© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:37, 21.11.2024 r.
IAASB opublikowała materiały dotyczące badania sprawozdania finansowego przeprowadzanego przy użyciu automatycznych narzędzi i technik.
Działająca w ramach Rady Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (IAASB) grupa robocza ds. technologii opublikowała materiał związany z dokumentacją biegłego rewidenta, gdy korzysta on z automatycznych narzędzi i technik (ANT).
Ponieważ ta tematyka jest ważna i należy oczekiwać, że jej znaczenie będzie nadal rosło PIBR podjęła decyzję o przetłumaczeniu opracowania na język polski, tak aby z jego treścią mogła zapoznać się jak największa liczba biegłych rewidentów i innych osób zaangażowanych w realizację zleceń badania.
Celem pierwszej publikacji jest pomoc w zrozumieniu jak zastosowanie automatycznych narzędzi i technik w trakcie badania może wpłynąć na dokumentację biegłego rewidenta sporządzaną zgodnie z MSB 230 „Dokumentacja badania” (przyjętym jako KSB 230) oraz z wymogami innych odpowiednich MSB.
Zwracamy uwagę, że w publikacji są odniesienia do bieżących prac IAASB zmierzających do wydania nowych i zmienionych standardów takich jak: Międzynarodowy Standard Zarządzania Jakością (MSZJ) 1 „Zarządzanie jakością w firmach świadczących usługi badania i przeglądu sprawozdań finansowych oraz inne usługi atestacyjne i pokrewne” oraz MSB 220 (Zmieniony) „Zarządzanie jakością badania sprawozdania finansowego”. IAASB po zatwierdzeniu nowych i zmienionych standardów odpowiednio uaktualni niniejszą publikację.
Z przetłumaczonym na język polski opracowaniem pt. „Niewiążące materiały wspierające związane z technologią: dokumentacja badania w przypadku korzystania z automatycznych narzędzi i technik” można zapoznać się tutaj. Opracowanie w języku polskim można również pobrać z e-Biblioteki.
Kilka dni temu IAASB udostępniła kolejne opracowanie, które zawiera odpowiedzi na pytania (Frequently Asked Questions, FAQ) dotyczące stosowania automatyzowanych narzędzi i technik podczas badania. Publikacja może m.in. pomóc w zrozumieniu, czy procedura wykorzystująca automatyczne narzędzia i techniki może być zarówno procedurą oceny ryzyka, jak i procedurą badania będącą reakcją na ryzyko. Można tu znaleźć także wskazówki dotyczące zastosowania automatycznych narzędzi i technik podczas przeprowadzania procedur analitycznych zgodnie z MSB 520 (przyjętym jako KSB 520).
Z drugim opracowaniem IAASB, na razie tylko w oryginalnej wersji językowej, można zapoznać się tutaj.
Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.