podobnie jak w poprzednich częściach przewodnika, autorzy wskazują na konkretne kwestie, które zawodowi księgowi powinni rozważyć przy szacowaniu ryzyka. Są to między innymi kwestie takie jak:
W szóstej części przewodnika IFAC znajduje się również analiza dwóch przypadków oraz spis kluczowych sygnałów ostrzegawczych. Pełna treść dokumentu dostępna jest tutaj.
Wszystkie poprzednie części można przeczytać tutaj.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.